NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 02.09.2016

Włocławek, dn. 2 września 2016 r.

  • Czasowa zmiana tras autobusów MPK Od dziś, tj. 2 września od godziny 8.30, w związku z  układaniem warstwy ścieralnej na remontowanym odcinku ulicy Kaliskiej, czasowej zmianie uległy trasy linii autobusowych nr 2,5,11,13,16,17,21 i 23.

    Autobusy tych linii, od ulicy Planty I do ul. Zbiegniewskiej (w obu kierunkach) kursują ulicą Kruszyńską zatrzymując się na przystankach Kruszyńska-Planty, Zbiegniewskiej-Broniewskiego i Zbiegniewskiej-Fredry.

    Komunikat jest opublikowany: http://www.mpk.com.pl/?id=2&news=805

  • „Wrześniowa” zakładka na stronie Urzędu Miasta Polecamy nową zakładkę: „Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowym roku szkolnym”.

    Z zakładki można się dowiedzieć m.in.: ilu uczniów uczęszcza w tym roku do włocławskich szkół; jakie remonty przeszły placówki oświatowe w wakacje i gdzie powstała nowa infrastruktura sportowa.

    Informujemy o Karcie Dużej Rodziny w żłobkach i przedszkolach, formach pomocy materialnej dla uczniów, a także o wrześniowej ofercie placówek kultury.

    Zachęcamy do odwiedzania: http://www.wloclawek.pl/pl/artykuly/201/wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-nowym-roku-szkolnym

  • Kultura nowoczesna Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Arentowicza we Włocławku po raz kolejny bierze udział w Projekcie Kultura Na Widoku organizowanym przez Fundację Legalna Kultura.

    Celem projektu jest legalne korzystanie z bogatej oferty kulturalnej poprzez możliwość pobierania wybranych pozycji na smartfony i inne urządzenia mobilne (za darmo lub po uiszczeniu niewielkiej opłaty). Aby mieć dostęp do ponad 1000 utworów należy wejść na portal www.kulturanawidoku.pl lub zeskanować kod QR dostępny na plakatach w bibliotece przy ulicy Warszawskiej 11/13 i Filii nr 11 przy ulicy Łęgskiej 28.

    Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.kulturanawidoku.pl w zakładce „Jak to działa”.

    Akcja trwa od 1 września do 9 października.

  • W Zespole Szkół Chemicznych ruszyła patronacka klasa ANWIL-u W dniu 1 września 15 uczniów oficjalnie rozpoczęło edukację w nowoutworzonej klasie o profilu technik technologii chemicznej, nad którą patronat objął ANWIL.

    Młodzież będzie pobierać naukę w systemie dualnym. Teorię będzie poznawać w Zespole Szkół Chemicznych, podczas gdy jej zastosowanie będzie ćwiczyć na praktykach zorganizowanych w spółce. Najlepsi uczniowie otrzymają również ufundowane przez włocławską spółkę stypendia naukowe oraz dofinansowanie do kosztów nauki, mogące sięgnąć aż 1500 zł.

    Przemysł chemiczny w Europie jest – według danych Instytutu Chemii Fizycznej Państwowej Akademii Nauk – trzecim pod względem wielkości. Bezpośrednio i pośrednio zatrudnia aż trzy miliony osób i wciąż się rozwija. Jak podaje Polska Izba Przemysłu Chemicznego w 2015 r. powstało niemal 12 tys. miejsc pracy w branży chemicznej, co oznacza wzrost zatrudnienia o 4,7 proc. w stosunku do 2014 r. Tak dynamiczny rozwój sektora sprawia, że firmy intensywnie poszukują wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza, że coraz częściej muszą się mierzyć z wyzwaniami związanymi z pozyskaniem następców specjalistów odchodzących na emeryturę. Remedium na tę sytuację może być tworzenie klas patronackich. Tą drogą postanowił pójść także ANWIL, który już w marcu b.r. podjął decyzję o nawiązaniu oficjalnej współpracy z Zespołem Szkół Chemicznych we Włocławku.

    Jacek Podgórski, Prezes Zarządu ANWIL S.A., przemawiając w trakcie inauguracji roku szkolnego 2016/2017 do uczniów, rozpoczynających naukę w klasie patronackiej spółki, pogratulował pierwszoklasistom wyboru ścieżki edukacyjnej oraz wyraził przekonanie, że umożliwi im on zdobycie wiedzy i umiejętności, dzięki którym bez trudu znajdą oni swoje miejsce na rynku pracy – nie tylko lokalnym, ale także krajowym, a nawet europejskim. – Będziecie mogli znaleźć zatrudnienie, które będzie dla Was źródłem satysfakcji tak ze względu na powierzane Wam ambitne oraz odpowiedzialne zadania, jak i otrzymywane przez Was wynagrodzenie.- dodał Prezes Podgórski.

    Natomiast Krystyna Młotkowska, Dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych, zwróciła uwagę, że dzięki współpracy szkoły z ANWIL-em program nauczania przyszłych techników technologii chemicznej dostosowany jest do potrzeb zgłaszanych przez spółkę, a zatem czas wdrożenia absolwentów do pracy w firmie znacznie się skróci. Będą oni bowiem już stosunkowo dobrze znać instalacje, które będą obsługiwać. Jednocześnie Dyrektor Młotkowska wyraziła zadowolenie z zainteresowania gimnazjalistów kontynuowaniem nauki w Zespole Szkół Chemicznych: – Renesans szkolnictwa zawodowego staje się faktem również na Kujawach i Pomorzu i bardzo z tego się cieszę.  Podobnie jak z nawiązania współpracy pomiędzy ANWIL-em a Zespołem Szkół Chemicznych we Włocławku, co według mnie jest niezwykle ważnym krokiem do odbudowania tradycji kształcenia zawodowego o profilu chemicznym w naszym mieście.

  • Spotkanie z ekspertami, adresowane do organizacji pozarządowych Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprasza przedstawicieli wszystkich organizacji pozarządowych z terenu województwa, na spotkanie z ekspertami z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które odbędzie się w dniu 16 września br. o godzinie 10:00 w Bydgoszczy przy ulicy Jagiellońskiej 3 (budynek Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego) w sali konferencyjnej.

    Zgłoszenia chętnych do udziału w spotkaniu należy przesłać do godziny 12.00 dnia 5 września 2016 r. na adres mkarbowska@um.wloclawek.pl ze wskazaniem nazwy organizacji pozarządowej, ilości osób uczestniczących w spotkaniu wraz z pełnioną funkcją.

    Spotkanie ma związek z realizacją Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podjęło przygotowania do ogłoszenia konkursu FIO 2017. Ogłoszenie naboru w Priorytecie 1 (Małe inicjatywy) i Priorytecie 2 (Aktywne społeczeństwo) planowane jest na początek września 2016, ogłoszenie naboru w Priorytecie 3 (Aktywni obywatele) i Priorytecie 4 (Silne organizacje pozarządowe) planowane jest na grudzień 2016. Planowany termin naboru ofert to 21 dni. Złożenie oferty we wrześniu wyczerpuje limit składania ofert w ramach konkursu (wyczerpuje możliwość złożenia oferty w grudniu). Regulamin Konkursu FIO 2017 r. jest już dostępny.

  • Narodowe czytanie we Włocławku W tym roku – 3 września w całej Polsce – czytamy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

    Jutro (sobota, 3 września) o godz. 17.00 zapraszamy na Bulwary im. Marszałka J.Piłsudskiego w okolicach kościoła św. Jana. W przypadku deszczu Narodowe Czytanie odbędzie się w Teatrze Impresaryjnym.

    Wspólnie czytać będziemy powieść polskiego noblisty, zobaczymy wystawę najciekawszych egzemplarzy „Quo vadis” z zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej. Książkę i audiobooki będzie też można oczywiście kupić oraz stemplować okolicznościową pieczątką przyniesione przez czytelników egzemplarze powieści. Swój udział w akcji narodowego czytania licznie zgłosiły również włocławskie szkoły.

    Szczegółowy harmonogram wszystkich wydarzeń publikujemy na: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/76/3102/narodowe-czytanie-we-wloclawku

  • Kłóbka w gronie najciekawszych skansenów, głosujemy! Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce został nominowany w plebiscycie na najciekawszy skansen w Polsce. Głosowanie potrwa do 11 września. Wyniki zostaną ogłoszone następnego dnia.

    Każdy głosujący może oddać 1 głos dziennie z jednego maila na swojego faworyta – oczywiście głosujemy na Kłóbkę! Wśród głosujących rozlosowane zostaną nagrody ufundowane przez Partnera cyklu – producenta słodyczy, który przygotował dla głosujących 20 słodkich zestawów. Zwycięskie instytucje również otrzymają nagrody (nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca).

    Szczegółowe informacje o plebiscycie można znaleźć na stronie: http://kulturaonline.pl/najciekawsze,skanseny,w,polsce,glosujemy,tytul,artykul,26290.html

  • Jadwiga Dudek obroniła srebrny medal Od 20 do 28 sierpnia w Łodzi odbywały się Indywidualne Mistrzostwa Świata w bowlingu osób niewidomych i słabowidzących.

    Reprezentantka Włocławsko-Brodnickiego Klubu Sportowego Niewidomych i Słabowidzących PIONEK broniła tam przez trzy dni swojego tytułu wicemistrzyni świata, wywalczonego rok temu w Seulu.

    Rywalizacja zakończyła się ponownym sukcesem i Jadwiga Dudek zajęła drugie miejsce wśród kobiet, ulegając jedynie Koreance. Awansowała tym samym do ośmioosobowego finału w kat. B2, gdzie rozegrała kolejnych 7 gier startując razem z mężczyznami z takich krajów jak Grecja, Japonia, Finlandia, Czechy i Korea.

    W sumie po 25 grach osiągnęła średnią 180 punktów (czyli pobiła swój zeszłoroczny rekord życiowy) i objęła 5 lokatę w klasyfikacji generalnej.

  • „Znaki życia” we włocławskiej Galerii Nowy sezon kulturalny Galeria Sztuki Współczesnej rozpoczyna wystawą twórczości niemieckiej artystki Cornelii Krauledat.

    Wernisaż wystawy pt. „Znaki życia” odbędzie się dziś, tj. 2 września o godz. 18.00 w siedzibie Galerii przy ul. Miedzianej.

    Cornelia Krauledat wyznaje ideę otwartości malarskiego rezultatu końcowego i nie uznaje granic eksperymentów malarskich. Proces powstawania swoich obrazów opisuje jako dialog środków wyrazowych – akcję i reakcję, działanie i reagowanie. Artystka tworzy obrazy głównie w technice akrylowej. Czasem łączy różne techniki i tworzywa, np.: materiały budowlane, popiół, pigmenty i bejce. Cornelia Krauledat mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem.

    Wystawa artystki we Włocławku będzie czynna do 2 października.

  • Koncert na pożegnanie Dziś, tj. 2 września o godz. 19.00 w klubie „Zazamcze” rozpocznie się ostatni koncert włocławskiego zespołu Trans-fuzja.

    Obecnie Trans-fuzja to: Łukasz Bąkowski-wokal, Michał Karnasiewicz-gitara, Sławomir Suchowiecki-gitara, Adam Bała-gitara basowa, Michał Muszyński-perkusja.

    Więcej o koncercie: http://ckbrowarb.pl/the-end-koncert-zespolu-trans-fuzja/

  • Rodzinny piknik sportowy W niedzielę 4 września o godz. 10.00 przy Zespole Szkół nr 8 na Zawiślu rozpocznie się Rodzinny Piknik Sportowy.

    W programie m.in.: mecze w piłkę nożną i koszykówkę, sportowy turniej rodzinny, zabawy i gry zespołowe, ping-pong, warcaby. Na festynie pojawią się animatorzy, będą pokazy tańca i karate, muzyka i poczęstunek. Na pikniku zagości też pojazd wojskowy BRDM 2.

  • Cristal Band nad Wisłą W niedzielę 4 września o godz. 17.00 na scenie na Wiśle wystąpi Cristal Band.

    Włocławski zespół wykonuje standardy jazzowe, popowe i rockowe. Członkowie grupy grali już w latach 70- i 80-tych we włocławskich klubach. Obecnie najczęściej występują w Yacht Clubie w Zarzeczewie.

    Skład: Ryszard Rycicki-wokal, Marian Ropejko-saksofon, Andrzej Chyliński-bas, Bogdan Wilczyński-instr. klawiszowe, Andrzej Pudliński-gitara, Paweł Martynowski-trąbka, Wojtek Warecki-perkusja.

    Informacja o koncercie: http://ckbrowarb.pl/cristal-band-na-scenie-na-wisle/