NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Z rockmenem w Kłóbce o Chopinie

W najbliższą niedzielę (9 stycznia) w TVP 1 premiera interesującego filmu dokumentalnego „Historia Chopina – opowiada Ian Gillan”. Obraz, który zawiera fragmenty promujące nasz region, współfinansował samorząd województwa.

Jerzy Szkamruk, reżyser i autor zdjęć do dokumentu, wykorzystał nośny pomysł zderzenia dwóch różnych światów i dwóch różnych epok muzycznych – o Fryderyku Chopinie opowiada jedna z ikon hardrocka, lider „Deep Purple” Ian Gillan. Film mówi o tym, jak ukształtowała Chopina polska młodość, a także o tym, jak muzyczne elementy prostego, lokalnego folkloru stały się częścią wysokiej kultury oraz europejskim i światowym dziedzictwem kulturalnym. Część materiału zdjęciowego kręcona była w skansenie w Kłóbce w powiecie włocławskim, zobaczymy też migawki z Szafarni, Golubia-Dobrzynia i Torunia.

Ponaddwudziestominutowy dokument ma aglojęzyczną ścieżkę dźwiękową, bo przeznaczony jest przede wszystkim do pokazywania w zagranicznych kanałach telewizyjnych. W pierwszym roku dystrybucji trafi do co najmniej dwudziestu stacji.

Początek niedzielnej projekcji w „Jedynce” o 16.15.

Zwiastun filmu na You Tube:

O ubiegłorocznych kujawsko-pomorskich obchodach Roku Chopinowskiego
tutaj.

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego