NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Zachodnie perspektywy

Kryzys finansowy ostudził nieco fascynację mieszkańców Włocławka Zachodem i znacznie osłabił emigrację zarobkową, także tą sezonową zdominowaną przez studentów. Mimo tego, otwarcie rynku pracy w Niemczech, Austrii i Szwajcarii (stało się to 1 maja br.) może spowodować ponowne ożywienie. Wyjazdem z kraju zainteresowana jest zarówno wysoko wykwalifikowana kadra, jak i pracownicy fizyczni. Przed takim współczesnym wyjazdem „na saksy” warto uporządkować swoje finanse. Trzeba też rozważyć, czy nasze wynagrodzenie chcemy dostawać na polskie, czy zagraniczne konto, oraz gdzie odkładać nasze pierwsze euro-centy, by nie pożerała ich – wcale nie obca na Zachodzie – inflacja.

Konto walutowe w Polsce

Rachunek walutowy, czyli taki, który prowadzony jest w obcej walucie (EUR, GBP, USD, CHF) to dobre rozwiązanie dla osób, które wybierają się za granicę w celach zarobkowych. W wielu bankach np. w mBanku (eMAX walutowy), w Multibanku (konto walutowe), czy BZ WBK (konto24 walutowe) udostępniane są one bez opłat. Dodatkowo można zamówić do nich kartę Master Card rozliczaną w euro, dzięki czemu ograniczymy różnice kursowe, a płatności bezgotówkowe i wypłaty z bankomatów za granicą (w krajach, w których walutą jest euro) będą także bezpłatne. Obsługę bezgotówkową takiego konta możemy ponadto wykonywać także za pośrednictwem Internetu. Konto walutowe pozwala na swobodne zarządzanie swoimi pieniędzmi zarówno w kraju, jak i poza nim. Należy zwrócić uwagę na to, w jakiej walucie prowadzone są rozliczenia naszego rachunku (w naszym wypadku najlepiej, aby było to euro, jeśli kraj, w którym będziemy pracować, posiada taką właśnie walutę), tak abyśmy nie ponosili kosztów przewalutowania. Pracodawcy wielu krajów Unii Europejskiej często też sami biorą na siebie koszt przelewu pieniędzy na takie konto walutowe założone w innym kraju, warto więc wcześniej zapytać o taką możliwość – dodaje Piotr Józefowski, doradca Aspiro.

Międzynarodowy transfer pieniędzy

Na pewno nie warto wysyłać ciężko zarobionych pieniędzy w kopercie. Znacznie bezpieczniejsze są bankowe transfery pomiędzy kontami założonymi w różnych bankach (różnych krajach). W tym przypadku opłacalne  może być prowadzenie rachunku tam, gdzie pracujemy, a przy wyborze powinniśmy oczywiście sprawdzić tabelę opłat zagranicznego banku. Jeżeli będziemy chcieli dokonać przelewu za granicę z naszego konta w Polsce, koszt takiego przelewu to około 0,2 do 0,25% kwoty. Jeżeli przelew spełnia kryteria SEPA (płatności zagraniczne w euro wysyłane do państw Unii Europejskiej oraz Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii), koszt spada już do około 5 zł. Chcąc natomiast dokonać pilnego przelewu do Polski możemy skorzystać także z usług Western Union. Koszt przelewu do 3 000 zł. wynosi  50 zł., z kolei powyżej tej kwoty musimy się liczyć z opłatą 2% od kwoty przelewu.

Zagraniczne instytucje finansowe już dawno zauważyły potencjał drzemiący w emigracji i tworzą oferty specjalnie skierowane do obcokrajowców. Problemu nie powinna też stanowić bariera językowa – zachodnie banki są już często przygotowane na obsługę takich klientów, zapewniając pomoc pracownika władającego naszym językiem, bądź przedstawiając kompletną przetłumaczoną ofertę.

Jak sfinansować pierwsze potrzeby na wyjazd i jak spłacać ewentualne raty kredytu, będąc za granicą?

Przed wyjazdem warto zabezpieczyć się finansowo przynajmniej na pierwsze dwa miesiące pobytu, po których otrzymamy już pierwsze wynagrodzenie i poczujemy się pewniej. Środki na ten cel można oczywiście odłożyć wcześniej, ale dla osób nie posiadających odpowiedniego kapitału dobrym wyjściem będzie zaciągnięcie kredytu gotówkowego w formie „linii w koncie”. Część w ten sposób uzyskanych środków można pozostawić na swoim rachunku, ustanawiając na nim jednocześnie „zlecenie stałe”, które powoduje, iż w ustalonym dniu miesiąca automatycznie będą wykonywane przelewy na wcześniej określone przez nas konta – także te, na których musimy spłacać kredyt.

Jak lokować zarobione pieniądze, będąc za granicą?

Wszystko zależy od tego, z jakim krajem będziemy wiązali swoją przyszłość. Jeżeli wyjazd jest tymczasowy, warto nadwyżki finansowe przelewać na swoje konto w Polsce i wykorzystywać je do budowania „bufora” bezpieczeństwa na przyszłość. Ostatnio modne też są (choćby ze względu na kwestie podatkowe) instrumenty powiązane z polisami ubezpieczeniowymi tzw. Unit Link (polisy inwestycyjne dla osób chcących efektywnie pomnażać swój kapitał), a także lokaty jednodniowe.

Usługa/koszt w wybranych bankach mBank, Multibank, BZ WBK
Prowadzenie konta walutowego (EUR, GBP, USD, CHF) Bez opłat
Transfer z polskiego konta na zagraniczne 0,2-0,25% kwoty przelewu
Transfer spełniający kryteria SEPA Ok. 5 zł

Tabela opłat w wybranych bankach, źródło: Aspiro.

Usługa/koszt w Western Union Western Union
Przelew z polskiego na zagraniczne konto (do 3 000 zł) 50 zł
Przelew z polskiego na zagraniczne konto (powyżej 3 000 zł) 2% kwoty przelewu

Tabela opłat usług Western Union, źródło: Aspiro.

Źródło: Aspiro