NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Z kości naszych powstaną mściciele…

Płyta ze sceną rozstrzeliwania płk. E.S. de Bechiego, umieszczona na pomniku odsłoniętym 28 września 1924 r. w Parku Miejskim we Włocławku
Płyta ze sceną rozstrzeliwania płk. E.S. de Bechiego, umieszczona na pomniku odsłoniętym 28 września 1924 r. w Parku Miejskim we Włocławku

Z okazji przypadającej w bieżącym roku 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego 1863-1864 dnia 25 stycznia o godzinie 17.00 w siedzibie Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 nastąpi otwarcie wystawy czasowej pt. „Z kości naszych powstaną mściciele. 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego na Kujawach”.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną pamiątki związane z powstaniem, które w całości pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wśród zgromadzonych obiektów na szczególną uwagę zasługuje cenny zbiór broni białej i palnej używanej w partiach powstańczych na terenie Kujaw. Jej ważnym uzupełnieniem jest kolekcja archiwalnych fotografii – w znacznej części prezentowanych publicznie po raz pierwszy – na których uwieczniono uczestników powstania. Również po raz pierwszy zostaną zaprezentowane spisane w latach 1916-1918 relacje żyjących uczestników powstania oraz świadków egzekucji powstańców, które miały miejsce we Włocławku.

W programie otwarcia wystawy przewidziano także koncert grupy muzycznej „Happy Band” z Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku.

Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2013 roku.

Wstęp na wernisaż jest wolny, serdecznie zapraszamy.


Zachęcamy grupy zorganizowane do zgłaszania się na lekcje muzealne, które prowadzone będą w oparciu o zabytki prezentowane na wystawie poświęconej powstaniu styczniowemu na Kujawach.

Źródło: MZKiD