NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Spotkanie z archeologią

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza już 21 lutego (we wtorek) o godz. 17.00 do Gmachu Głównego Muzeum przy ul. Słowackiego 1a, na spotkanie otwarte w trakcie którego dr Dominik Kacper Płaza dokona prezentacji publikacji pt. „Ratownicze badania archeologiczne na stanowisku 10 w Kruszynie pow. Włocławek, woj. kujawsko-pomorskie”.

Czy pierwsi rolnicy budowali stałe osiedla koło Włocławka?

Na to i wiele innych pytań odpowiedzi poszukiwała Fundacja Badań Archeologicznych imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego wspólnie z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi podczas badań wykopaliskowych poprzedzających budowę autostrady na zachód od Włocławka.

Jednym z najciekawszych zbadanych miejsc był rozległy kompleks osad w Kruszynie. Odnaleziono tam pozostałości osady sprzed prawie 7000 lat związanej z pierwszymi rolnikami, którzy przybyli na Kujawy, przynosząc z sobą umiejętność wytwarzania naczyń z gliny, hodowli zwierząt, najstarszej w Europie produkcji sera oraz budowy dużych domów słupowych.

Uchwycenie półhektarowego osiedla w Kruszynie oraz odkrycia z innych stanowisk pokazują, że w okolicach Włocławka ludność nazywana przez archeologów kulturą ceramiki wstęgowej rytej zamieszkiwała przez kilkaset lat, pod koniec VI i na początku V tysiąclecia przed naszą erą. Wszystkie te odkrycia przybliżają nas do odpowiedzi na pytanie, jak żyli i mieszkali najstarsi rolnicy okolic Włocławka. Pozyskane w czasie badań i poddane analizie: naczynia ceramiczne, zabytki krzemienne i kamienne, kości zwierzęce oraz makroszczątki roślinne datowane są na około 5200–4900 p.n.e., czyli okres neolitu.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

Badania były finansowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Odkryte materiały zostały zainwentaryzowane i poddane konserwacji oraz opublikowane dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MZKiD