NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

KWW Mieszkańcy Włocławka – Program

„TANIE I FUNKCJONALNE MIASTO”
PROGRAM WYBORCZY KANDYDATA NA PREZYDENTA WŁOCŁAWKA JACKA LEBIEDZIŃSKIEGO I KANDYDATÓW DO RADY MIASTA Z KOMITETU WYBORCZEGO MIESZKAŃCY WŁOCŁAWKA

Szanowni Państwo,

poniżej przedstawiamy program wyborczy, który został podzielony na ważne działy. Powstał on w oparciu o spotkania z Państwem na poszczególnych osiedlach Włocławka oraz nasze, kandydatów do Rady Miasta z Komitetu Wyborczego Mieszkańcy Włocławka, spostrzeżenia i doświadczenia.

Jeżeli poświęcicie Państwo kilka minut na zapoznanie się z nim, przekonacie się, że jest realny do zrealizowania, jest spójny, tzn. z jednego punktu np. dotyczącego Spółki Miejskiej „Baza” wynikają kolejne, w kolejnych działach. Z tego programu wynika też to, że to Wy jesteście gospodarzami miasta, radni mają być Waszymi narzędziami do tego, co prezydent ma w Waszym imieniu zrobić. Właśnie tak samorząd postrzegam ja, jak i kandydaci do Rady Miasta startujący z listy Mieszkańców Włocławka.

Dlatego chcąc zmienić Nasz Włocławek, postanowiłem kandydować na urząd Prezydenta Włocławka i zbudowałem wokół siebie grupę młodych, doświadczonych, kreatywnych i przedsiębiorczych osób – kandydatów do Rady Miasta Włocławek.

Z wyrazami szacunku
Jacek Lebiedziński

Walka z bezrobociem:

  1. Przekształcenie spółki „Baza” w podmiot Publiczno-Prywatny, którego zadaniem będzie tworzenie warunków i organizowanie nowych miejsc pracy. Likwidacja hotelu i restauracji prowadzonego przez Spółkę.
  2. Stworzenie Grodzkiego (Miejskiego) Urzędu Pracy w celu urealnienia rynku pracy i ukrócenia fikcyjnych szkoleń dla bezrobotnych – wprowadzenie zupełnie innego stylu funkcjonowania „pośredniaka”.
  3. Tani prąd we Włocławku, dzięki elektrowni na tamie, przyciągnie inwestorów, ale obniży też koszty funkcjonowania istniejących firm i spowoduje, że cały Włocławek powinien stać się „inkubatorem przedsiębiorczości” (zaoszczędzą też mieszkańcy).
  4. Rozpoczęcie oczyszczania Jeziora Włocławskiego przy tamie, w pobliżu której nagromadzony został osad na dnie Wisły, który jest tzw. „bombą ekologiczną”. Wykorzystanie do tego środków unijnych i stworzenie co najmniej kilkuset miejsc pracy.
  5. Budowa – przy wsparciu środków unijnych – w okolicach Zakładów Azotowych zakładu utylizacji odpadów wydobytych przy oczyszczaniu dna Wisły (kolejne miejsca pracy).
  6. Wznowienie prac przy pogłębianiu dna Wisły.
  7. Organizacja na terenie miasta 80 punktów do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, która da pracę co najmniej 160 osobom (na odpowiednio segregowanych odpadach Włocławek może jeszcze zarobić, tak jak dzieje się to np. w Płocku).
  8. Przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii promującej Włocławek, jako „Miasto Azyl” dla powracających z zagranicy, którzy będą chcieli w Polsce zainwestować zarobione pieniądze – we Włocławku dostaną preferencyjne warunki.
  9. Lobbing w takich przedsiębiorstwach, jak Poczta Polska, Energa, by te nie likwidowały swoich oddziałów we Włocławku i nie doprowadzały do sytuacji, w której mieszkańcy Włocławka muszą dojeżdżać do pracy np. do Bydgoszczy.
  10. Stworzenie w Urzędzie Miasta wydziału zajmującego się nie tylko obsługą inwestorów, ale przede wszystkim ich poszukiwaniem – na całym świecie. Warunki gospodarcze tworzone przez miasto, infrastruktura mają ich zachęcać, ale najpierw muszą się o tym dowiedzieć.
  11. Organizacją funkcjonowania Inkubatora i Strefy Przemysłowej zajmie się organizacja pozarządowa (w porozumieniu z Urzędem Miasta) – trzeba często niekonwencjonalnych działań, by przyciągnąć inwestorów.
  12. Restytucja, czyli przywrócenie, przemysłu we Włocławku dzięki stworzeniu spółek z udziałem kapitału miasta i pracowników-udziałowców (kapitał pozyskany np. z dotacji unijnych i środków Urzędu Pracy na tworzenie działalności gospodarczej, dla których miasto byłoby gwarantem). Mowa tu o takich zakładach, jak dawny Nobiles, Ursus itp.

Gospodarka:

  1. „Miasto nie na sprzedaż” – wycena majątku miejskiego, choćby po to, by miasto nie zostało rozgrabione przez chciwych milionerów, np. przez wykup obligacji, które Włocławek wyemitował za rządów Andrzeja Pałuckiego.
  2. W ciągu roku spółki miejskie będą zobligowane do obniżenia cen swoich usług (woda, ścieki, śmieci, ciepło) – więcej pieniędzy w portfelach mieszkańców.
  3. Zniesienie lub obniżenie do minimum podatku od nieruchomości za lokale użytkowe, z których od 2 lat nikt nie korzysta.
  4. W lokalach komunalnych, przeznaczonych na działalność gospodarczą, wprowadzenie stawki najmu 1zł/m2 (możliwość rozliczenia najmu kosztami remontu obiektu).
  5. Audyt budynków komunalnych pod względem zużywania energii cieplnej połączony z audytem MPEC Sp. z o.o. (pokaże ile ciepła jest potrzebne i za jakie pieniądze).
  6. Wprowadzenie (maksymalnie w ciągu 2 lat) planu zagospodarowania przestrzennego dla Włocławka w celu wyeliminowania nadużyć przy wydawaniu decyzji dotyczących warunków zabudowy i zagospodarowania terenu (dzisiaj jest to wydawane indywidualnie).
  7. Przeniesienie wydziałów Urzędu Miasta z ul. Kościuszki do obiektu po hotelu i restauracji „Ratuszowa” oraz zaadaptowanie budynku przy ul. Kościuszki na cele komercyjne lub biura parlamentarne, przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
  8. Obniżenie podatków lokalnych i opłat do poziomu akceptowalnego przez społeczeństwo (podatek od nieruchomości, środków transportu, psa, reorganizacja strefy płatnego parkowania, opłata targowa).

Społeczeństwo:

  1. Budowa miejskich placów zabaw na każdym osiedlu, zadaszonych, oświetlonych i ogrodzonych, by można było z nich korzystać przez cały rok.
  2. Monitoring cmentarza w celu wyeliminowania kradzieży na grobach i aktów wandalizmu.
  3. Organizacja osiedlowych Domów Kultury, Klubów Seniora i Klubów Zainteresowań, które będą czynne przez cały dzień i będą wypełniać czas i pomagać (choćby w obsłudze tel. komórkowego, komputera) ludziom starszym.
  4. Wsparcie organizacji pozarządowych w celu tworzenia społeczeństwa obywatelskiego.
  5. Całkowita reorganizacja rozkładu jazdy autobusów MPK, uwzględniająca potrzeby mieszkańców
  • ograniczenie ilości rodzajów biletów do minimum
  • organizacja linii autobusowych dojeżdżających do CK Browar B. i bulwarów
  • wprowadzenie weekendowych linii nocnych (piątek-sobota)
  • wprowadzenie biletów semestralnych dla studentów i uczniów
  • dostosowanie połączeń między miastem, a gminami ościennymi w celu łatwiejszej migracji ludzi do miasta
  1. Regularne spotkania z prezesami spółdzielni mieszkaniowych w celu omówienia i eliminowania problemów mieszkańców na poszczególnych osiedlach (parkingi, śmietniki, drogi wewnętrzne, osiedlowe place zabaw).
  2. Podwyższenie wałów przeciwpowodziowych na Zawiślu.
  3. Stworzenie warunków umożliwiających odpracowanie zadłużenia w stosunku do miasta, które pozwolą na 12-miesięczne powstrzymanie windykacji wszystkich zadłużonych lokatorów i najemców lokali komunalnych (zarówno mieszkalnych, jak i usługowych).
  4. Zmniejszenie opłat za energię elektryczną – zostaną podjęte próby wykorzystania do tego największego źródła odnawialnej energii elektrycznej, jakim jest elektrownia na włocławskiej zaporze na Wiśle.
  5. Otwarcie dla ruchu kołowego przejazdu kolejowego na ul. Kaliskiej (choćby w stronę centrum, co rozładuje poranne korki na wiadukcie ul. Kruszyńska – Wronia).
  6. Stworzenie – w ramach MPK Sp. z o.o. – miejskiego taxi dla niepełnosprawnych, z odpowiednio przystosowanymi pojazdami i wykwalifikowanymi kierowcami w pomocy niepełnosprawnym.
  7. Przywrócenie bezpośrednich spotkań prezydenta Włocławka z mieszkańcami poszczególnych osiedli – co najmniej raz w miesiącu na jednym z osiedli.
  8. Podjęcie negocjacji z PKP w sprawie zatrzymywania się pociągów pospiesznych na dworcu Zazamcze.

Inwestycje:

  1. Budowa krytego, całorocznego lodowiska przy ZS Samochodowych, zamiast kosztownej przebudowy Placu Wolności.
  2. Rewitalizacja Parku im. H. Sienkiewicza, pod kątem:
  • przywrócenia amfiteatru
  • udrożnienia rzeki Zgłowiączki wraz z przebudową mostów, by umożliwić organizację spływów kajakowych
  • remont alejek
  • monitoring Parku
  1. Modernizacja stadionu i kortów tenisowych na os. Zazamcze.
  2. Przywrócenie walorów Starego Rynku. Zerwana kostka brukowa, która leży tam dzisiaj, zostanie wykorzystana do budowy parkingów osiedlowych.
  3. Utworzenie w ramach MZOZ Sp. z o.o. zakładu opiekuńczo-leczniczego, w ramach którego osoby po wypadku, udarze, będą mogły bezpłatnie dochodzić do zdrowia pod opieką specjalistów.
  4. Budowa tunelu kolejowego na os. Zazamcze.
  5. Zagospodarowanie jeziora Łuba:
  • dojazd
  • miejsca na grilla
  • ścieżka rowerowa
  • kąpielisko strzeżone (pomosty, rowery wodne)
  • plac zabaw
  • w sezonie organizacja kolejki dowożącej mieszkańców do jeziora
  1. Budowa wielopoziomowych parkingów strzeżonych na osiedlach.
  2. Stworzenie Budżetu Obywatelskiego na poziomie co najmniej 10 mln złotych rocznie, w ramach którego mieszkańcy na poszczególnych osiedlach będą decydować, co jest im potrzebne, co należy wyremontować (do 2014 r. Budżet Obywatelski wynosił 300 tys. zł, dopiero w roku wyborczym Andrzej Pałucki go zwiększył na 2015 r. do kwoty 1 mln zł).
  3. Bieżące utrzymanie i rozwijanie infrastruktury miasta (drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, kanalizacja, ciepłociągi itp.).

Budownictwo mieszkalne:

  1. Przeniesienie Urzędu Miasta z ul. 3-go maja do obiektu po hotelu i restauracji Ratuszowa, co za tym idzie przywrócenie budynkowi na ul. 3-go maja naturalnej funkcji mieszkaniowej.
  2. Budowa mieszkań komunalnych dla młodych rodzin, które będą chciały pozostać we Włocławku i tu pracować.
  3. Budowa bloków komunalnych z mieszkaniami na zamianę dla tych mieszkańców Włocławka, którzy np. będą chcieli za małą dopłatą przeprowadzić się do większego, nowego mieszkania. Odzyskane lokale zostaną zaadoptowane na mieszkania socjalne, ale o standardzie komunalnym (na całym świecie odchodzi się od budownictwa o standardzie socjalnym).

Rozwój szkolnictwa wyższego:

  1. Wprowadzenie Stypendium Mieszkaniowego przyznawanego studentom pierwszego roku studiów, którzy zdecydowali się zamieszkać na czas studiów we Włocławku (stancja, akademik).
  2. Współpraca miasta z uczelniami wyższymi:
  • wspólna promocja
  • współpraca rozwojowo-badawcza
  • wsparcie uczelni przy tworzeniu nowych kierunków studiów (głównie technicznych)
  • wyznaczanie planów rozwoju miasta w oparciu o uczelnie wyższe

Sport:

  1. OSiR przejmie zarządzanie targowiskami po spółce „Baza”, dzięki temu pozyska pieniądze na utrzymanie obiektów sportowych, a co za tym idzie będzie można zwolnić z opłat za korzystanie z obiektów OSiR kluby sportowe szkolące młodzież.
  2. Zwiększenie środków z budżetu miasta na sport do kwoty 8,5 mln. złotych (do 2014 r. na szkolenie młodzieży i organizację imprez sportowych miasto przeznaczało 700 tys. zł, w 2014 r. – czyli roku wyborczym zwiększyło kwotę do 1,3 mln zł), w celu zapewnienia realnego wsparcia klubom sportowym z Włocławka oraz Szkolnemu Związkowi Sportowemu. Zmiana systemu dzielenia środków finansowych.
  3. Sport, to promocja, zatem trzeba zadbać o to, by kluby z Włocławka (koszykówka, piłka nożna, siatkówka kobiet, piłka ręczna, może powstanie też klub hokeja na lodzie przy okazji budowy krytego lodowiska), grały w jak najwyższej klasie rozgrywkowej i promowały swoich wychowanków – lobbing u przedsiębiorców, wykonawców miejskich inwestycji.

Patriotyzm lokalny i promocja miasta:

  1. Promocja lokalnych produktów.
  2. Promocja kultury i jej twórców.
  3. Przywrócenie Herbu Włocławka w sali obrad Rady Miasta.
  4. Promocja Włocławka w kraju i poza granicami, jego walorów gospodarczych, historycznych i jego położenia – dzisiaj miasto w ogóle tego nie robi.
  5. Stworzenie i wypromowanie do rangi ogólnopolskiej co najmniej 1-2 cyklicznych imprez w roku o charakterze kulturalno-rozrywkowym.