NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Otwarcie wystawy „Niedokończone… Marek A. Hoffmann”

W dniu 16 stycznia 2016 roku (sobota), o godz. 16.00, w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie zostanie otwarta wystawa malarstwa i rysunku toruńskiego artysty malarza, zmarłego w 2014 roku.

niedokonczone-mzkid

Marek Hoffmann (16.04.1947 – 15.03.2014) ukończył w 1971 roku studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując dyplom w pracowni malarstwa prof. Bronisława Kierzkowskiego. Uprawiał malarstwo i rysunek, swoje obrazy pokazywał w kraju i za granicą, był laureatem wielu nagród artystycznych. Projektował witraże, zegary, wystrój wnętrz. Był autorem aranżacji wystaw w galeriach sztuki i muzeach, pełnił funkcję rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury i Sztuki do spraw wystawiennictwa.

Marek Hoffmann przez dwadzieścia lat był związany etatowo z Galerią Sztuki Wozownia w Toruniu (wcześniej: Biuro Wystaw Artystycznych). Przez czterdzieści lat prowadził Galerię Omega w siedzibie Stowarzyszenia Pax w Toruniu – obecnie Stowarzyszenia Civitas Christiana – nazwaną w roku 2014 Galerią Omega im. Marka Hoffmanna. Organizował w niej wystawy i spotkania artystów z kraju i z zagranicy, najczęściej związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Pokazywał m.in. obrazy Jerzego Nowosielskiego, Teofila Ociepki, dysydentów czeskich (którzy uprawiali sztukę, a byli zatrudnieni jako sprzedawcy, portierzy, robotnicy). Bywał komisarzem artystycznym ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów plastycznych, a także instruktorem plastyki – wspierając malarzy amatorów. Zarówno ze względu na swoją twórczość, jak i działalność służącą upowszechnianiu sztuki, Marek Hoffmann był niezwykle cenioną i ważną postacią w toruńskim środowisku artystycznym.

Pokazując swoje obrazy, w ostatnich latach najczęściej gwasze, Marek Hoffmann często podkreślał, że najważniejszy jest dla niego kolor. Wprowadzał go również do rysunków, w których dopatrzeć się można i kresek, i plam. Jak zauważył Kamil Hoffmann
w szkicu Niedokończone…, w różnych okresach ponad czterdziestoletniej aktywności artystycznej Marek Hoffmann znajdował różnorakie inspiracje: w ekspresjonizmie, kapizmie; nie stronił programowo od abstrakcji, na przestrzeni czterech dekad bywały momenty, gdy go pociągała, ale wydaje się, że nigdy nie zerwał ze światem figuratywnym.

W swojej twórczości – pisze Kamil Hoffmann – artysta mówił własnym głosem, ale nie epatował swoją osobowością, raczej obserwował świat, transponował go i prezentował osobistą wizję Stworzenia, bezsprzecznie był w swojej twórczości personalistą. Z taką wizją świata korespondują najczęściej podejmowane przez niego tematy: sacrum, kondycja człowieka we współczesnym świecie czy relacje międzyludzkie. Rzadziej malował krajobrazy i martwe natury, silnie inspirowała go jednak gotycka architektura Torunia (…).

Obrazy Marka Hoffmanna znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą.

Wystawa „Niedokończone… Marek A. Hoffmann” prezentowana będzie
w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie do 20 marca 2016 roku.