NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Ceramika pradziejowa i wczesnohistoryczna we Włocławku

Dział Archeologiczny włocławskiego muzeum przygotował wystawę pt. „Ceramika pradziejowa i wczesnohistoryczna w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku”.

Celem wystawy jest prezentacja wszelkiej ceramiki jako podstawowej kategorii źródeł archeologicznych pochodzących z regionu kujawsko-dobrzyńskiego, gromadzonych przez nasze muzeum od początku jego istnienia (1909 r.).

Zakres czasowy prezentowanych zabytków obejmuje okres od pojawienia się na naszych ziemiach ok. 7 tysięcy lat temu we wczesnym neolicie, wyrobów ceramicznych, aż po przełom średniowiecza i nowożytności – XV/XVI w.

Wystawa zawierać będzie kilkaset zabytków związanych niemalże ze wszystkimi kulturami archeologicznymi występującymi w naszym regionie, od neolitycznych kultur wstęgowych pierwszych rolników (k. ceramiki wstęgowej rytej i kłutej oraz k. lendzielska) poprzez megalityczne kultury środkowego neolitu (k. pucharów lejkowatych i k. amfor kulistych), wczesnobrązowe kultury – k. iwieńska i trzciniecka, kulturę łużycką z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, kulturę pomorską z wcz. ep. żel., kultury schyłku starożytności – k. przeworska z przełomu er (młodszy okres przedrzymski i okres wpływów rzymskich na Kujawach) i kultura wielbarska z okresu wpływów rzymskich na ziemi dobrzyńskiej, aż po wczesnopolską kulturę okresu wczesno- i późnośredniowiecznego.

Większość prezentowanych eksponatów stanowią oryginalne, ręcznie lepione (okres pradziejowy) oraz toczone na kole (średniowiecze) naczynia (wyjątkowo ich kopie), pozostałe zaś reprezentują inną niż garncarska wytwórczość ceramiczną związaną z tkactwem – przęśliki i ciężarki tkackie, szeroko rozumianym budownictwem – polepa i płytki posadzkowe oraz szeroko pojmowaną estetyką – ceramiczne paciorki, jako elementy dawnej biżuterii.

Prezentowane po raz pierwszy w takim ujęciu, w historii wystawiennictwa archeologicznego naszego muzeum, zbiory w niewielkiej części pochodzą z darów (również tych najwcześniejszych – do 1939 roku), zaś w większości z różnego rodzaju badań archeologicznych prowadzonych w naszym regionie na dziesiątkach stanowisk

archeologicznych przez szereg instytucji archeologicznych, w tym także istniejący od 1967 roku i nieprzerwanie do chwili obecnej prowadzący badania wykopaliskowe Dział Archeologiczny naszego muzeum.

Część zwykle mniejszych, pojedynczych zabytków zaprezentowana będzie w tradycyjnych gablotach, inne występujące w tzw. zespołach zwartych (np. groby) pokazane będą w postaci rekonstrukcji obiektów, głównie grobów tych kultur archeologicznych, których przedstawiciele zwykli wyposażać groby w ceramikę.

Walorem edukacyjnym, kierowanej głównie do młodzieży szkolnej wystawy, jest prezentowana na planszach grafika z niewielką warstwą tekstową, prowadząca zwiedzającego przez opatrzony datami bezwzględnymi epok, okresów i kultur, chronologiczny układ dziejów naszych ziem z uwypukleniem zasięgów poszczególnych kultur i charakterystycznych dla nich tzw. form przewodnich ceramiki.

Otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 22 października 2010 r. o godz. 17.00, w sali wystaw czasowych Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6 we Włocławku.

Wystawa prezentowana będzie do końca stycznia 2011 roku.