NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 24.10.2018

Włocławek, dn. 24 października 2018 r.

  • Walczymy z pneumokokami. W MZOZ bezpłatne szczepienia seniorów oraz dzieci! Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej realizuje nieodpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom realizowane w ramach programu profilaktyki przeciwko zakażeniom pneumokokowym wśród osób dorosłych.

    Program skierowany jest do tych mieszkańców Włocławka (zameldowanych na terenie miasta), którzy ukończyli 65 rok życia, nie byli szczepieni przeciw pneumokokom i są leczeni z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli lub dychawicy oskrzelowej.

    Szczepienia wykonywane są w Przychodniach Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włocławku. Adresy placówek dostępne są na stronie www.mzoz.pl zakładka Przychodnie.

    Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej Sp. z o. o zaprasza również na nieodpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom realizowane w ramach programu profilaktyki przeciwko zakażeniom pneumokokowym wśród dzieci.

    Program skierowany jest do dzieci w wieku od 24 do 36 miesiąca życia oraz wszystkich dzieci urodzonych w 2014 roku, które wcześniej nie były szczepione przeciw pneumokokom i są zameldowane na terenie miasta Włocławek.

    Warto skorzystać z tej profilaktycznej oferty, szczepionki jeszcze są dostępne! Szczegółowych informacji udziela sekretariat MZOZ-u tel. (54) 231 10 33.

    Obydwa programy są współfinansowane w 50% przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

  • Odpowiadamy na pierwsze pytania w sprawie rewitalizacji i czekamy na kolejne Jako pierwszy na adres: rewitalizacja@um.wloclawek.pl pytania podesłał Pan Tomasz. O tym, kiedy rozpoczną się pierwsze praktyczne zmiany w obszarze rewitalizacji i jakie plany ma miasto wobec działek przy Tumskiej i 3 Maja, Panu Tomaszowi i innym zainteresowanym odpowiada Barbara Moraczewska – pełnomocnik prezydenta ds. rewitalizacji: https://www.facebook.com/RewitalizacjaWloclawek/videos/278086492838538/

    Przypomnijmy: jednogłośnie przyjęty przez włocławskich radnych Gminny Program Rewitalizacji to prawie 100 projektów i około 280 milionów złotych, a to wszystko rozłożone na 10 lat.

    Nurtujące Was pytania i zagadnienia wysyłajcie na adres: rewitalizacja@um.wloclawek.pl  bądź wpisujcie w komentarzach na stronie Rewitalizacja Włocławek lub Urząd Miasta Włocławek na Facebook’u. Odpowiedzi będziemy publikować w formie postów, m.in. krótkich filmików wideo, na portalu społecznościowym Facebook i na stronie: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/

  • Włocławianin z nagrodą zarządu województwa Wczoraj w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy miała miejsce uroczystość wręczenia nagród zarządu województwa za szczególne osiągnięcia w promowaniu sztuki, edukacji artystycznej oraz animowaniu życia kulturalnego regionu.

    Nagrody otrzymało 13 pracowników instytucji kultury. W gronie laureatów znalazł się Jan Jabłoński – zastępca dyrektora ds. organizacji imprez i marketingu w Centrum Kultury Browar B. we Włocławku. Jan Jabłoński jest organizatorem życia kulturalnego i animatorem kultury – przede wszystkim w dziedzinie sztuki słowa, teatru i muzyki.

    Pełna informacja na ten temat: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/33389-nagrody-dla-ludzi-kultury

  • Kierowcy z Automobilklubu Włocławskiego zwycięzcami rajdu Jak co roku w październiku Automobilklub Włocławski był organizatorem rajdu samochodowego zaliczanego jako czwarta i zarazem ostatnia runda Mistrzostw Okręgu Bydgoskiego w Konkursowej Jeździe Samochodem. W imprezie wzięło udział 25 załóg składających się z kierowcy i pilota. Organizatorzy przygotowali 3 odcinki specjalne na których przeprowadzono próby szybkości poszczególnych zawodników.

    Bazą rajdu stał się Pałac Bursztynowy gdzie przeprowadzono honorowy start, a na terenie przyległym do pałacowych ogrodów odbył się pierwszy odcinek specjalny. Rywalizację uczestników w tym roku można było podziwiać również na ulicy Inowrocławskiej, a także Kawka i Zalesie. Kierowcy pokonywali każdy z odcinków trzykrotnie. Na trasie rajdu nie zabrakło prędkości mocno przekraczających 100 km/h, a także technicznych partii, gdzie kierowcy musieli zdejmować mocno nogę z gazu. Zgromadzenie kibice mogli przyglądać się przekrojowi aut począwszy od Fiata Cinquecento do Subarau Impreza o mocy blisko 400 KM.

    Najszybsi w tegorocznej edycji okazali się: pochodzący z Płocka reprezentanci Automobilklubu Włocławskiego Arkadiusz Tyc z Adrianem Bieńkowskim na Subaru Impreza STI, blisko 20 sekund za nimi linię mety przekroczyli Tomasz Laskowski z Dariuszem Piotrowskim z Automobilklubu Nowomiejskiego w Nissanie Sunny. Najniższy stopień podium przypadł  również reprezentantom naszego Automobilklubu Tomaszowi Andrzejewskiemu z Jakubem Jarmużkiem w Citroenie Saxo VTS.

  • Łazik Marsjański zbudowany przez włocławian bierze udział w plebiscycie. Można głosować Absolwenci Zespołu Szkół Elektrycznych: Bartosz Multan i Jakub Leśniewski, którzy zaprojektowali i wykonali robota „Łazik Marsjański”, biorą udział w plebiscycie „Innowator Jutra”.

    Głosowanie trwa do 25 października br. W dniach 24-26 października w Gdyni odbędzie się finał konkursu E(X)PLORY 2018.

    Więcej informacji na ten temat: http://www.zsel.edu.pl/strony/aktualnosci_2018_2019_1.php

  • Bezpłatna kolonoskopia dla mieszkańców regionu. Włocławek w programie Trwa finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi. Diagnostykę realizuje 14 wybranych w konkursie o dofinansowanie placówek medycznych w całym regionie.

    We Włocławku badania realizują: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przy ul. Wienieckiej i Centrum Diagnostyczno-Lecznicze przy ul. Królewieckiej 2a.

    Szczegółowe informacje można również uzyskać w marszałkowskiej infolinii pod numerem telefonu 56 652 18 73.

    Pełna informacja na ten temat: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/33391-zrob-kolonoskopie-zapraszamy-rejonizacja-nie-obowiazuje

  • Spotkanie z poetką i zajęcia dla dzieci Dziś o godz. 9.00 w Filii nr 11 biblioteki przy ul. Łęgskiej 28 rozpoczną się zajęcia aktywizujące dla dzieci, zatytułowane: „Gdzie mieszka bajka”.

    Natomiast o godz. 17.00 w Filii nr 2 przy ul. Dziewińskiej 17 rozpocznie się spotkanie autorskie z poetką Małgorzatą Pietrzak. Tytuł spotkania to: „Jesienne metafory”.

    Harmonogram październikowych wydarzeń w Miejskiej Bibliotece Publicznej: http://www.biblioteka.wloclawek.pl/news.php?id=4042

  • Wernisaże, wernisaże… Zagajewski i Impresje 25 października o godz. 12.00 w Centrum Kultury Browar B. nastąpi otwarcie wystawy pokonkursowej pt. „X Konkursów Rzeźbiarskich dla Dzieci i Młodzieży Stanisława Zagajewskiego 2009-2018” i odsłonięcie gabloty z nagrodzonymi pracami z 10 edycji Konkursu.

    W dziesięciu edycjach Konkursu wzięło udział ponad 800 uczestników ze 150 szkół podstawowych, gimnazjów, średnich – w tym liceów plastycznych, a także domów kultury i placówek edukacyjno-artystycznych z 28 miast w Polsce.

    Wernisaż połączony będzie z ogłoszeniem wyników konkursu na włocławski pomnik upamiętniający Stanisława Zagajewskiego, skierowany do uczniów szkół średnich oraz studentów.

    Natomiast 26 października o godz. 18.00 Dobrzyńsko – Kujawskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza do galerii „dk” w Czarnym Spichrzu przy ul. Piwnej 4 na uroczyste podsumowanie XXV edycji konkursu plastycznego „Włocławskie impresje” oraz na wernisaż wystawy pokonkursowej. W tym roku wyboru laureata dokona publiczność obecna na wernisażu.

    Wystawa pokonkursowa będzie czynna od poniedziałku do piątku do 14 grudnia 2018r.  Wstęp wolny.

    Konkurs oraz wystawa pokonkursowa zrealizowana jest ze środków Urzędu Miasta Włocławek oraz Dobrzyńsko – Kujawskiego Towarzystwa Kulturalnego.

  • W sobotę ostatnia jesienna zbiórka wielkogabarytów, warto skorzystać
    W październiku „Saniko” odbiera z osiedli tzw. odpady problemowe: meble i inne odpady wielkogabarytowe, w tym zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

    Zbiórki odbyły się już na Śródmieściu, Południu, Zazamczu, Kazimierza Wielkiego i Rybnicy. 27 października, w godzinach od 6.00 do 15.00 niepotrzebnych sprzętów mogą pozbyć się mieszkańcy osiedli: Michelin i Zawiśle.

    Mieszkańcy domków jednorodzinnych odpady te muszą wystawić bezpośrednio przed swoją posesję. Natomiast mieszkańcy nieruchomości w zabudowie wielolokalowej zobowiązani są do wystawienia wielkogabarytów w miejscu gdzie odbywają się zbiórki odpadów komunalnych w tzw. pergolach.

    Co jeśli komuś nie pasuje termin organizowanej akcji?

    Mieszkańcy Włocławka mają możliwość przywiezienia takich odpadów i pozostawienia ich w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Komunalnej 4. PSZOK czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 oraz w sobotę od godziny 9.00 do 16.00.

  • Od piątku będzie wstrzymany przepływ przez Stopień Wodny Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – RZGW w Warszawie informuje, że w związku z koniecznością dokonania przeglądu technicznego progu stabilizującego poziom wody dolnej Stopnia Wodnego we Włocławku oraz wykonania badań batymetrycznych dna dolnego stanowiska elektrowni, w dniach 26, 29, 30, 31 października w godz. 9.00-13.00 zostanie wstrzymany przepływ wody przez stopień.

    Spowoduje to obniżenie się poziomu wody w Wiśle o ok. 1,5 metra w rejonie Włocławka i o ok. 1 metr w rejonie Torunia. Pogorszenie się warunków do żeglugi poniżej Stopnia Wodnego będzie się utrzymywało do 12 godzin po wstrzymaniu przepływu.

    W związku z tym służby proszą o zachowanie szczególnej ostrożności.

    Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonu: 54 233 93 95 wew. 25 lub 601 38 11 89.