NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Apel radnych do premiera

Przedstawiamy poniżej apel do premiera przygotowany przez Klub Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Radzie Miasta Włocławek a przyjęty przez radnych podczas XXII Sesji Rady Miasta, która odbyła się 11 czerwca 2012 r.

Włocławek, 11 czerwca 2012 r.

Rada Miasta
Włocławek

Donald Tusk
Prezes
Rady Ministrów

APEL

Jako Radni Rady Miasta, mając na uwadze problemy mieszkańców Włocławka ze znalezieniem pracy oraz rozwój naszego miasta, wyrażamy swoją dezaprobatę  dla ograniczenia środków przeznaczonych na aktywizację osób bezrobotnych. Zmniejszenie przez rząd środków przeznaczonych na ten cel dla Powiatowego Urzędu Pracy  we Włocławku w stosunku do roku 2010, w praktyce oznacza wycofanie się ze sprawdzonych narzędzi wspierających zatrudnienie. Pakiet ten pomógł wielu mieszkańcom Włocławka w rozpoczęciu działalności gospodarczej lub zdobyciu doświadczenia zawodowego w czasie odbywania stażu. Dziś, te dobre rozwiązania są niszczone, pomimo że polska gospodarka przechodzi poważny kryzys, a bezrobocie w naszym kraju stale rośnie. Całkowicie  nie do zaakceptowania jest sytuacja, kiedy kwota zgromadzona w Funduszu Pracy ze składek pracodawców, nie jest w pełni wykorzystana na aktywną walkę z szalejącym bezrobociem w naszym kraju. W całej Polsce w roku 2012 urzędy pracy na aktywizację osób bezrobotnych otrzymały 3,4 mld. złotych czyli prawie połowę mniej niż jeszcze w roku 2010 r. Dzieje się tak pomimo, że wpływy do Funduszu Pracy w tym czasie nie uległy znacznemu zmniejszeniu i szacowane są  w roku bieżącym na 9,9 mld. zł.

Władze Włocławka starają się wykorzystywać dostępne narzędzia do pobudzania gospodarczego miasta. Wielomilionowe inwestycje miejskie zwiększają zatrudnienie włocławian. Jednocześnie dzięki projektom współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej, tj. Włocławskiej Strefie Rozwoju Gospodarczego – Park Przemysłowo Technologiczny, Włocławskiemu Inkubatorowi Innowacji i Przedsiębiorczości, Kujawskim Poręczeniom Kredytowym, tworzone są warunki do powstawania nowych miejsc pracy.
Te działania samorządu w dużej mierze realizują zadania rządu, który ponosi odpowiedzialność za politykę zwiększania poziomu zatrudnienia.

Wobec powyższego, jako przedstawiciele społeczności lokalnej nie możemy zaakceptować ograniczania przez Rząd sprawdzonych rozwiązań aktywizujących osoby bezrobotne i domagamy się podjęcia natychmiastowych decyzji w efekcie których wydatki  z Funduszu Pracy na aktywizację osób bezrobotnych nie będą niższe niż w 2010 r.