NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

5 złotych medali judoków w Warsaw Judo Open

Znakomity występ zanotowali judocy MKS „Olimpijczyk” i UKS „Papieżka” Włocławek podczas rozegranego w Warszawie XIV Warsaw Judo Open 2012, zaliczanego do jednego z najmocniejszych turniejów judo w Europie w kategorii młodzików i juniorów młodszych.

W Hali TORWAR zgromadziło się ponad 1100 zawodników w trzech kategoriach wiekowych (U14, U16 i U19) z 99 klubów z Polski i zagranicy (Belgia, Białoruś, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Izrael, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Niemcy, Rosja, Słowenia, Szwecja,  Ukraina, Węgry, Wlk. Brytania).

Podopieczni wicemistrzyni olimpijskiej, medalistki mistrzostw świata i mistrzostw Europy Anety Szczepańskiej i Romana Stawisińskiego spisali się rewelacyjnie zdobywając 8 medali, w tym 5 złotych. Jest to wynik lepszy niż sprzed roku, kiedy to  „Olimpijczycy” przywieźli 3 medale (2 zł, 1sr).

W klasyfikacji medalowej judocy MKS „Olimpijczyk” zajęli 3 miejsce, wyprzedzając wszystkie, poza Słowenią, ekipy zagraniczne oraz tak znane polskie kluby, jak: Czarni Bytom, Wybrzeże Gdańsk, Gwardia Bielsko-Biała, Wisła Kraków, Juvenia Wrocław. Judocy UKS Papieżka zajęli 22 m. zdobywając 1 złoty i 1 brązowy medal.

Podczas turnieju wręczono nagrody dla zwycięzców Rankingu Młodzików w sezonie 2011/2012. Okazałe puchary za zwycięstwo w kategorii U15 otrzymali Kacper Wróbel (MKS Olimpijczyk Włocławek) i Klaudia Kabata (GKS Czarni Bytom). Ponadto wręczono nagrody za I miejsca w poszczególnych kategoriach wagowych, które  otrzymali : Kacper Wróbel (w. 42 kg), Dawid Wróbel (w. 60 kg), Adrian Górczyński (w. 73 kg) i Angelika Szymańska (w. 48 kg). II m. Radosław Wiśniewski (w. 66 kg), III m. Wiktoria Tomczak (w. 48 kg).

W pierwszym dniu zawodów nie zawiódł mistrz Polski młodzików, zdobywca Pucharu Europy z Győr – Kacper Wróbel, wygrywając najliczniej obsadzoną kategorię wagową wśród młodzików 42 kg (43 zawodników). Kacper nie dał najmniejszych szans swoim przeciwnikom (wygrał 6 walk), pokonując m.in. w walkach eliminacyjnych przez rzuty Węgra Adama Trecsenyi i Łotysza  Richardsa Kruklisa, w półfinale Rosjanina Vitalija Paszczenko, a finale przez efektowny rzut bardzo mocnego Węgra Bence Pongracza (UTE Budapeszt). Był to 3 złoty medal z rzędu 13-letniego Kacpra w Warsaw Judo Open wywalczony w latach 2010-2012. Zwycięstwami z zawodnikami z Niemiec, Rosji, Ukrainy, Łotwy, Litwy, Czech w Warsaw Cup, Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Polski PFS Gwardia oraz w mających dużą rangę turniejach międzynarodowych w Niemczech i Czechach (Mondeo Cup, TUZLA Cup, Brno Cup Open)  Kacper Wróbel potwierdził, że należy do najlepszych w Europie judoków w kategorii młodzików.

W równie efektowny i skuteczny sposób (wszystkie walki wygrane przed czasem przez rzuty) złoty medal w wadze 52 kg wywalczyła Angelika Szymańska – najmłodsza  mistrzyni Polski juniorek młodszych w wadze 48 kg (16 października br. dopiero skończy 13 lat) i złota medalistka Pucharu Europy z Győr .

Bardzo dobrą formę zaprezentowała brązowa medalistka mistrzostw Polski młodziczek Wiktoria Tomczak, która złoty medal w wadze 48 kg wywalczyła po wygraniu 4 walk przed czasem , pokonując m.in. reprezentankę  Wlk. Brytanii Eleonor Young.

Rewelacyjny debiut w kategorii młodziczek był udziałem najmłodszej zawodniczki turnieju Karoliny Wróbel, która zdobyła złoty medal w wadze 36 kg wygrywając 4 walki. Po drodze do zwycięstwa 12-letnia siostra Kacpra wygrała m.in. w półfinale przez rzut z mistrzynią Wlk. Brytanii Courney Shoulder, a w finale na waza-ari (7 pkt za rzut) ze srebrną medalistką Pucharu Europy z Győr  Węgierką Andreą Karman (UTE Budapeszt).

Potwierdził swój wielki talent 13-letni Adrian Górczyński (UKS Papieżka) – wicemistrz Polski młodzików, brązowy medalista Pucharu Europy w Győr, który nie znalazł godnego przeciwnika w kategorii wagowej + 73 kg. Nie zmienia tej oceny nawet to, że w wadze + 73 kg wystąpiło tylko 6 zawodników, jednak dużo cięższych od Adriana, który waży 75 kg.

Kolejny udany start w wykonaniu Patryka Kostuniaka (UKS Papieżka), przyniósł mu brązowy medal w wadze 60 kg (4 wygrane walki, 1 przegrana). Patryk 2 tygodnie temu wygrał Judo Baltic Cup w Gdyni.

W drugim dniu turnieju Wiktoria Tomczak  i Kacper Wróbel wystąpili w starszej grupie wiekowej – w kategorii juniorów młodszych, zdobywając brązowe medale. Wiktoria Tomczak wygrała 4 walki w wadze 48 kg, pokonując m.in. Kim Eiden z Luksemburga i Stephanie Walker z WLK. Brytanii, a przegrała walkę półfinałową przez trzymanie z Andreą Leski (Słowenia). Kacper Wróbel w wadze 46 kg wygrał 4 walki. U Kacpra Wróbla widać było zmęczenie trudami pierwszego dnia turnieju oraz dużą różnicę wagi (4-5 kg mniej od starszych od siebie przeciwników). I te czynniki zdecydowały, że przegrał walkę z Antonem Halyukiem (Ukraina), mimo że cały czas dominował w tym pojedynku (2-krotnie założył trzymanie, wykonał kilka akcji rzutowych). Po jednym z ataków Kacpra pod koniec walki Halyuk wykonał kontratak, który sędziowie ocenili na yuko (5 pkt).

– Po tak intensywnym okresie startowym obfitującym w wielkie sukcesy (Puchar Europy w Győr, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Mistrzostwa Polski Młodzików, Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Polski PFS Gwardia, Judo Baltic Cup) przedzielonych bardzo dużą pracą na obozach sportowych w przerwie wakacyjnej, należy się młodym judokom „Olimpijczyka” i „Papieżki” okres odpoczynku od udziału w turniejach judo – oczywiście aktywnego (w treningach duży akcent  położony zostanie na odbudowanie techniki i psychiki, streching).  W związku z tym następny ważny turniej, w którym wezmą udział, to Międzynarodowy Turniej Judo Spreewald 2012 w Cottbus (Niemcy) połączony z pobytem na tropikalnej wyspie Tropical Islands pod Berlinem – powiedziała trenerka Aneta Szczepańska.

Wyjazd na zawody do Warszawy dofinansowany był ze środków Urzędu Miasta Włocławek.

Strony turnieju:
www.wjo.org.pl
www.judoinfo.pl