NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Żołnierzem i strażakiem jest się cały czas

18.03.2022 r., dzień przed rozpoczęciem szkolenia wyrównawczego w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej kpr. Dariusz Kuciński zatrzymał nietrzeźwego kierowcę, który stwarzał zagrożenie na drodze.

– jechałem trasą Niemcz-Kotomierz za pojazdem marki Mercedes, który nietypowo się zachowywał. Co chwila zjeżdżał do środka jezdni i hamował bez powodu. Już podczas jazdy zadzwoniłem na Policję i kontynuowałem rozmowę aż do momentu, kiedy zajechałem mu drogę i podszedłem do kierowcy. Początkowo myślałem, że coś mu dolega, jednak po chwili poczułem woń alkoholu. Wtedy kierowca ponownie odpalił auto i próbował uciec. Po raz drugi zajechałem mu drogę bez możliwości jego kolejnego ruchu i wyjąłem kluczyki ze stacyjki. Kątem oka zauważyłem przejeżdżający obok radiowóz, w stronę którego zacząłem machać. Funkcjonariusze niezwłocznie przyjechali i przejęli działanie. Cieszę się, że udało się zareagować, zanim doszło do tragedii na drodze. Jestem ojcem dwójki dzieci, w pobliżu była ścieżka rowerowa użytkowana często przez najmłodszych, więc nie mogłem po prostu odjechać i zostawić tego pojazdu w ruchu.

Dla nas liczy się odpowiedzialność

To nie pierwszy raz, kiedy Dariusz wykazał się czujnością i troską o bezpieczeństwo lokalnej społeczności. W grudniu 2020 roku zapobiegł rozprzestrzenieniu się ognia podczas pożaru instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego swojego sąsiada jeszcze przed przyjazdem zastępów straży. Uratował także mężczyznę, który chciał skoczyć z grudziądzkiego mostu. Dzięki negocjacjom udało się zapobiec próbie samobójczej mężczyzny.

Takich ludzi potrzebujemy

11 marca odbyło się wcielenie ochotników do służby w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Brygada została wzmocniona przez około 140 ochotników. Jednym z nich jest kpr. Dariusz Kuciński z 83 batalionu lekkiej piechoty w Grudziądzu, który przygodę z wojskiem rozpoczął w 2021 roku od służby przygotowawczej. Jest także strażakiem w Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrczu. W strukturach OSP służy od października 2018 roku. Posiada szkolenie podstawowe strażaka i szkolenie medyczne, kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, kurs sternika motorowodnego oraz prawo jazdy kat. B i C. Czynnie uczestniczy w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Udziela się społecznie poprzez m.in. pokazy pierwszej pomocy w szkołach. Stworzył akcję zbiórki nakrętek do serc w gminie Dobrcz. Brał aktywny udział w “Bitwie o Wozy”. Prowadzi również młodzieżową drużynę pożarniczą.

8 K-PBOT