Adaś nie lubi być sam. To wyjątkowo towarzyski chłopczyk, więc nic dziwnego, że izolacja, do której został zmuszony przez chorobę bardzo źle na niego wpływa. Wcześniej jego ulubioną rozrywką było oglądanie sprzętu rolniczego i budowlanego. Uwielbiał wyprawy na place budowy i do firm, w których stacjonują takie pojazdy. Teraz może oglądać je tylko na zdjęciach, a to dla niego, niestety, zbyt mało. Ulubioną bajką Adasia są Smerfy. Zawsze, kiedy je ogląda dzielnie udaje, że wcale się nie boi Gargamela. Lubi też Boba Budowniczego i Tabalugę – dzielnego smoka, który zawsze zwycięża w walce ze złym bałwanem.
Adaś przyswoił sobie wiele trudnych terminów medycznych. Gdy nie chce mu się zrobić czegoś, o co go prosimy wymawia się spadkiem hemoglobiny. Dzielnie znosi zastrzyki, stara się nie robić kwaśnej miny, kiedy pije gorzkie leki. O tym, że szpitalne życie, które wiedzie od ośmiu miesięcy bardzo daje się mu we znaki świadczą jego pełne rozpaczy pytania: – Dlaczego znów się pakujemy do Bydgoszczy? Ja chcę zostać w domu, z misiami. Serce nam pęka, kiedy swoim cienkim głosikiem mówi, mamo proszę zostańmy w domu, chociaż jeszcze jeden dzień…….”
Pani Joanna Lewandowska – Mama Adasia
W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza „Dzień Dawcy Szpiku dla Adasia i innych”, podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców. W Polsce zarejestrowanych jest 194 000 potencjalnych dawców, z czego 142 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. Idea dawstwa szpiku kostnego jest międzynarodowa, anonimowa i wolontaryjna. „Dzień Dawcy Szpiku dla Adasia i Innych” jest wspaniałym DAREM SERCA i przykładem bezinteresownego niesienia pomocy osobom chorym na białaczkę. Warto zauważyć, że od początku działalności Fundacji DKMS
Polska już 62 dawców oddało swoje komórki lub szpik ratując życie pacjentom zarówno w Polsce (28), jak i na świecie (34 osób), a kolejne 10 zrobi to w najbliższym czasie. Polskim pacjentom ratują życie dawcy z zagranicy, a polscy dawcy ratują życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i z innych krajów.
W 2010 roku dokonano 238 przeszczepień od dawców niespokrewnionych w naszym kraju, z czego 179 dawców byli to dawcy z zagranicy. Tylko dzięki dostępności dawców z całego świata zwiększają się szanse na znalezienie tego właściwego dawcy. Wie o tym każdy, kto zetknął się z tragiczną potrzebą szukania dawcy dla siebie lub bliskiej osoby.
Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: 3 lipca 2011r., niedziela
Godziny: 10.00 – 16.00
Miejsce: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
Adres: ul. 3 Maja 17, Włocławek
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl,
Fundacja DKMS
Pożar pomieszczenia gospodarczego we Włocławku
„U MŁYNARZA JANKA” W SKANSENIE W KŁÓBCE
Spotkanie z cyklu „Dzieje sztuki w zarysie”