NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Żydzi włocławscy i ich zagłada

Fundacja Ładowarka zorganizowała 16 października ciekawe spotkanie z cyklu prelekcji dotyczących historii okupowanego Włocławka. Pierwszą z tego cyklu prelekcję wygłosiła Pani dr Aneta Baranowska pt. Żydzi włocławscy i ich zagłada.

Po długim ponad godzinnym ale naprawdę ciekawym wykładzie głos zabrała publiczność a tu już było różnie. Kilka osób zabiegało o poruszenie tematu zbrodni i win Polaków dokonanych na Żydach. Pani doktor unikała tego tematu twierdząc że jest w tej sprawie, w odniesieniu do Włocławka mało informacji. Wcześniej przytoczyła prawdziwą historię młodego chłopca, włocławianina który za przerzucenie bochenka chleba przez mur na teren getta został przez Niemców zastrzelony. Przypomniała też słusznie, że w Polsce za pomoc Żydom groziła śmierć i nie tylko osobie która bezpośrednio pomagała ale też jego rodzinie. Tylko przykro że na polskich uczelniach nadal używa się określenia „Bandy Akowskie”.

Z dużym zainteresowaniem natomiast słuchało się wypowiedzi dotyczącej historii okupowanego Włocławka, Pana Krzysztofa Cieczkiewicza, znakomitego włocławskiego przewodnika PTTK i znawcy lokalnej historii.

Bardzo ciekawe i pożyteczne spotkanie z udziałem sporej jak na tematykę prelekcji publiczności. Z zaciekawieniem i niecierpliwością możemy oczekiwać teraz kolejnych tego typu spotkań zapowiedzianych już przez organizatorów.

Za tydzień spotkanie „Śladami rodziny Glicensteinów – pokaz fotografii”.

Tomasz Popowski