NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Zapomniani mieszkańcy Włocławka” na przedwojennych fotografiach

Przed II wojną światową na ulicy Żabiej znajdowała się Stara Wielka Synagoga którą Niemcy spalili na początku okupacji. W 80 rocznice spalenia obu istniejących wówczas synagog, Łukasz Daniewski wraz z Fundacją Ładowarka zaprezentowali niecodzienny pokaz. Budynek na którego ścianie bocznej w ramach pokazu „Zapomniani mieszkańcy Włocławka” wyświetlano stare fotografie, znajduje się w miejscu gdzie dawniej stała Stara Wielka Synagoga.

Wyświetlane na ścianie bocznej budynku stare przedwojenne zdjęcia z pięknym podkładem muzycznym było przejmujące i robiło duże wrażenie. Wspaniały, piękny, wydawałoby się beztroski świat który widzimy na fotografiach nie tylko że bezpowrotnie przeminął ale przestał istnieć w splocie niesłychanie tragicznych wydarzeń i ogromie cierpień spowodowanych II wojną światową.

Zbiór fotografii i negatywów który udało się pozyskać Łukaszowi Daniewskiemu należały niegdyś do rodziny Glicensteinów którzy mieszkali przez wojną przy ul. Cyganka. Na zdjęciach oprócz rodziny i przyjaciół Glicensteinów widzimy w tle stary przedwojenny Włocławek m.in. park im. Henryka Sienkiewicza, wejście do Nowej Wielkiej Synagogi i oczywiście nasze bulwary.

Pokaz miał miejsce 24 września o godzinie 20.00 na dziedzińcu Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Żabiej 12A.

Tomasz Popowski