NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Zakończono kapitalny remont wiatraka – koźlaka

W Kujawsko –Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce zakończono kapitalny remont wiatraka – koźlaka z Zadusznik pochodzącego z roku 1870 . Było to bardzo skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie budowlane, którego efektem jest nie tylko konserwacja, ale także przywrócenie zabytkowi jego sprawności mechanicznej.


Zamontowano nowy, ogromny, ważący kilka ton wał skrzydłowy wraz z kołami palecznymi. Był to najtrudniejszy, bardzo ciężki, a zarazem najbardziej niecodzienny etap prac. Wiatrak ma także wymienione siodło, dyszel, bęben hamulcowy i skrzydła. Odzyskał dawną sylwetkę, można go również „przekręcać”, czyli obracać o 360 stopni i ustawiać ścianą skrzydłową w kierunku wiejącego wiatru, a także obracać śmigi. Kapitalny remont wiatraka przeprowadziła wyspecjalizowana w tego typu trudnych pracach firma Kazimierza Dąbrowskiego z Lubienia Kujawskiego.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego MECENAT „Zachowanie zabudowań Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce”.