NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Zawodnicy MKS „Olimpijczyk” i UKS „Papieżka” Włocławek zdobywają 6 medali Mistrzostw Polski w Judo

W miniony weekend w Krakowie po 10-letniej przerwie odbyły się Mistrzostwa Polski Judo w kategorii młodzika.  Na krakowskich matach do rywalizacji stanęło 532 zawodników i zawodniczek  w roczniku 1998-1999. Wśród uczestników znaleźli się wychowankowie Anety Szczepańskiej i Romana Stawisińskiego reprezentujący MKS „Olimpijczyk” i UKS „Papieżka” Włocławek (klasa sportowa o profilu judo SP nr 11). Podopieczni trenerów spisali się bardzo dobrze zdobywając 6 medali (1zł, 2sr i 3br).

Dzień pierwszy

Złoto Kacpra Wróbla
Najlepiej z Judo Teamu spisał się Kacper Wróbel (MKS „Olimpijczyk”) w kat. do 42kg. Po stoczeniu 4 zwycięskich pojedynków w 5 finałowej spotkał się z zawodnikiem SGKS „Wybrzeże” Gdańsk – Cezarym Tchórzewskim. Tym razem lepszy okazał się Kacper, który zrewanżował się za ostatni finał Pucharu Polski i to on zdobył tytuł Mistrza Polski.

Historyczny wynik UKS „Papieżka”
Na drugim stopniu podium stanął faworyt wagi do 73kg. – Adrian Górczyński. Podobnie jak Kacper, w drodze do finału stoczył 4 zwycięskie walki by w 5 finałowej ulec Bartłomiejowi Zawadzkiemu (UKJ „Białołęka” Warszawa). Tytuł Wicemistrza Polski, to historyczny wynik UKS „Papieżka” Włocławek, który reprezentuje Adrian. Drugi z uczniów klasy sportowej – Adrian Urbański  stanął na 3 stopniu podium (5zwycięstw, 1 porażka) zdobywając brązowy medal w wadze do 38kg. To duże zwycięstwo tego zawodnika, gdyż ma on dość sporą niedowagę do najlżejszej kategorii wagowej chłopców (ok. 3kg).

Ciężkie boje faworyta wagi do 60kg
W pierwszym dniu na najniższym stopniu podium znalazł się także Dawid Wróbel (MKS „Olimpijczyk”).  Niestety faworyt wagi do 60kg. nie wytrzymał presji zawodów, przegrał 3 pojedynek i musiał toczyć walki w repasażach. W najliczniejszej kategorii wagowej mężczyzn (56 zawodników) w drodze do medalu stoczył 7 walk (6 zw. 1 por.), w tym emocjonującą o 3 miejsce.

Wielki przegrany
Największą niespodzianką zawodów było miejsce poza podium Radosława Wiśniewskiego (MKS „Olimpijczyk”) w wadze do 66kg. Triumfator ostatniego Pucharu Polski Młodzików przegrał 2 z 6 pojedynków i musiał zadowolić się 5 miejscem, tuż za podium (w judo rozgrywany jest podwójny repasaż). Wiśniewski do mistrzostw był przygotowany dobrze. W walkach przegranych, brak koncentracji spowodował tak „bolesne” dla zawodnika i trenerów porażki.

Objawienie mistrzostw
Miłą niespodziankę sprawił swoim podopiecznym Jakub Wojtasiak, który w wadze do 50kg. zajął 9 miejsce (3zw. 2 por.). Zawodnik mimo, iż judo trenuje dość krótko jak na judokę w tej kategorii wiekowej (1rok i 3 miesiące) to prezentuje umiejętności zawodnika z 3-letnim stażem. Zapewne jest to zasługa Kacpra Wróbla, z którym na co dzień trenuje w parze, jak również samego zawodnika, który z dużym zaangażowaniem podjął treningi z grupą startową podporządkowując się ciężkim i przede wszystkim systematycznym treningom.

Statystyka po pierwszym dniu M.P (mężczyźni)
Klasyfikacja medalowa- mężczyźni

1m – UKJ „Białołęka” Warszawa (1zł, 1sr, 0br)
2m – GKS „Czarni” Bytom (1,0,2)
3m – MKS „Olimpijczyk” Włocławek (1,0,1)

13m – UKS „Papieżka” Włocławek (0,1,1)

47m – UKS „Opty” Gdynia (0,0,1)

Klasyfikacja punktowa- mężczyźni

1m – GKS „Czarni” Bytom
2m – MKS „Olimpijczyk” Włocławek
3m – TS „Wisła” Kraków

11m – UKS „Papieżka” Włocławek

54m – „Yamabushi” Zakopane

Dzień drugi

W drugim dniu zawodów rywalizowały dziewczęta. Z dwóch Teamów wystartowały 3 judoczki. W wadze do 48kg. MKS „Olimpijczyk” wystawił dwie reprezentantki.

Wicemistrzostwo Angeliki Szymańskiej
Wicemistrzostwo Polski zdobyła Angelika Szymańska (4zw. 1 por.). W walce finałowej prowadząc na yuko (5pkt.) dała się zaskoczyć rywalce z UKS Judo Wolbrom – Aleksandrze Kalecie i tym samym przegrała walkę o złoty krążek. Szkoda, bowiem podczas ostatniego Pucharu Polski Młodzików, to Szymańska zdecydowanie triumfowała nad rywalką nie dając jej szans w walce o złoto.

Brąz Wiktorii Tomczak
Druga z reprezentantek „Olimpijczyka” – Wiktoria Tomczak na krakowskich matach wywalczyła brązowy medal. Wiktoria zawody rozpoczęła od porażki z późniejszą triumfatorką tej wagi, rozstawioną z nr 1 – A. Kaletą. Po przegranej przez skuteczne założenie dźwigni wznowiła walkę o medal brązowy poprzez repasaż. O medal nie było łatwo lecz mobilizacja zawodniczki zaowocowała zwycięstwem 4 pojedynków i uplasowała zawodniczkę na 3 miejscu.

Pech Dominiki
O dużym pechu może powiedzieć Dominika Mrozowicz (UKS „Papieżka”) – 63kg., która 1,5 miesiąca temu doznała kontuzji kolana i nie zdołała się przygotować do mistrzostw tak jak należy. Po dość dobrym losowaniu nie była w stanie nawiązać walki z Sandrą Bill (STS Gryf-3 Słupsk) i odpadła z turnieju.

Statystyka po drugim dniu M.P (kobiety)
Klasyfikacja medalowa – kobiety

1m – GKS Czarni Bytom (2,0,0)
2m – UKJ -AON Warszawa (2,0,0)
3m – MOS Zatoka Braniewo (1,2,0)

8m – MKS Olimpijczyk Włocławek (0,1,1)

25m – UKS Opty Gdynia (0,0,1)

Klasyfikacja punktowa – kobiety

1m – UKS Judo Wolbrom
2m – MKS Juvenia Wrocław
3m – GKS Czarni Bytom

7m – MKS Olimpijczyk Włocławek

44m – UKS Tomita Elbląg

Podsumowanie

Roman Stawisiński

„Szczerze mówiąc liczyłem na 5 złotych medali : Kacpra Wróbla, Dawida Wróbla, Radka Wiśniewskiego, Adriana Górczyńskiego i finał naszych dziewcząt w kat. do 48kg. Chęć zwycięstwa u zawodników była tak duża, że nie wszyscy wytrzymali napięcia. Szkoda, ale trzeba trenować dalej. Zdaję sobie sprawę, że są to Mistrzostwa Polski i rządzą się swoimi prawami, ale poprzeczkę stawialiśmy wysoko. Zawodnicy do zawodów zostali przygotowani wzorcowo, niestety nie każdy z nich zniósł presję mistrzostw. To jest to pokolenie, które powinno reprezentować nasz kraj za 8 lat na I.O. Wierzę w to, bo w końcu trenują u najlepszych specjalistów judo. Nie każdy może poszczycić się trenerem, który w swoim dorobku jest medalistą olimpijskim. Mówię tu oczywiście o swojej wychowance Anecie Szczepańskiej.”

 Aneta Szczepańska

„6 medali w Mistrzostwach Polski to ogromny sukces, choć niedosyt zostaje. Po ostatnich sukcesach w Pucharze Polski Młodzików (4zł,1sr,1br) liczyłam na więcej złotych krążków. Dużą radość sprawił mi medal Adriana Urbańskiego, który z dużą niedowagą ok. 3kg. wywalczył brązowy krążek. To samo można powiedzieć o Dawidzie Wróbel, który rano miał 3,5kg. niedowagi.

Serce ściska mi brak medalu Radka Wiśniewskiego, który skończył zawody poza podium. Wierzę, że jego ciężka praca zaowocuje dużymi sukcesami już w najbliższym czasie.

Mamy bardzo silną ekipę w tym roczniku, więc przez kolejne lata możemy być spokojni o ich rozwój. Nic nie jest z przypadku. Ta grupa już od wielu lat jest przygotowywana przez nas do Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. (min. Kacper Wróbel rozpoczął treningi mając 3,5 roku). Myślę, że co najmniej 2 osoby powinny reprezentować nasz kraj w tak wielkiej imprezie. Póki co dalej będziemy rozwijać umiejętności i pasję naszych zawodników. Przy naszych wieloletnich doświadczeniach w pracy trenerskiej i zawodniczej jesteśmy w stanie to osiągnąć.”

Mistrzostwa Polski Młodzików w Krakowie oraz starty pośrednie od stycznia 2012 r. zawodników MKS „Olimpijczyk” Włocławek zostały dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Włocławek.