NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

XVII Kiermasz Bożonarodzeniowy w Muzeum Etnograficznym we Włocławku

W dniu 11 grudnia (niedziela), w godzinach od 10.00 do 15.00, w Muzeum Etnograficznym we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 po dwóch latach przerwy odbędzie się kiermasz bożonarodzeniowy. Muzealne jarmarki wprowadzają w atmosferę świąt Bożego Narodzenia i są ciekawą alternatywą dla oferty komercyjnej proponowanej przez supermarkety.

Na kilkudziesięciu stoiskach przygotowanych przez regionalnych twórców ludowych
i rękodzielników pojawią się tradycyjne oraz współczesne, ale ręcznie wykonywane ozdoby na choinkę, do dekoracji wnętrz oraz przedmioty mogące być oryginalnym pomysłem na prezenty. Stoiska z przysmakami przygotują koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa ekologiczne oraz producenci tradycyjnych specjałów.

Wystawcy postarają się, żeby i w tym roku asortyment był urozmaicony. Z pewnością nie zabraknie (kto wie ) bombek, łańcuchów, aniołków, gwiazdek, mikołajków, bałwanków oraz wielu innych ozdób ze słomy, bibuły, suszonych owoców, szyszek, masy solnej, wełny, kordonka itp. Wyjątkowymi prezentami mogą okazać się rzeźby ludowe, zabawki, wyroby garncarskie i kowalskie, haftowane bieżniki, serwetki, biżuteria, torby oraz bombki z dedykacjami malowanymi na miejscu. Na smakoszy czekać będą stoiska z ciasteczkami i ciastami świątecznymi, miodem, kawą, herbatą, potrawami wigilijnymi, wędlinami, chlebem, przetworami z owoców i warzyw, serami przygotowanymi według tradycyjnych receptur.
Podczas świątecznych zakupów można będzie zobaczyć wystawę okolicznościową pt. „Wigilia na Kujawach” prezentującą tradycyjny wystrój izby i przygotowania do wieczerzy oraz nowo otwartą ekspozycję czasową poświęconą unikatowemu tematowi – etnograficznemu spojrzeniu na domowe sposoby wyrabiania serów pt. „Smakowite mleczywo, czyli tradycja warzenia serów w polskiej kuchni”.
Najmłodszych zachęcimy do udziału w warsztatach malowania ozdób z papieru.

BILET WSTĘPU NA IMPREZĘ: 5 zł
(Dzieci do lat 7 – wstęp wolny)

MZKiD