Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku zaprasza na przedstawienia przygotowane przez Teatr „Skene” oraz Teatr Ludzi Upartych, które prezentowane będą w ramach cyklu imprez związanych z obchodami DNI WŁOCŁAWKA.
W gościnnej sali Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomiczne przy Placu Wolności 1, swój najnowszy spektakl pt: „Teatr Pietruszki” w reżyserii Mieczysława Synakiewicza, w sobotnie, czerwcowe przedpołudnie zaprezentują aktorzy Teatru „Skene”. Przedstawienie to powstało w oparciu o mało znany zbiór krótkich utworów scenicznych Jana Brzechwy napisanych w 1953 roku. Niemniej jednak w scenariusz spektaklu wplecione zostały również bardziej znane, nie tylko najmłodszej widowni, utwory autora m.in. „LEŃ”, „SKARŻYPYTA”, „SAMOCHWAŁA”,”KŁAMCZUCHA”…
Pietruszka, postać zaczerpnięta z rosyjskiego teatru jarmarcznego, to typowy chłopiec, który w zabawny sposób piętnuje kłamstwo, chodzenie na wagary, lenistwo czy ocenianie innych tylko na podstawie ich wyglądu zewnętrznego. Przedstawienie utrzymane jest w konwencji żywiołowego teatru groteski, gdzie charaktery postaci są celowo przerysowane, aby uwypuklić to, co jest złe w nas. Bo przecież my, zwykli śmiertelnicy, mamy w sobie te same złe cechy, jakie mają bohaterowie tego zabawnego przedstawienia. I tak jak to już u „Skeniaków” bywa przedstawienie przeznaczone jest dla widowni rodzinnej, czyli dla Dziecka, Mamy, Taty, Babci i Dziadka…
„TEATR PIETRUSZKI”
15 czerwca 2013 r. (sobota) godz. 11.00
sala Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, Plac Wolności 1 (wejście od ulicy Przechodniej)
Dzień później, w niedzielny wieczór, na scenie w sali Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej będzie można zobaczyć przezabawne przedstawienie Teatru Ludzi Upartych w reżyserii Jana Polaka pt:„Ożenek„.
Sztuka Mikołaja Gogola uznana dzisiaj za klasyczną w czasie swojej premiery wywołała skandal i niezadowolenie. Konfrontowała bowiem tradycyjne przyzwyczajenia widza oczekującego zabawnej intrygi miłosnej zmierzającej pomimo licznych perypetii do szczęśliwego zakończenia z inną nowatorską wówczas koncepcją autora, który w realistyczny i krytyczny sposób zaprezentował matrymonialne konkury, jako targowisko próżności i handlową kalkulację.
Współcześnie „Ożenek” to jedna z najczęściej i najchętniej wystawianych sztuk w całej Europie. Ten niewątpliwy sukces frekwencyjny wynika z ponadczasowych walorów pisarstwa Gogola. Świetne ujęcia postaci, fantastyczny i ponadkulturowy humor, realizm i doskonałość kompozycji to najlepsze rekomendacje dla komedii, która niezmiennie śmieszy i niezmiennie zmusza do namysłu nad ułomną naturą ludzką… I taka też jest ta, włocławska, inscenizacja „Ożenku”.
„OŻENEK”
16 czerwca 2013 r. (niedziela) godz. 19.00
sala Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, ul. Słowackiego 1A
Sprzedaż biletów na obydwa przedstawienia prowadzi Kasa Teatru Impresaryjnego, ul. POW 13 (I piętro, nad „Żabką”), czynna w dni powszednie w godz. 10.00 – 18.00, tel. 54 231 47 60 i 54 231 47 61
CENY BILETÓW NA „TEATR PIETRUSZKI” I „OŻENEK”:
– Normalny 10 zł
– Ulgowy 7 zł
Piotr Gutowski
„U MŁYNARZA JANKA” W SKANSENIE W KŁÓBCE
Spotkanie z cyklu „Dzieje sztuki w zarysie”
Parafialny Festyn Rodzinny