NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Łowiectwo w sztuce polskiej XIX i XX wieku

Wystawa czasowa „Na łów, na łów, na łów… Łowiectwo w sztuce polskiej XIX i XX wieku”

W dniu 13 września br. o godzinie 17.00 w zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 odbędzie się otwarcie wystawy „Na łów, na łów, na łów… Łowiectwo w sztuce polskiej XIX i XX wieku”.

lowiectwo-zaproszenie-2013_1

lowiectwo-zaproszenie-2013_2

Wystawa  jest organizowana z okazji 90-lecia działalności Polskiego Związku Łowieckiego. Jest to druga ekspozycja poświęcona tematom łowieckim w sztuce. Poprzednia wystawa „W kręgu kultury łowieckiej” pokazywana także w gmachu Zbiorów Sztuki na przełomie 2004/2005 r. była okazją do szerokiego przedstawienia wielu elementów niezwykle bogatej kultury łowieckiej. Obecna wystawa jest tematycznie skoncentrowana na dziełach sztuki — obrazach, grafikach, rysunkach i rzeźbach o tematyce łowieckiej. Uzupełniają ją wyroby rzemiosła artystycznego zdobione motywami myśliwskimi.

Wybrane na nią eksponaty pokazują, jak różne formy polowania — na żubra, dzika, jelenia czy zająca, stały się źródłem zainteresowania malarzy, rzeźbiarzy i grafików, a także grawerów, rytowników, szlifierzy szkła czy snycerzy. Nasza uwaga skupia się na wycinku czasu, obejmującym XIX i XX w. (chociaż są na ekspozycji zabytki z XVIII w. i przykłady wyrobów współczesnych). Pokazuje elementy obyczajowości łowieckiej, w znacznej mierze odnoszącej się do szeroko pojmowanej kultury szlacheckiej, w marginalnym stopniu ludowej.

Poza głównym nurtem wystawy —  dziełami sztuki — ukazującej polowania, zwierzynę i ptactwo łowne, martwe natury z elementami myśliwskimi na ekspozycji znajdziemy przedmioty zdobione motywami myśliwskim — meble czy zastawę stołową, które są świadectwem wielkiej popularności i stałej obecności tych akcentów w polskim domu.

Zgromadzone na wystawie przedmioty — meble, naczynia, kałamarze czy fajki zamawiane były z chęci posiadania czegoś przypominającego polowania, pobyt w lesie. Obrazy, rzeźby, grafiki powstawały na zamówienie miłośników myślistwa, często były też świadectwem myśliwskiej pasji samych twórców.

W gronie malarzy reprezentowanych na wystawie znaleźli się znani polscy twórcy m.in.: Józef Brandt, Julian Fałat, Juliusz Kossak, Jerzy Kossak, Stanisław Gibiński, a także artyści włocławscy — Władysław Brech, Jan Stępień. W gronie grafików — Kazimierz Sichulski, Ludmiła Laszenko, rzeźbiarze — Wacław Bębnowski, Magdalena Gross. Wśród artystów współczesnych — Józef Korolkiewicz, Ludwik Maciąg, Grzegorz Bienias i Zbigniew Stec.

Odrębną częścią wystawy będą aranżacje wnętrza salonu i jadalni z meblami oraz sprzętami zdobionymi motywami myśliwskimi, gdzie zostaną też pokazane fotografie i pamiątki myśliwskie pochodzące z dworów z okolic Włocławka oraz varia.

Można zatem na wystawie zobaczyć  obrazy, rzeźby i grafiki, które przedstawiają zwierzynę łowną i ptactwo oraz różnorodne sposoby polowania, w tym z sokołem, a także  przyjrzeć się zdobieniu broni, naczyń scenkami myśliwskimi.

Niektóre sprzęty pokazane na wystawie kiedyś zabierane były na polowania — broń biała i palna, prochownice, ładownice czy torby, inne pełniły swą rolę na biesiadach, większość z nich cieszyła oko pana domu w salonie myśliwskim, bibliotece, gabinecie.  Niezwykle ważną częścią wystawy są wspaniałe trofea myśliwskie.

Na wystawie znalazły się eksponaty przede wszystkim z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, a także wypożyczone z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu. Znaczna grupa eksponatów  pochodzi z kolekcji prywatnych nie tylko z Włocławka. Większość trofeów i współczesnych oznak kultury łowieckiej, została pozyskana od członków Polskiego Związku Łowieckiego — Oddziału we Włocławku. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Łowczego Okręgowego Pana Grzegorza Wiśniewskiego do wystawy wydrukowano także informator.

Jako, że w kulturze myśliwskiej kuchnia odgrywa rolę znaczącą, na wernisażu wystawy nie zabraknie popularnej w polskiej kuchni potrawy i trunku.

Tekst – Krystyna Kotula

Sponsorem wystawy jest Anwil Grupa Orlen

Miejsce wystawy: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej – Zbiory Sztuki, Włocławek, ul. Zamcza 10/12
Czas trwania wystawy: 13.09.2013 – 05.01.2014
Organizatorzy: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Polski Związek Łowiecki – Zarząd Okręgowy we Włocławku
Scenariusz i komisariat wystawy: Krystyna Kotula
Oprawa plastyczna wystawy: Magdalena Kolanowska
Zgłoszenia grup na oprowadzenie: Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12 tel. (54)232 50 61; Dział Oświatowy (54)232 30 01