NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

7,5 mln zł ze środków rządowych dla szpitali i instytucji pomocy społecznej w kujawsko-pomorskim

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, od początku epidemii, wspiera samorządy w opanowaniu sytuacji w domach pomocy społecznej, ośrodkach pomocy społecznej, schroniskach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Zapewnia także prawidłowe funkcjonowanie szpitali, ratownictwa medycznego i stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pomoc dla wszystkich tych instytucji przekazana została zarówno w formie finansowej, jak i rzeczowej – poprzez zaopatrzenie w środki ochrony osobistej i higieny.

Dzięki staraniom Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza szpitale oraz instytucje ochrony zdrowia i opieki społecznej otrzymały pomoc rządową o łącznej wartości 7,5 miliona złotych.

– Jako administracja rządowa wspieramy jednostki, które walczą z koronawirusem. Przede wszystkim są to szpitale, do których za pośrednictwem wojewody płyną z budżetu państwa największe środki. Nie zapominamy także o domach pomocy społecznej, ośrodkach pomocy społecznej, schroniskach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, którymi zarządzają samorządy. Tam też przekazywana jest bardzo duża ilość środków ochrony bezpośredniej – mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. – Przekazałem także przeszło pół miliona złotych na konta wszystkich domów pomocy społecznej, aby wzmocnić funkcjonowanie tych jednostek – dodał.

Domy pomocy społecznej, ośrodki pomocy społecznej, schroniska i placówki opiekuńczo-wychowawcze są miejscami wyjątkowymi, których podopieczni i pracownicy są szczególnie narażeni na działanie koronawirusa. Dlatego, Urząd Wojewódzki przekazał im do tej pory w sumie: 91 064 sztuk maseczek, 78 000 sztuk rękawiczek, 14 500 sztuk przyłbic, 2 712 sztuk kombinezonów oraz 5 265 litrów płynu do dezynfekcji.

Do szpitali w regionie popłynęło wsparcie na zakup niezbędnego sprzętu do ratowania zdrowia i życia ludzi: karetka, ECMO, respiratory, defibrylatory, pompy infuzyjne, kardiomonitory oraz sprzęt dla laboratorium. W sumie ze środków rządowych dla pięciu zakaźnych szpitali w województwie kujawsko-pomorskim przekazano 6 milionów złotych.

Z środków rządowych dofinansowana została również inwestycja, w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu, pełniącym obecnie rolę szpitala jednoimiennego zakaźnego, związana z rozbudową infrastruktury zasilającej szpital w tlen medyczny. Wysokość dofinansowania w tym przypadku to 256 263 złote.

Oprócz tego do szpitali i instytucji w województwie kujawsko-pomorskim przekazano zakupione ze środków rządowych m.in.: maski i półmaski – 374 373 sztuk, rękawiczki – 177 802 sztuki, płyn do dezynfekcji – 52 275 litrów oraz kombinezony, fartuchy, gogle i przyłbice – 29 114 sztuk.

Pomoc popłynęła także do 19 Zespołów Ratownictwa Medycznego, które na sprzęt do odkażania ambulansów otrzymały 308 218 złotych oraz Sanepidu, który na bieżące zakupy środków ochrony bezpośredniej otrzymał 307 680 złotych. Na zabezpieczenie funkcjonowania na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zespołów transportowych i wymazowych przeznaczono kwotę 510 083 złotych.

Ponadto, Spółki Skarbu Państwa przekazały dla działających w województwie kujawsko-pomorskim placówek służby zdrowia zaangażowanych w walkę z koronawirusem: 3 mln 240 tys. zł (darowizna), 4 samochody (darowizna rzeczowa), 27 samochodów (użyczenia wspólnie z Toyota Motor Poland) oraz środki ochrony zdrowia dla szpitali, instytucji itp.

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki