NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Festyn folklorystyczny „Zbieraj rumianek, bo św. Janek”

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza na pierwszy w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Zbieraj rumianek, bo św. Janek”, który odbędzie się w dniu 29 czerwca (niedziela), w godz. 15.00–18.00 na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

W roku jubileuszowym 200-lecia urodzin Oskara Kolberga, ojca etnografii polskiej, wszystkie festyny folklorystyczne w skansenie w Kłóbce nawiązywać będą do osoby i spuścizny tego wielkiego badacza, który opisując lud polski w 2. poł. XIX w. pozostawił wielką skarbnicę wiedzy.

Czerwcowy festyn przypomni tajemniczą obyczajowość dawnych sobótek, czyli ludową obrzędowość charakterystyczną dla okresu letniego przesilenia dnia i nocy. Przygotowane widowiska odsłonią wiele zapomnianych zwyczajów związanych z tą najdłuższą w roku nocą, która kojarzona jest ze świętem Jana Chrzciciela. O tym, że dla ludzi i zwierząt był to czas niezwykłych oczekiwań opowiemy poprzez inscenizowane zwyczaje. Młodzi, skacząc przez ogniska i puszczając na wodę wianki przepowiadali małżeńską przyszłość, gospodynie wierząc w magiczną moc ziół zbierały je, by ochraniać siebie i dobytek przed chorobami i urokami czarownic. Z widowiska „Noc Świętojańska” zaprezentowanego przez Zespół Folklorystyczny „Kujawy Bachorne Nowe” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach dowiemy się więcej o bylicy, dziewannie, lubczyku czy rucie. O tym, dlaczego krowy przepędzano przez dym z świętojańskich ognisk, a w strzechy budynków wtykano liście łopianu. Jakie znaczenie przypisywano wodzie, skoro do dziś znane jest powiedzenie, że „Na świętego Jana woda ogrzana”. O ludowych magicznych sposobach leczenia opowie widowisko „Szeptucha” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Lubominianki” z Gminy Boniewo, a do tradycji legendarnych opowieści związanych z tą nocą, takich jak poszukiwanie kwiatu paproci, nawiąże inscenizacja przygotowana przez Teatrzyk Dziecięcy „Kruszynka” z Kruszyna. Na zakończenie programu Zespół Folklorystyczny „Kujawy” działający przy Radziejowskim Domu Kultury przypomni typowo kujawskie muzykowanie zapraszając, do wspólnej tanecznej zabawy.

Występom przy karczmie towarzyszyć będą liczne pokazy zajęć domowych, gospodarskich, rzemieślniczych, m.in. tłoczenia oleju, kucia żelaza na gorąco, toczenia naczyń na kole garncarskim. Dzieci zaproszone zostaną na warsztaty plastyczne. Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego kujawskiego jadła przyciągać będą kramy z haftowanymi i koronkowymi obrusami, rzeźbionymi świątkami, naczyniami z gliny, wyrobami kowalstwa artystycznego, ozdobami z bibuły, słomy oraz z żurkiem, czarniną, kluskami ziemniaczanymi, pierogami, ciastem drożdżowym itp.

Imprezie towarzyszyć będzie promocja publikacji muzealnej „Gzik, żur i prażucha. Tradycje kuchni kujawskiej”.

Wstęp w cenie biletu:
normalny – 10 zł
ulgowy – 6 zł
rodzinny – 25 zł
dzieci do lat 7 – wstęp wolny

klobka-29-06-2014-plakat
Afisz, proj. M. Kolanowska

MZKiD