NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

14 MAJA 2011 – NOC MUZEÓW

Fragment ekspozycji RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008) w Zbiorach Sztuki, z arch. MZKiD we W-ku.
Fragment ekspozycji RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008) w Zbiorach Sztuki, z arch. MZKiD we W-ku.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza 14 maja br. w godz. od 18.00 do 23.00 na NOC MUZEÓW.

Od kilkunastu lat nocne zwiedzanie instytucji kultury staje się coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu w wielu krajach europejskich. We Włocławku Noc Muzeów organizowana jest od 2009 r. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Włocławka i okolic do nocnego zwiedzania Muzeów położonych wzdłuż Wisły. Oto co przygotowaliśmy na tę szczególną noc.

PROGRAM:

Muzeum Etnograficzne przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6

– Zwiedzanie ekspozycji Kultura ludowa Kujaw i ziemi dobrzyńskiej przełomu XIX i XX wieku.

– Zwiedzanie ekspozycji Ze wschodnich stepów – Tatarzy polscy połączone z projekcją filmu Tatarskie ślady w reżyserii Małgorzaty Prokop (projekcje o godz. 19.00, 20.00 i 21.00).

Atrakcją etnograficznej Nocy Muzeów będzie pokaz wyrobu, sprzedaż i degustacja swojskiego jadła. W klimacie karczmy wiejskiej będzie można skosztować  smalcu swojej roboty, chleba, świeżo ubitego masła i innych domowych wyrobów. Pokaz tradycyjnego wyrobu masła w klepkowej kierzance będzie odbywał się o godz. 18.30, 19.30 i 20.30. Przy okazji będzie można obejrzeć zapomniane już dziś sprzęty związane z dawnym przetwórstwem wiejskim i konserwacją żywności. Zainteresowani będą mogli otrzymać przepisy na regionalne, ale proste w wykonaniu i bardzo smaczne potrawy.

Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19

– Zwiedzanie ekspozycji Nierozpoznani – anonimowe twarze Włocławian na fotografiach XIX  i XX wieku ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, składającej się ze 112 archiwalnych fotografii, na których uwieczniono 457 twarzy anonimowych dzisiaj Włocławian. Zwiedzający Muzeum będą mogli pokusić się o ich rozpoznanie.

– Zwiedzanie ekspozycji stałej, prezentującej Historię miasta od czasów prehistorycznych do zakończenia II wojny światowej. Wśród wielu zabytków na szczególną uwagę zasługuje unikatowe malowidło ścienne Panorama Włocławka i zawody wioślarskie na Wiśle z 1894 r., które w ubiegłym roku dzięki gruntownym pracom konserwatorskim odzyskało swój pierwotny blask.

Zbiory Sztuki przy ul. Zamczej 10/12

– Spotkanie wspomnieniowe o artyście rzeźbiarzu Stanisławie Zagajewskim (o godz. 18.00).

– Po spotkaniu zwiedzanie wystawy Rzeźba ceramiczna Stanisława Zagajewskiego (1927-2008) i ekspozycji prac laureatów III konkursu rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego,

– Zwiedzanie wystawy Życie i twórczość Wacława Bębnowskiego (1865-1945) prezentującej dzieła jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskiej secesji.

WSTĘP WOLNY, ZAPRASZAMY

W związku z „Nocą Muzeów” w dniu 14 maja br. wyżej wymienione muzea będą nieczynne w godzinach przedpołudniowych.

Sponsor Muzeum – Anwil Grupa Orlen