NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Digitalizacja włocławskich skarbów w Muzeum!

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, jako instytucja samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, włączone zostało w projekt „e-Kultura” będący częścią szerokiego przedsięwzięcia pn. „e-Usługi – e-organizacja – pakiet rozwiązań informatycznych dla jednostek organizacyjnych województwa kujawsko-pomorskiego”. W ramach podjętych działań w każdym z budynków MZKiD zainstalowane zostały w 2013 r. ekrany interaktywne prezentujące aktualne wydarzenia oraz zapowiedzi wystaw, imprez i koncertów odbywających się nie tylko we Włocławku, ale we wszystkich jednostkach kultury podlegających Urzędowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Od 7 stycznia 2015 r. rozpoczęto także proces digitalizacji zbiorów. Zapoczątkowana przez poznańską firmę, współpracującą z muzeami narodowymi cyfryzacja objęła w pierwszej kolejności bogatą kolekcję portretu polskiego eksponowaną w gmachu głównym MZKiD przy ul. Słowackiego 1a. Obecnie, prace kontynuowane są w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12, gdzie przy pomocy wysokiej klasy sprzętu fotograficznego, zabytki włocławskiego muzeum otrzymują swoją cyfrową postać. Digitalizacji poddanych zostanie blisko 900 obiektów, w tym kolekcja portretu dawnego malarstwa polskiego i obcego, grafiki, rysunki oraz zbiory kartograficzne. Na potrzeby tego procesu w muzeum powstała tymczasowa pracownia wyposażona w stelaż, oświetlenie, komputery oraz aparaty, które zasilane są potężną mocą 6000 W!

digitalizacja-mzkid-2015_0001
Digitalizacja zbiorów we włocławskim Muzeum, fot. J. Czerwiński

 

digitalizacja-mzkid-2015_0002
Digitalizacja zbiorów we włocławskim Muzeum, fot. J. Czerwiński

 

digitalizacja-mzkid-2015_0003
Digitalizacja zbiorów we włocławskim Muzeum, fot. J. Czerwiński

 

Cyfryzacja zbiorów nie zakończy się tylko na wspomnianych dziełach. Wraz z początkiem 2015 roku utworzono w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w pełni profesjonalną pracownię digitalizacji. Jej wyposażenie to także zasługa projektu „e-Kultura”, w ramach którego zakupiono niezbędny sprzęt oświetleniowy, fotograficzny oraz komputerowy, konieczny do przetwarzania wizerunków zabytków do plików, na najwyższym poziomie technologicznym.

Warto zaznaczyć, że Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej jest najbardziej rozbudowanym, pod względem struktury organizacyjnej beneficjentem oszacowanego na kwotę 9 mln złotych projektu wdrażanego w 16 instytucjach kultury województwa kujawsko-pomorskiego.

Adam Zapora

Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego

MZKiD