NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Gęsinowe” konkursy – 2010

Atrakcją tegorocznej edycji „Gęsiny na św. Marcina” współorganizowanej przez Urząd Marszałkowski są konkursy z nagrodami dla autorów najlepszych przepisów na gęsinę. Dwa z nich – konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich „Tradycyjne danie z gęsi polskiej” oraz rodzinny konkurs kulinarny pod nazwą „Gąski, gąski do domu…” rozpoczęły się już 12 października.

Promocja regionalnych potraw z gęsiny, pokazanie różnorodności tradycyjnej kuchni polskiej, propagowanie gęsiego mięsa jako surowca do przyrządzania smacznych potraw w domowej kuchni, przybliżenie jak najszerszemu gronu sprawdzonych przepisów to najważniejsze cele obu konkursów.

Zarówno w jednej, jak i drugiej zabawie mogą wziąć udział osoby zainteresowane z wszystkich szesnastu województw. Podstawowym warunkiem uczestnictwa w obu konkursach jest zgłoszenie przepisu na potrawę z gęsiny. Jedynym zastrzeżeniem odnośnie przesyłanych receptur jest to, by było one sprawdzone.

W przypadku konkursu organizowanego z myślą o kołach gospodyń wiejskich przepis musi być znany co najmniej od 15 lat. Jeżeli natomiast chodzi o konkurs rodzinny zgłaszane mogą być wyłącznie przepisy na potrawy z gęsiny, które zostały przyrządzone samodzielnie w domowej kuchni.

– Konkursy mają zasięg ogólnopolski. Okazało się jednak, że kujawsko-pomorska gęsina przekroczyła granicę Polski – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki. – Już teraz otrzymujemy maile i zapytania z innych krajów Europy, ostatnio z Czech. Nasza gęsina staje się więc kulinarnym hitem, także na europejskich stołach.

Nagrodą główną w obu konkursach jest wycieczka zagraniczna ufundowana przez marszałka województwa.

Przepisy można przesyłać pocztą zwykłą lub elektroniczną w okresie od 12 października do 10 grudnia 2010 roku.

Więcej informacji o tegorocznej akcji „Gęsina na świętego Marcina” tutaj

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego