NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Dawne gry i zabawy na Kujawach”

W  dniu 30 maja br.  Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku  oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” Włocławskiego Centrum Kultury przygotowało z okazji Dnia Dziecka widowisko pt. „Dawne gry i zabawy na Kujawach” dla podopiecznych z domów dziecka i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z Włocławka i Lubienia Kujawskiego.

Celem spotkania było zaprezentowanie tradycyjnych, dawnych zabaw ludowych młodszemu pokoleniu. W czasach, gdy nauczanie nie było jeszcze rozpowszechnione, zabawy zastępowały naukę szkolną. Ich miejscem dla dzieci wiejskich było pastwisko, później podwórko a nawet droga. Zajmowały one wówczas znaczną część wolnego czasu , co bardzo ważne,  odbywały się w ruchu, na świeżym powietrzu. Dominowały zabawy zespołowe: w kole, szeregu, rzędach, a także z podziałem na grupy, jak np.: Jaworowi ludzie…, Kółko graniaste…, Mało nas, mało nas do pieczenia chleba…, Stary niedźwiedź mocno śpi…, Ojciec Wirgiliusz…, itp.

Każdej grze i zabawie towarzyszył śpiew oraz taniec, ale przede wszystkim mętowanie, czyli wyliczanie, wyznaczenie, losowanie osoby, która powinna wykonać jakąś czynność w chwili, gdy na nią przypadnie ostatni wyraz wymawianej formułki np. Entliczek, pętliczek, czerwony stoliczek, na kogo wypadnie na tego bęc.

Dawniej dzieci chętnie bawiły się w zabawy twórcze (tematyczne, fikcyjne) oparte na motywach życia codziennego. Były one dla nich często jedyną rozrywką. Uczyły uczciwości, solidarności, ćwiczyły wolę, zręczność i orientację. Rozwijały również wyobraźnię i twórcze działanie, dostarczając dzieciom wiele radości.

Współczesne zajęcia wymagają większego wysiłku umysłowego, ułatwiają naukę, umożliwiają indywidualną aktywność. Natomiast coraz mniej dzieci bawi się poza domem, a podwórkowe gry i zabawy, które 10 czy 20 lat temu były niemal obowiązkowe, odchodzą w zapomnienie. Dziś zostały wyparte przez statyczne gry komputerowe i inne sposoby spędzania czasu wolnego m.in. takie jak oglądanie telewizji.

Dawne gry i zabawy dzieci na Kujawach zaprezentowali najmłodsi artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” z grupy „Skrzaty” i „Stokrotki”. Zespoły przygotowała Katarzyna Mrówczyńska i Leokadiusz Polichnowski. Przygrywała im kapela dziecięca z Kujaw w składzie: Agnieszka, Magda i Patryk Więznowscy.

To już druga impreza, która wpisuje się w cykl zajęć interaktywnych  pn.  „ Zwyczaje i obrzędy na Kujawach „ organizowanych dla dzieci młodzieży.   Od tej pory zajęcia pn. „Dawne gry i zabawy na Kujawach” będą  organizowane w Muzeum Etnograficznym. Zgłoszenia grup na zajęcia przyjmuje Dział Oświatowy, tel. 54 232 30 01.

Ewa Jabłońska