NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 04.05.2017

Włocławek, dn. 4 maja 2017 r.

  • Spotkanie w „Śródmieście Cafe” Dziś, tj. 4 maja o godzinie 16.00 w kawiarni obywatelskiej przy 3 Maja 9 odbędzie się spotkanie Zastępcy Prezydenta Miasta ds. edukacji i spraw społecznych, Barbary Moraczewskiej i przedstawicieli Wydziału Rozwoju Miasta z organizacjami pozarządowymi działającymi we Włocławku.

    Spotkanie związane będzie z realizacją projektu „Śródmieście na drodze do zmian – opracowanie narzędzi aktywizacji zawodowej i społecznej mieszkańców centrum Włocławka”, a jego tematyka obejmie Śródmieście i pomysły na jego ożywienie oraz szeroko pojętą współpracę podmiotów pożytku publicznego, urzędników oraz wszystkich zainteresowanych rewitalizacją centrum naszego miasta.

    Przy okazji, goście będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak prezentuje się „Śródmieście Cafe” po remoncie.

  • „Rodzina w Centrum” – kolejny etap realizacji projektu MOPR zapowiada kontynuację działań mających na celu wsparcie rodziny naturalnej i zastępczej. Na rok 2017 zaplanowano kontynuację poradnictwa rodzinnego, a także szereg nowych form wsparcia.

    W kwietniu kolejny raz odbędzie się specjalistyczne poradnictwo rodzinne – prawne i pedagogiczne. Od maja 2017 roku w Centrum Wsparcia Rodziny systematycznie odbywać się będzie specjalistyczne poradnictwo rodzinne – prawne, psychologiczne, pedagogiczne i tak bardzo wyczekiwane, specjalistyczne poradnictwo rodzinne – psychiatryczne.

    Dla rodziców i opiekunów zaplanowano na ten rok warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie, zaś dla dzieci, których rodzice uczestniczą w owych warsztatach, będą zorganizowane ciekawe zajęcia animacyjne.

    To nie koniec nowości w projekcie. Mając na uwadze rozwój i wsparcie najmłodszych, w 2017 roku dla dzieci i młodzieży z rodzin naturalnych i przebywających w pieczy zastępczej, a także osób opuszających pieczę zastępczą zaplanowano szereg ciekawych warsztatów, w tym, warsztaty socjoterapeutyczne, warsztaty wzmacniające pt. „Moje Emocje”.

    Udział uczestników w projekcie jest bezpłatny. Rekrutacja uczestników odbywa się na bieżąco i jest otwarta w trakcie trwania całego projektu.

    Pełna informacja na ten temat: http://mopr.wloclawek.pl/?cid=1551

  • 6 maja turniej tenisa o Puchar Prezydenta Włocławka Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włocławku organizuje turniej deblowy w tenisa ziemnego o puchar Prezydenta Marka Wojtkowskiego.

    Turniej  rozegrany zostanie w sobotę 6 maja od godz. 9.00 na kortach przy Hali Mistrzów. Losowanie drabinki turniejowej odbędzie się 5 maja o godz. 12.00 w sali konferencyjnej w budynku głównym stadionu przy al. Chopina 8.

    Zapisy uczestników odbywają się pod nr tel. 602 478163 lub mailowo sportmanager@osir.wloclawek.pl do czwartku 4 maja do godz. 15.30. System rozgrywek uzależniony będzie od liczby uczestników. Ośrodek Sportu i Rekreacji zapewnia: puchary, drobne nagrody oraz napoje.

    Organizator nie pobiera opłat za uczestnictwo w turnieju.

  • Konkurs „Poznajemy Ojcowiznę” – awans do finału Etap wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” został rozstrzygnięty. Do etapu centralnego zakwalifikowano pracę uczennic Zespołu Szkół Chemicznych: Dominiki Langi i Patrycji Lis z 3 TR.

    Finał konkursu odbędzie się 26-28 maja w Witnicy na Ziemi Gorzowskiej. Uczniów do konkursu przygotowywały: Karina Kazanecka i Anita Osiecka – Młynarczyk.

    Więcej na ten temat: http://www.zsch.wek.pl/2017/04/22/turystyka-poznajemy-ojcowizne-awans-do-etapu-centrealnego/

  • Edukacja w cyfrowym wymiarze – programowanie czas zacząć! W dniach 11 – 12 maja Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku organizuje konferencję zatytułowaną: „Edukacja w cyfrowym wymiarze”.

    Celem szóstej edycji konferencji jest popularyzacja wykorzystania programowania na różnych przedmiotach; prezentacja interaktywnych form i metod służących zachęcaniu uczniów do nauki programowania oraz realizacja nauki programowania zgodnie z nową podstawą programową.

    W programie konferencji przewidziane są interaktywne wykłady, które stanowić mają źródło inspiracji do prowadzenia zajęć i lekcji oraz informacje dotyczące rozwiązań technologicznych możliwych do wdrożenia w szkołach.

    Informacja jest opublikowana: http://www.cen.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1646:edukacja-w-cyfrowym-wymiarze-programowanie-czas-zacz&catid=39:aktualnoci

  • Reedycja programu: „Zero tolerancji dla nietrzeźwości” Straż Miejska we Włocławku rozpoczyna reedycję programu: „Zero tolerancji dla nietrzeźwości”. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest eliminacja z przestrzeni społecznej zjawisk zakłócających ład i porządek publiczny, których źródłem jest spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych.

    Strażnicy miejscy będą kontrolowali ze szczególnym nasileniem takie miejsca jak parki miejskie i skwery, deptaki, okolice sklepów gdzie odnotowywane są zgłoszenia od mieszkańców związane ze spożywaniem alkoholu. Przy tych działaniach strażnicy będa również wykorzystywać system monitoringu oraz patrole rowerowe, aby skuteczniej realizować założone cele programu. Przewidywana jest również kontrola miejsc gromadzenia się młodzieży oraz placówek handlowych pod kątem spełniania wymogów formalnych związanych ze sprzedażą alkoholu.

    Warto podkreślić, że w ubiegłym (2016) roku funkcjonariusze Straży Miejskiej we Włocławku, w ramach realizacji tego programu, nałożyli 140 mandatów karnych za naruszenia przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości, a odsetek sankcji z tego tytułu wyniósł ponad 90,5% w ogólnej liczbie zastosowanych środków oddziaływania wychowawczego. Działania te wpisują się w analizy Komendy Miejskiej Policji oraz statystyki Komendy Wojewódzkiej Policji, gdzie spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych jest wskazywane jako wiodące naruszenie prawa w naszym województwie.

    Pełna informacja na ten temat: http://www.strazmiejska.um.wlocl.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1209&Itemid=1

  • Akcja honorowego krwiodawstwa Dziś, tj. 4 maja w godzinach od 12.30 do 16.30 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża we Włocławku organizuje otwartą akcję poboru krwi.

    Jak zawsze, akcja odbywać się będzie w specjalnie do tego przystosowanym ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który zatrzyma się przy ul 3. Maja.

    Organizatorzy przypominają, że krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat. Krew jest potrzebna każdego dnia, a każda grupa krwi jest jednakowo cenna.

  • Przypominamy przedsiębiorcom Urząd Miasta Włocławek – Wydział Rozwoju Miasta – Referat Ewidencji Gospodarczej przypomina przedsiębiorcom, wnoszącym opłaty w ratach za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, że z dniem 31 maja 2017 roku upływa termin z wniesienia opłaty II raty za korzystanie z wymienionych zezwoleń w roku 2017.

    Niedokonanie opłaty II raty spowoduje wygaśnięcie posiadanego zezwolenia.

    Przedsiębiorca, którego zezwolenie wygaśnie z wymienionej  przyczyny  może  wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji  o wygaśnięciu.

    Przedmiotowe sprawy załatwia oraz wszelkich informacji udziela Wydział Rozwoju Miasta – Referat Ewidencji Gospodarczej, Zielony Rynek 11/13, pokój 1, tel. 54 414-42-10.

    Szczegółowa informacja jest opublikowana: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/77/5262/oplaty-za-korzystanie-z-zezwolen-na-sprzedaz-napojow-alkoholowych

  • Wiosenna zbiórka wielkogabarytów – Zazamcze, Rybnica, Kazimierza Wielkiego W maju, w terminach 6 i 13, w godz. od 6.00 do 15.00 będzie prowadzona wiosenna zbiórka wielkogabarytów, a w jej ramach odbiór mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z poszczególnych osiedli Włocławka.

    Harmonogram zbiórki przedstawia się następująco:
    6 maja w godz. od 6:00 do 15:00 – osiedle ZAZAMCZE i ZACHÓD,  osiedle KAZIMIERZA WIELKIEGO oraz WSCHÓD I RYBNICA;
    13 maja w godz. od 6:00 do 15:00  – osiedle ŚRÓDMIEŚCIE;

    Mieszkańcy powinni wystawić odpady, tj. meble i inne odpady wielkogabarytowe, w tym zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, najpóźniej dzień przed planowanym odbiorem. Mieszkańcy domków jednorodzinnej wystawiają odpady bezpośrednio przed  swoją posesję, natomiast mieszkańcy bloków – obok pergoli śmietnikowych.

    Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: http://www.zbierajselektywnie.pl/zbiorka-mebli