NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Ferie zimowe w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce

Zajęcia interaktywne dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów.

Skansen w Kłóbce zimą, fot. z arch. MZKiD we W-ku
Skansen w Kłóbce zimą, fot. z arch. MZKiD we W-ku

Nauka poprzez zabawę!

Spotkania w naszym skansenie to doskonała okazja do zapoznania się z dawnymi tradycjami i obyczajami.
Dzięki atrakcyjnej formie zajęć, dzieci poznają codzienne życie na dawnej kujawskiej wsi, a także rozwijają swoje umiejętności manualne i plastyczne. Pod okiem pracowników skansenu uczą się wykonywać tradycyjne ozdoby, a nawet próbują własnych sił w pracach gospodarskich.
Lekcje na długo pozostają w pamięci dzieci, a dzięki temu w świetny sposób utrwalają tradycje ludowe regionu w świadomości najmłodszego pokolenia.

1. Kajet, tabliczka i obsadka, czyli w szkole pradziadka
Siedząc w ławkach z lat 30. XX w., dzieci poznają zasady kaligrafii, próbują pisać piórem maczanym w atramencie i rysikiem na używanych niegdyś tabliczkach. Zapoznają się również z dawnymi przyborami szkolnymi oraz zwyczajami obowiązującymi w klasie i podczas przerwy.

Koszt: wstęp do skansenu 3 zł od osoby, w tym zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (dzieci do lat siedmiu wstęp wolny) + 4 zł opłata za lekcję od każdego ucznia

2. Kolorowy świat z bibuły i łat
Dzieci poznają i oglądają dawne dekoracje kujawskiej chałupy – bibułkowe bukiety, girlandy kwiatowe wokół obrazów, słomiane pająki zawieszane u sufitu, itp. Następnie wykonują własnoręcznie ozdoby – są to (do wyboru): bibułkowe kwiaty, papierowe firanki, malowane „makatki” lub pająki ze słomy.
W drugiej części spotkania dzieci wspólnie robią stracha na wróble, nieodzowny i barwny element wiejskiego pejzażu.

Koszt : wstęp do skansenu 3 zł  od osoby, w tym zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (dzieci do lat siedmiu wstęp wolny) + 5 zł opłata za lekcję od każdego ucznia (gdy wykonywany jest „pająk” 6 zł od ucznia)

3. Kto ma pszczoły, ten ma miód
Uczestnicy zajęć spotykają się z pszczelarzem, który opowiada o życiu oraz zwyczajach pszczół. Dzieci próbują rozmaitych gatunków miodu oraz robią własnoręcznie woskową świeczkę.

Koszt: wstęp do skansenu, 3 zł od osoby, w tym zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (dzieci do lat siedmiu wstęp wolny) + 3 zł opłata za lekcję od każdego ucznia (bez degustacji), 7 zł opłata za lekcję od każdego ucznia (z degustacją)

4. „Mieszkać piękniej” – tradycyjne zdobienie wnętrz na Kujawach
Lekcja dotyczy zagadnienia zdobnictwa ludowego, czyli tradycyjnego odnawiania ścian i upiększania wnętrz mieszkalnych w ciągu minionego stulecia.

Koszt: wejście do skansenu 3 zł od osoby, w tym zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (dzieci do lat siedmiu wstęp wolny) + 5 zł opłata za lekcję od każdego ucznia

Dodatkowe propozycje:

– Ognisko przy pałacu rodziny Orpiszewskich , gdzie zamieszkiwała w XIX wieku muza Fryderyka Chopina i Juliusza Słowackiego – Maria z Wodzińskich Orpiszewska (opłata 40 zł za godzinę – w cenie drewno, rozpalanie, nadzór oraz patyczki do kiełbasek)

– Poczęstunek – kujawskie racuchy plus gorąca herbata (w cenie 3 zł od osoby).

REZERWACJA od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00, kierownik skansenu mgr Elżbieta Kraszewska-Sikorska – tel. (54) 232-30-01, skansen – tel. (54) 284-27-92

Zajęcia odbywają się we wtorki, środy, czwartki, w godzinach 10.00-15.00 w
Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, gm. Lubień Kujawski, woj. kujawsko-pomorskie.

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ : ok. 60 – 90 min.
LICZBA DZIECI – maksymalnie do 30 osób (jedna grupa)