NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” wyrusza do Bedford!

W 2016 roku Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” z radością przyjął zaproszenie od polskiej społeczności z miasta partnerskiego Włocławka, angielskiego Bedford i udał się w sześciodniową podróż do ojczyzny Szekspira.

Głównym celem wyjazdu było uświetnienie drugiej edycji Polskiego Festiwalu i zaprezentowanie repertuaru szerszemu gronu publiczności w tym podlondyńskim mieście. „Kujawy” zaprezentowały tańce z kilku regionów Polski, które oklaskiwali nie tylko nasi rodacy, ale również wielu Brytyjczyków. Na scenie pojawiły się ponadto inne zespoły folklorystyczne, zespoły rockowe czy piosenkarka Katy Carr. Główną imprezę 15 maja 2016 roku poprowadził w centrum miasta lider zespołu Big Cyc, Krzysztof Skiba.

W tym  roku  Zespół ponownie otrzymał  zaproszenie od Stowarzyszenia Kultury i Języka Polskiego PLCA na uroczystości związane z obchodami Dnia Dziedzictwa Kulturowego Polski, które zaplanowane są na 21 maja.  ZPiT „Kujawy” wystąpi podczas wyjątkowego koncertu-gali i będzie promował polską kulturę i tradycję, akcentując przy tym walory naszej kujawskiej „małej ojczyzny”.

W liście adresowanym do kierownika ZPiT „Kujawy” Pana Macieja Mielczarskiego czytamy: „Byłoby dla nas zaszczytem, gdyby Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” mógł u nas zagościć i wystąpić podczas tego wydarzenia (przyp. red.- Dzień Dziedzictwa Kulturowego Polski w Bedford). W ubiegłym roku otrzymaliśmy wiele pozytywnych opinii, które utwierdziły nas w przekonaniu, że dzięki swojej unikalności tego typu wydarzenia są bardzo potrzebne w naszym mieście. Pozwalają na budowanie pozytywnych relacji Polaków z mieszkańcami Bedford i okolic, jednocześnie pokazując wyjątkowość i odrębność naszego dziedzictwa kulturowego, które tak mocno wpisało się w historię nie tylko Wielkiej Brytanii, ale również całej Europy. Występy Państwa zespołu pozostawiły niezatarte wspomnienia i pozwoliły chociaż na chwilę przenieść się wspomnieniami do Polski. Dzięki wymianie pomiędzy zespołem a naszymi rodzinami nawiązały się relacje, które chętnie kontynuujemy i pragniemy dalej pielęgnować”.

Na Sali Tańca  trwają ostatnie intensywne próby, za kilka dni zespół  będzie przecież ambasadorem naszej kultury i korzeni- wartości, które towarzyszą nam od pokoleń i stanowią o tym jacy jesteśmy.

Trzymajcie za nas kciuki.
ZPiT „Kujawy”