NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

XXII Katedralne Koncerty Organowe

Od poniedziałku, 9 maja, przez sześć tygodni, katedra włocławska rozbrzmiewać będzie muzyką organową w doskonałym wykonaniu. Impreza organizowana przez Urząd Miasta Włocławka oraz Parafię Katedralną z roku na rok rozwija się i zyskuje na prestiżu.     Koncerty zapowiadają się bardzo interesująco. Każdy rok przynosi odkrycia artystyczne, zaciekawia nieznanymi dotychczas nowościami. Krąg wykonawców powiększa się o kolejne, znane lub dobrze rokujące nazwiska. I tym razem gościć będziemy artystów cieszących się międzynarodową sławą i uznaniem. Obok nich wystąpią również młodzi organiści, których nazwiska zaczynają się liczyć w świecie muzycznej kultury. Rozpiętość pokoleniowa oraz prezentowanie różnych szkół gry organowej stanowi jedno z istotnych kryteriów doboru wykonawców, gdyż zapewnia różnorodność stylistyczną interpretacji. Prezentacje koncertowe powinny więc usatysfakcjonować i zaspokoić nawet najbardziej wybredne gusta melomanów.

Cykl koncertowy rozpocznie dobrze znany włocławianom Adam Klarecki. Jego grę każdego roku mają okazję podziwiać uczestnicy wielu festiwali organowych w Polsce, dlatego cieszymy się, że zaprezentuje się także przed rodzimą publicznością. Drugi wieczór wypełni recital Andrzeja Chorosińskiego, jednego z najbardziej znanych i cenionych organistów i nauczycieli akademickich (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), artysty, który od lat cieszy się międzynarodowym uznaniem. Będziemy mieli okazję usłyszeć także Urszulę Jasiecką-Bury, organistkę i klawesynistkę, laureatkę wielu renomowanych konkursów organowych, z powodzeniem uprawiającą także kameralistykę. Kolejnym multiinstrumentalistą, który wystąpi przed włocławską publicznością będzie włoski organista, pianista i klawesynista Michele Croese. Humanistyczne zainteresowania sprawiły, że działalność artystyczną łączy z pracą badawczą z zakresu literatury i muzyki. Kolejny koncert będzie miał charakter kameralny. Wraz z organistą Jakubem Kwintalem wystąpi grający na oboju Piotr Lis. Połączenie instrumentów zapowiada się bardzo ciekawie i może słuchaczom dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Tegoroczne koncerty zakończy występ Bogusława Grabowskiego, organisty, kompozytora i pedagoga akademickiego związanego głównie z Akademią  Muzyczną w Gdańsku.

Sympatyków muzyki organowej serdecznie zapraszają organizatorzy XXII edycji Katedralnych Koncertów Organowych. Mamy nadzieję, że poniedziałkowe wieczory usatysfakcjonują publiczność i spełnią Państwa muzyczne oczekiwania.

ks. Janusz Drewniak


Koncerty odbywają się w kolejne poniedziałki o godz. 19.oo

9 maja 2011          –     Adam Klarecki   (Włocławek)
16 maja 2011          –     Andrzej Chorosiński   (Warszawa)
23 maja 2011          –     Urszula Jasiecka-Bury   (Bielsko-Biała)
30 maja 2011          –     Michele Croese   (Varazze, Włochy)
6 czerwca 2011       –     Jakub Kwintal   (Bydgoszcz)

Piotr Lis – obój
13 czerwca 2011     –     Bogusław Grabowski   (Gdańsk)

Prowadzenie koncertów: ks. Janusz Drewniak
Wstęp wolny

Zapraszamy!

Koncerty organizuje Parafia Katedralna i Urząd Miasta Włocławka