Energa Basket Cup: Drużyny z Bydgoszczy podwójnymi Mistrzami Kujawsko-Pomorskiego

Zakończyły się finały województwa kujawsko-pomorskiego w koszykówce dziewcząt i chłopców w ramach Energa Basket Cup – największego w Polsce programu koszykarskiego dla dzieci ze szkół podstawowych.

Tytuł Mistrzyń województwa po raz kolejny zdobyły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 60 w Bydgoszczy, które w meczach finałowych najpierw pokonały koleżanki z SP 7 Grudziądz – 39:8, a następnie zwyciężyły z reprezentantkami SP 5 Grudziądz – 50:18. Chłopcy z SP 32 Bydgoszcz również obronili tytuł mistrza swojego województwa wygrywając z kolegami z SP 2 Golub-Dobrzyń – 55:32 oraz pokonując zawodników SP 2 Włocławek – 71:30.

Tegoroczna edycja programu Energa Basket Cup rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Do rywalizacji stanęło łącznie ok. 78 tys. dzieci z ponad 6,6 tys. szkół (w trzech dotychczasowych edycjach turnieju wzięło udział ponad 225 tys. zawodników i zawodniczek z całej Polski). Energa Basket Cup ma na celu propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia wśród dzieci. Organizatorem turnieju jest Szkolny Związek Sportowy, a patronem i mecenasem programu Grupa Energa.

Finały województwa kujawsko-pomorskiego odbyły się 14 i 15 maja w Bydgoszczy. W zawodach zmierzyły się ze sobą po cztery najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców wyłonionych na drodze eliminacji gminnych, powiatowych i rejonowych spośród 543 zespołów z całego województwa.

W obecnej edycji programu w województwie kujawsko-pomorskim wzięło udział prawie 2,5 tys. więcej uczestników niż w roku poprzednim. W tym roku w turnieju uczestniczyło ponad 6,5 tys. młodych zawodników i zawodniczek.

Ponownie w finale rywalizowały dziewczęta z SP 60 z Bydgoszczy, które w finale krajowym poprzedniej edycji programu Energa Basket Cup znalazły się na podium, zajmując drugie miejsce w Polsce. W wojewódzkim turnieju finałowym zwyciężyły z SP 7 Grudziądz 39:8 oraz z SP 5 Grudziądz 50:18, zajmując tym samym pierwsze miejsce w turnieju.

W finale walczyliśmy z najsilniejszymi drużynami z województwa. Zagraliśmy mocno w obronie i szybko w ataku. Ostatecznie to my zwyciężyliśmy i ponownie wywalczyliśmy awans do finału. Dziewczęta naprawdę ciężko pracowały na ten sukces. Jest to nasze kolejne osiągnięcie. W zeszłym roku zdobyliśmy srebro w rozgrywkach Energa Basket Cup. W tym roku ponownie jedziemy powalczyć o medal – mówi Krzystof Janik, opiekun zwycięskiej drużyny dziewcząt z SP 60 Bydgoszcz.

Ubiegłorocznym mistrzom województwa kujawsko-pomorskiego, chłopcom z SP 32 Bydgoszcz, którzy w zeszłym sezonie zakończyli ogólnopolską rywalizację na jedenastym miejscu, ponownie udało się obronić tytuł mistrzowski. W finałowych rozgrywkach wojewódzkich najpierw pokonali kolegów z SP 2 Golub-Dobrzyń – 55:32, a następnie zwyciężyli z  reprezentantami SP 2 Włocławek – 71:30.

Pojedynki były raczej jednostronne, wyniki świadczą same za siebie. Ciężko się przygotowywaliśmy do tych zawodów i po raz kolejny udało nam się zwyciężyć. Myślami jesteśmy już przy finale krajowym i nie ukrywam, że jedziemy do Gdańska aby powalczyć o medale – mówi Maciej Kulczyk, opiekun zwycięskiej drużyny chłopców.

Mistrzynie – dziewczęta z SP 60 Bydgoszcz oraz mistrzowie województwa kujawsko-pomorskiego – chłopcy SP 32 Bydgoszcz, będą reprezentować swoje województwo w krajowym finale Energa Basket Cup, który odbędzie się pod koniec maja w Gdańsku.

Do walki o tytuł Mistrza krajowego w rozgrywkach Energa Basket Cup stanie wówczas po 16 zespołów dziewcząt i chłopców, którzy zdobyli tytuły mistrzowskie w swoich województwach.