NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Informacja dotycząca zagrożenia powodziowego terenów Włocławka – styczeń 2011 r.

Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych działający w imieniu Prezydenta Miasta na bieżąco monitoruje wpływ warunków atmosferycznych na sytuację hydrologiczną Włocławka.

W wyniku utrzymującej się w styczniu dodatnich temperatur nastąpiło gwałtowne topnienie nagromadzonego śniegu co spowodowało podniesienie się poziomów wód na wszystkich rzekach i kanałach ( szczególnie tych małych ) oraz rz. Wisły. Wynikiem takiej sytuacji były podtopienia na terenie całego kraju, w tym powiatu włocławskiego i miasta Włocławka. Już 1 stycznia 2011 r. woda  rzeki Lubieńka, w rejonie dzielnicy Michelin (ulica Lipowa), zagroziła podtopieniem kilku nieruchomości. Według meteorologów i hydrologów tak wysokiej wody jeszcze nie było.

Na  Wiśle zostały przekroczone stany alarmowe, utworzył się zator lodowy, który uniemożliwiał przepływ wody w rejonie od Warszawy do Stopnia Wodnego we Włocławku. Np. stany w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej były przekroczone nawet o 2 metry.

W związku ze znaczącym ociepleniem i przewidywanym wzrostem stanów wód w rzekach, z dniem 8 stycznia br. rozpoczęła się akcja lodołamania kry na zbiorniku włocławskim i w rejonie Stopnia Wodnego, która trwa do dnia dzisiejszego.

W dniu 17 stycznia 2011 r. Wojewoda Kujawsko – Pomorski ogłosił od godz. 7.00 stan pogotowia powodziowego dla terenów województwa – gmin zlokalizowanych na terenach nadwiślańskich, w tym Włocławka.

Od 17.01 do 19.01 w wyniku pracy lodołamaczy rzeka w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej została udrożniona.

Na dzień dzisiejszy, tj. 20 stycznia, na godz. 10.00 stan na wodowskazach wynosi :

Włocławek – 616 (16 cm powyżej stanu ostrzegawczego, Kępa Polska – 557 cm (107 cm powyżej stanu alarmowego), Wyszogród – 623 (73 cm powyżej stanu alarmowego). Przepływ wody przez zbiornik włocławski wynosi 3515 m³/s. Najwyższy, obserwowany poziom wody na włocławskim wodowskazie wynosił 627 cm w dniu wczorajszym, w godzinach wieczornych. Sytuacja powodziowa ulega stabilizacji, jest monitorowana przez wszystkie służby reagowania miasta. Obecnie występujący przepływ w granicach 3400 – 3500 m³/s będzie utrzymywał się w dłuższym okresie czasu. Według prognoz IMiGW w Warszawie woda nie powinna przekroczyć we Włocławku stanu alarmowego.

Informacja dotycząca zagrożenia powodziowego wodami rz. Zgłowiączki.

Wody roztopowe znacznie podwyższyły poziom wody rz. Zgłowiączki. Podtopione zostały tereny w gminie Brześć Kujawski – przepompownia ścieków oraz nieruchomości przy ulicy Piaskowej.

W dniach 14 – 15 stycznia br., przedstawiciele Kujawsko – Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku dokonali pełnego otwarcia zasuw jazu Elektrowni Wodnej w Nowym Młynie, co spowodowało gwałtowny, niekontrolowany przybór wód Zgłowiączki poniżej i zatopienie terenów miasta Lisek, Ruda, Świech. O decyzji spuszczenia wody nie został powiadomiony wyprzedzająco Prezydent Miasta.

Pismem Nr ZK.5535.2.2011, z dnia 18.01.2011 r., Prezydent Miasta zwrócił się do Dyrektora K-P ZM i UW we Włocławku o szczegółowe wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Podtopionych zostało ok. 3 ha terenów ogrodów działkowych „Lisek„ i „Przyszłość„ oraz zagrożonych podtopieniem było 5 nieruchomości przy ul. Lisek i Borowskiej

Obecnie woda w tym rejonie powoli ale systematycznie opada, z tendencją ok. 5-10 cm na dobę.

Kontynuowane jest całodobowe monitorowanie przez służby miejskie sytuacji w rejonach przybrzeżnych  Zgłowiączki – szczególnie w rejonach ul. Jasnej, Borowskiej, Lisek.

W myśl ustawy o zarządzaniu kryzysowym Prezydent Miasta jako Szef Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego koordynuje działania w sytuacjach kryzysowych, mając do dyspozycji – pracowników Urzędu Miasta, miejskie jednostek organizacyjne oraz wszystkie służby, straże i inspekcje działające na terenie Włocławka.

W przypadku zagrożenia powodziowego, służbą wiodącą – kierującą akcjami ratowniczymi w miejscu zdarzenia jest KM PSP. Jej działania wspierają pozostałe służby, w tym Urząd Miasta.