NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Galeria Sztuki Współczesnej – Lipiec 2010

DZIAŁALNOŚĆ  WYSTAWIENNICZA

Główna sala wystawowa

W dniu 2 lipca o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku otwarta zostanie wystawa autorstwa Bogusława Meca.
Piosenkarz, kompozytor, ale również  artysta plastyk, od lat związany z Łodzią. Urodził się 21 stycznia 1947 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Zadebiutował w 1970 r. na Łódzkiej Giełdzie Piosenki, otrzymując nagrodę główną, nagrodę publiczności oraz wyróżnienie specjalne jury. Jego piosenki, takie jak „Jej portret”, „Na pozór”, „Z wielkiej nieśmiałości”, czy „Mały biały pies” nuciła  cała  Polska. Ma żonę Jolantę  i córkę.
Pierwszą płytę wydał w 1971 roku, potem ukazało się jeszcze kolejnych 9. Ostatnia, to pierwsza po 6 latach przerwy, płyta dedykowana wszystkim ludziom dobrej woli, którzy w trudnych sytuacjach życiowych wzajemnie się  wspierają.
Jego kariera sceniczna trwa już wiele lat. Najpierw był ruch studencki, FAMA, kabarety takie jak Elita, wykonawcy tacy jak Tadeusz Drozda, Magda Umer, Krzysztof Jasiński jako reżyser. Potem był debiut w Opolu  i potoczyło się…
W 1978 roku  na festiwalu w Opolu Mec zakwalifikował się do konkursu głównego. Wykonał utwór  W. Nahornego  i  J. Kofty „Jej  portret” i  zwyciężył.
Na początku lat 90. Bogusław Mec przypomniał  sobie  i znajomym, że jest dyplomowanym artystą plastykiem. W Sztokholmie, na starym mieście, zorganizował pierwszą w swoim życiu wystawę malarstwa. Show spotkał się z dużym uznaniem, czego najlepszym dowodem był fakt sprzedaży wszystkich wystawionych obrazów. Tak zrodził się pomysł na serię recitali zatytułowanych „Śpiewający wernisaż”.  Mec zaczął uprawiać nową formę koncertów. Każdy z nich podzielony był na dwie części, tak by  w  przerwie można było porozmawiać o obrazach. Taka forma występów była jednym z bardziej udanych pomysłów artystycznych Meca. Koniec lat 90. upłynął artyście na koncertach w ramach Gali Piosenki Biesiadnej. Gala grana była w całej Polsce oraz innych krajach Europy, a także w Ameryce i Australii.
Na obecnej wystawie zaprezentowane zostaną obrazy, rzeźby i projekty graficzne.
Wernisaż połączony będzie z recitalem artysty.


Wystawa będzie czynna do 1 sierpnia 2010 roku.

„Salon Młodych”

Również od 2 lipca w „Salonie Młodych” będzie można oglądać wystawę prac plastycznych z Pracowni Włocławskiego Centrum Kultury.
Pracownia Edukacji Plastycznej jest jedną z sekcji Włocławskiego Centrum Kultury we Włocławku. Powołana została w 1992 r.  i  jest kontynuatorką – zawieszonego na kilka lat – Społecznego Ogniska Plastycznego, działającego od wczesnych lat powojennych przy Muzeum Kujawskim we Włocławku.
Pod okiem instruktorów, artystów plastyków: Janiny Twardy, Barbary Lemiech  i  Mariusza  Konczalskiego,  adepci sztuki rysują, malują,  tkają, lepią z  gliny, przygotowują się do egzaminów na uczelnie artystyczne, pogłębiają swoje umiejętności plastyczne.
Pracownia uczestniczy w licznych konkursach, wystawach i plenerach, a prace zdobywają nagrody, wyróżnienia i  dyplomy. Pracownia Edukacji Plastycznej  WCK jest trzykrotną  laureatką  tytułu „Złotej Pracowni”  w  corocznym   Wojewódzkim  Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci  i Młodzieży „Kameleon” w  Bydgoszczy.
Ambicją Pracowni  jest  utrzymanie  wysokiego  poziomu  edukacji, dbałość  o  sympatyczną, twórczą atmosferę,  tak by każdy uczestnik spędzał  tu czas pożytecznie  i  mile.W  lutym 2010 r. w „Salonie Młodych” włocławskiej GSW prezentowane były prace młodzieży, potencjalnych studentów akademii plastycznych.
W lipcu zapraszamy do  obejrzenia prac dzieci. Pokaz obejmuje prace plastyczne malarskie, ceramiczne oraz małe formy tkaniny.

Wystawa będzie czynna do 1 sierpnia 2010 roku.

DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA

Wakacje 2010

Warsztaty twórcze  pn. „Animalia”

W okresie wakacji 2010  w Galerii realizowany będzie edukacyjny projekt plastycznych warsztatów twórczych  pt. „Animalia”.
Projekt zakłada inspirację symboliką, opowieściami, mitami, legendami  o świecie zwierząt. Adresowany jest głównie do uczestników półkolonii i kolonii letnich.
W każdy poniedziałek lipca  zajęcia otwarte dla dzieci, które lubią bawić się w plastykę. W  projekcie warsztatów zakłada się wykorzystanie różnych materiałów, działań i technik plastycznych (malowanie farbami i pastelami, kolaż z użyciem  różnych gatunków papieru, tworzenie form przestrzennych).
Uczestnicy projektu będą realizować wybrane tematy dotyczące świata zwierząt.
Warsztaty będą miały miejsce  w pracowni plastycznej Galerii. Planowane są także działania plenerowe. Podczas realizacji  projektu prowadzona będzie dokumentacja fotograficzna. Przewiduje się udział w projekcie ok.120 osób.
Istotnym elementem przedsięwzięcia  będzie ekspozycja najciekawszych prac powstałych podczas warsztatów.

Wakacyjne  warsztaty  plenerowe

– cykl warsztatów rysunkowo-malarskich organizowanych w okresie od czerwca do końca
sierpnia  w różnych punktach miasta, m.in. : punkt widokowy na Zawiślu, parki miejskie,
Stary Rynek, teren w pobliżu j. Czarnego, plac na terenie Wzorcowni;
Celem warsztatów jest ćwiczenie pracy przy sztalugach w plenerze z wykorzystaniem
elementów przyrodniczych i architektonicznych ;
Warsztaty kierowane są do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej