NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Włocławscy żeglarze otworzyli sezon

W minioną niedzielę (26 kwietnia) w Marinie Zarzeczewo, siedzibie największego z włocławskich klubów żeglarskich, Yacht Club Anwil, po raz 40-ty padły sakramentalne słowa „Sezon nawigacyjny uważam za otwarty”.

Impreza miała charakter okręgowy, zatem obok gospodarzy uczestniczyli w niej również przedstawiciele Jacht Klubu „BRYZA”, młodzież z Klubu Sportowego „AQUA”, ratownicy z WOPR, a także (po raz pierwszy) oficjalni reprezentanci władz Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego w uniformach nawiązujących stylem do przedwojennych ubiorów członków- tego, mogącego poszczycić się prawie stutrzydziestoletnią historią stowarzyszenia.

Było tradycyjne podniesienie bandery, tym razem przez najmłodszych włocławskich żeglarzy z KS „AQUA” i wybicie tzw. „szklanek” klubowym dzwonem przez nestora włocławskich wodniaków Adama Prokopiaka.

Otwierając spotkanie Andrzej Spychalski, Wicekomandor Yacht Club Anwil przedstawił zamierzenia żeglarzy na najbliższe sześć miesięcy. Wśród najbardziej spektakularnych imprez żeglarskich, planowanych w bieżącym sezonie wymienić należy przede wszystkim XVII edycję regat ANWIL CUP, czyli Długodystansowych Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych, otwierających tegoroczny cykl regat eliminacyjnych Pucharu Polski w skali kraju. Drugą z imprez o ogólnopolskim wymiarze będzie XXXVIII już edycja regat „Błękitna Wstęga Zalewu Włocławskiego”. Organizatorem obu tych wydarzeń jest Yacht Club Anwil, a odbędą się one: pierwsze, w dniach 5-7 czerwca br., drugie, w pierwszą sobotę października.

Włocławskich żeglarzy czeka też szereg imprez wymagających nieco mniej wysiłku organizacyjnego, dających za to wiele radości ze wspólnego uprawiania pięknego sportu żeglarskiego, z obcowania z przyrodą „włocławskiego morza”. Będą to dla przykładu: regaty „O pietruszkę” czy „Rejs samotników” przygotowywane przez Jacht Klub „BRYZA”, XIV-te Integracyjne Regat Żeglarskie ANTAŁEK organizowane przez YCA oraz regaty najmłodszych żeglarzy z KS „AQUA”, ścigających się dzielnie na małych, ale niezwykle dobrze radzących sobie na wodach zalewu jachtach klasy „OPTYMIST”.

Ciekawie zapowiadają się także czerwcowe regaty samorządowe (ich inicjatorem jest Związek Gmin i Miast Nadwiślańskich). Jest to w zasadzie forma spływu, połączonego z rywalizacją sportową, na trasie Włoclawek-Toruń-Bydgoszcz. W kilkudziesięcioletniej tradycji tej imprezy, po raz pierwszy żeglarze wystartują z Włocławka, z przystani przy ul. Piwnej.

Zalew Włocławski to ogromna połać wody, starcza jej do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych dla wszystkich. Można wysunąć twierdzenie, że gospodarzami tego akwenu są w połowie włocławscy żeglarze, na drugiej gospodarują ich koledzy z Płocka. Współpraca między obu tymi środowiskami układa się wręcz wzorcowo. Kalendarze imprez w obu okręgach są tak układane, aby daty poszczególnych wydarzeń nie nakładały się, ale uzupełniały. To daje możliwość uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach na wodzie w sezonie przez wszystkich żeglarzy z obu środowisk.

Niezależnie od imprez wodniackich: regat, pikników, zlotów i rejsów, włocławscy żeglarze wychodzą z bogatą ofertą spędzania wolnego czasu nad wodą przez wszystkich mieszkańców naszego miasta. Położona zaledwie kilka km od centrum Włocławka Marina Zarzeczewo i sama zarzeczewska zatoka, to miejsce niezwykle urokliwe, jak mało, które nadające się do organizacji aktywnego wypoczynku. Od samego początku swej działalności, a więc już od kilkudziesięciu lat YCA organizuje „Anwilowy Dzień Dziecka pod Żaglami”, czyli festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. W tym roku żeglarze zapraszają najmłodszych (oczywiście w asyście rodziców) do Mariny Zarzeczewo w niedzielę 24 maja.

A później, przez cały sezon na systematyczne, (choć zależne od bardziej czy mniej sprzyjającej aury) „Dancingi pod Chmurką” – to domena zaprzyjaźnionych żeglarzami muzyków z zespołu „CRISTAL BAND”, który, nota bene uświetnił swoim występem również opisywane otwarcie sezonu.

Było jeszcze więcej ciekawych elementów tegorocznej uroczystości otwarcia sezonu nawigacyjnego. Za wieloletnią działalność w zakresie szkolenia młodych (i nie tylko) adeptów sztuki żeglarskiej Tomasz Zieliński, KWŻ (Kierownik Wyszkolenia Żeglarskiego) z YCA, otrzymał z rąk Zbyszka Kacprzaka, Prezesa Włocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, odznaczenie „Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego”.

Na zakończenie imprezy odbyło się wodowanie i chrzest nowej jednostki, jachtu klasy SEDNA_26, przez jednego z członków YCA, który tym samym powiększył grono prywatnych armatorów, rezydentów Mariny. No i oczywiście odbył się pierwszy „pokazowy” rejs nowego jachtu.

Zapowiada się, że tegoroczny sezon na Zalewie Włocławskim będzie bogaty, obfitujący w ciekawe wydarzenia. Pozostaje życzyć włocławskim żeglarzom pełnej realizacji ich zamierzeń i tradycyjnej stopy wody pod kilem.

Andrzej Spychalski