NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Galeria Bezdomna 2011 – imprezy towarzyszące

Wystawa zdjęć z Czarnobyla: „Strefa Śmierci” Jacka Ostrowskiego
23.09 Stara Remiza, godz. 18.00. Wstęp wolny.


„26 kwietnia 1986 roku w czarnobylskiej elektrowni atomowej dochodzi do katastrofy. Dzień później w kilka godzin zostaje ewakuowane całe 50-tysięczne miasto Prypeć. W Polsce pijemy płyn lugola, szepcząc: elektrownia, atom, skażenie… Wokół elektrowni utworzona jest 30 km zamknięta strefa do dziś”. W ramach wystawy pt. „Strefa Śmierci” zaprezentowane zostaną fotografie wykonane wiosną 2011 roku w pobliżu elektrowni atomowej w Czarnobylu…

Autor (rocznik 1974) pasjonuje się urbexem, czyli fotografowaniem opuszczonych zakładów przemysłowych, kopalń, szpitali i zaniedbanych miejsc. Od niedawna fascynuje się fotografią kreacyjną. Wielokrotnie nagradzany w konkursach ogólnopolskich. Wiceprezes stowarzyszenia Fotografiści.pl.

Wystawa zdjęć Łukasza Daniewskiego z XX Finału Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku

24.09 Stara Remiza godz. 18.00. Wstęp wolny.


Wystawa zaprezentuje najciekawsze fotografie, powstałe podczas jubileuszowego finału tej prestiżowej imprezy, organizowanej przez Włocławski Ośrodek Edukacji i Promocji Kultury.

Autor (rocznik 1981) zajmuje się fotografią, grafiką i animacją kultury. Z fotografią związany od kilku lat. Swoją przygodę z aparatem rozpoczął fotografując wydarzenia kulturalne we Włocławku. Obecnie skupia się głównie na fotografii koncertowej. Próbuje też swoich sił w fotografii studyjnej.

Od 2005 roku kieruje portalem www.scena.Wloclawek.pl – Kulturalna Strona Miasta, największym włocławskim serwisem internetowym poświęconym lokalnej kulturze. Zawodowo pracuje jako grafik i dziennikarz portalu DDWloclawek.pl

Warsztaty fotografii studyjnej

25.09 WCK, godz. 10.00. Wstęp odpłatny: 50 PLN/zapisy (max. 15 osób).

Głównym celem warsztatów będzie zaznajomienie uczestników ze sprzętem fotograficznym używanym w studiu oraz sposobami pracy z modelką. Podczas części praktycznej przygotowane będą dwie sceny z dwoma modelkami. Każdy z uczestników będzie miał kilkanaście minut na samodzielną pracę z modelką. Modelki będą przygotowywane przez fryzjerkę i makijażystkę podczas części teoretycznej na oczach uczestników, co stanowić będzie dodatkowy element zajęć. Warsztaty poprowadzi Paweł Szymański.

Spotkanie z Jarosławem Wieczorkiewiczem

26.09 Stara Remiza, godz. 17.00. Wstęp wolny.


Pochodzi z Włocławka, a obecnie pracuje jako architekt w Wielkiej Brytanii. W 2009 roku założył w Londynie grupę fotograficzną AurumLight Studio. Wraz ze swoim zespołem zajmuje się realizowaniem unikalnych pomysłów z zakresu fotografii koncepcyjnej. Napędzani pasją do tworzenia wyjątkowych ilustracji wykorzystują zarówno tradycyjne, jak i najnowsze dostępne techniki w fotografii, grafice czy wizualizacji 3D.

We Włocławku Jarosław zaprezentuje swoje najbardziej popularne prace, a także materiał z najświeższej realizacji. Bedzie to okazja, aby obejrzeć nigdzie nie prezentowane wczesniej zdjecia oraz zakulisowe filmy video.

Amerykańska fotografia lat 50′, 60′, 70′ – wykład Wioli Ujazdowskiej

27 JazzBar Tradycja, godz. 18.00. Wstęp wolny.


Podczas spotkania, Wiola Ujazdowska omówi wybrane problemy dotyczące fotografii w tym czasie w Stanach Zjednoczonych. m.in wykorzystanie koloru w fotografii, fotografia a wojna w Wietnamie. Opisze również najważniejsze wydarzenia (wystawa „Family of Men powstanie czasopisma „The Aperture”) i twórców z tego okresu (m.in Diana Arbus, Minor White, Robert Frank). Znaczna część wykładu poświęcona zostanie dwóm artystom w pełni wykorzystujących kolor w fotografii. To William Eggelston i Stephen Shore.

Wiola Ujazdowska studiuje historię sztuki oraz malarstwo na UMK w Toruniu. Zajmuje się głównie sztuką współczesną w teorii i praktyce. Zainteresowanie fotografią (bardziej jej historią) pojawiło się na studiach. Obecnie współpracuje z Galerią Sztuki Współczesnej we Włocławku.

Pokaz zdjęć koncertowych Music Foto Kolektiv: Artura Rawicza i Marcina Bąkiewicza & Koncert „The Noiss”

28.09 JazzBar Tradycja, godz. 18.00. Wstęp wolny.


Music Foto Kolektiv to duet fotografów koncertowych, rejestrujących największe wydarzenia muzyczne w Polsce. Artur Rawicz jako fotograf koncertowy stale współpracuje z Onetem oraz CGM.pl. Pracuje również dla Wirtualnej Polski. Jego zdjęcia można było zobaczyć w Teraz Rocku, Życiu Warszawy, Jazz Forum, Aktivist, Infomuzyka.pl i w serwisie internetowym Polskiego Radia. Współpracuje z warszawskim Klubem Stodoła i TR Warszawa. Marcin Bąkiewicz fotografuje dla Wirtualnej Polski. Poza tym publikował w takich portalach, jak: onet.pl, nuta.pl, vh1.pl, viva-tv.pl, 80bpm.net i CGM.pl, publikuje też w magazynie „Teraz Rock”. Na co dzień pracuje w MTV Networks, gdzie programuje muzykę w telewizji VH1 Classic European.

Kilka tygodni temu MFK zaprezentował swoje prace na Przystanku Woodstock. Zdjęcia były pokazywane na olbrzymim telebimie obok sceny głównej Przystanku Woodstock. Wszystko dzięki współpracy z firmą Eventim.pl

– Wybraliśmy w sumie kilkaset zdjęć, pokazujących najciekawsze wydarzenia koncertowe w Polsce od roku 2009 – mówi Marcin Bąkiewicz. – Są to nasze fotografie zarówno z koncertów klubowych, jak i z największych stadionowych sztuk i oczywiście letnich festiwali. To oznacza, że obok siebie pojawią się zdjęcia na przykład Searching For Calm, Biff oraz Skunk Anansie, Korna i Acid Drinker. Nie zabraknie też zdjęć wielu gwiazd tegorocznej edycji Przystanku Woodstock.

Tę samą kolekcję zobaczymy we wrześniu we Włocławku podczas Galerii Bezdomnej. Fotografie koncertowe Artura i Marcina pokażemy na ekranie multimedialnym podczas pokazu w JazzBarze Tradycja. Będzie ich blisko pół tysiąca!

Na włocławskim pokazie nie może zabraknąć muzyki. Podczas prezentacji zdjęć wystąpi grupa „The Noiss”. Młodzi muzycy grają indie rocka, inspirują się muzyką takich kapel jak: „Arctic Monkeys”, „Two door cinema club” i „Foals”. „The Noiss” powstał w czerwcu ubiegłego roku z inicjatywy Artura Łazarewicza (gitara+wokal) i Adama Szweda (gitara). Obecny skład zespołu tworzą: Artur Łazarewicz, Anna Kordysiewicz, Norbert Kwaśniewski, Maciej Sieradzki.

Prezentacja agencji EK Pictures. Pokaz fotokastów finałowych Grand Press Photo oraz fotokastu: Włocławska Koszykówka w obiektywie Piotra Kieplina

29.09. Stara Remiza, godz. 17.00. Wstęp wolny


Agencja fotograficzna EK Pictures istnieje na polskim rynku od 1998 roku. Jej działalność opiera się na współpracy z najbardziej szanowanymi, światowymi agencjami fotografii reportażowej m.in. Noor, Magnum, Panos Pictures.

Poza reprezentowaniem agencji fotograficznych, EK Pictures zajmuje się także organizacją wystaw i publikacją albumów fotograficznych.

Chcemy pokazywać różnorodność świata, ludzi i społeczności w których żyją. Pragniemy by udostępniane dzięki nam fotografie umożliwiły spotkanie z „innym”. Współpracujący z nami fotografowie docierają ze swoimi aparatami do najdalszych zakątków globu, podróżując nie tylko po idyllicznych krainach a także po najbardziej niebezpiecznych rejonach…

Prezentacji EK Pictures, w której weźmie udział Elżbieta Król, szefowa agencji, towarzyszyć będzie pokaz trzech fotokastów podchodzących z agencji Panos Pictures: „The Well dark clouds”, „Rape” i „Still here still human”.

Grand Press Photo to konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Organizuje go branżowy miesięcznik „Press”. W tym roku, po raz pierwszy, w konkursie pojawiły się fotokasty, czyli multimedialne formy fotoreportażu. Fotokast to materiał fotograficzny wzbogacony o ścieżkę dźwiękową, elementy wideo, animacje, grafiki, tekst. Jednak najważniejszą zasadą fotokastu jest to, aby fotografia odgrywała szczególną rolę w przedstawianej historii.

Podczas wrześniowego pokazu zobaczymy następujące fotokasty:

Miejskie konie – I nagroda w kategorii Fotokasty GPP 2011

Autor: Piotr Małecki (Napo Images, dla „Polityki”)
W związku z kryzysem w Irlandii 10-20 tys. koni zostało porzuconych przez właścicieli. Konie wpadają w ręce ubogiej młodzieży, która trzyma je na trawnikach i w przydomowych ogródkach, traktują te zwierzęta jak rowery.

Taki los

Autorzy: Andrzej Sidor (Polska Agencja Fotografów Forum – pomysł, zdjęcia, dźwięk), Marcin Pawlukiewicz (ośrodek „Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów” w Sejnach – montaż), Mariusz Przybysz (edycja zdjęć)
Opowieść o prostym losie człowieka żyjącego na Suwalszczyźnie zgodnie z rytmem przyrody. Jeglówek, 2009-2011

Bezgranica

Tomasz Padło (Visavis.pl, dla Muzeum Historii Polski – pomysł, projekt, zdjęcia), Grzegorz Wierzchowski (dźwięk, montaż)
Fotokast prezentuje trwałość granic rozbiorowych w krajobrazie i architekturze. sierpień 2008-listopad 2010

Warszawa żegna prezydenta

Autorzy: Katarzyna Jędruszczak (zdjęcia, montaż), Grzegorz Gospodarek (wideo, montaż; obaj autorzy z „Gazety Wyborczej”)
Fotokast opowiada o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Warszawie po katastrofie prezydenckiego samolotu 11-21 kwietnia 2010

Od dna

Autorzy: Krzysztof Wierzbowski (Polska Agencja Fotografów Forum – zdjęcia, dźwięk, montaż), Marzena Nykiel (wywiady), Daniel Gołąbek (muzyka, także: Free Play Music), brat kapucyn Piotr Wardawy
Historia dwóch bezdomnych, którzy przez alkohol stracili wszystko i mieszkają na ulicy. Ich marzeniem jest odbić się „od dna”. Na co dzień korzystają z jadłodajni przy ul. Miodowej w Warszawie, prowadzonej przez Braci Mniejszych Kapucynów. 11-26 lutego 2011

W samochodzie z R

Autorzy: Rafał Milach (Sputnik Photos dla Polityka.pl), Bjartmar Gudlaugson, Bergthor Snebjornsdottir
Kilka tygodni po wybuchu wulkanu, który sparaliżował ruch lotniczy w Europie, fotograf Rafał Milach razem z islandzkim pisarzem Huldarem Brejdfiordem objeżdżali całą Islandię drogą nr 1, która okrąża wyspę. Esej jest osobistym dziennikiem drogi próbującym opisać współczesną Islandię i jej mieszkańców. maj-wrzesień 2010

Isola

Autorzy: Michał Łuczak (Sputnik Photos – zdjęcia, dźwięk, wideo, montaż), Hermann Stefŕnsson (muzyka, wideo)
Fotokast opowiada o pracy fotografa i pisarza na Islandii. Pokazuje dwa punkty widzenia na zagadnienie izolacji. Islandia, maj 2010-styczeń 2011

Grać jak tata

Autorzy: Arkadiusz Jażdżejewski (dźwięk), Daniel Frymark (zdjęcia, obaj autorzy z Radia Weekend), Bartosz Ostrowski (grafika)
Historia niepełnosprawnego Sławka, który od 26 lat jeździ na wózku – przez długi czas pozostawał w domu, aż w końcu przełamał się i teraz przygotowuje się do turnieju w tenisa stołowego. Kościerzyn, sierpień 2010

Lampedusa

Autor: Piotr Małecki (Napo Images, dla „Newsweek Polska”)
Od początku rewolucji w Północnej Afryce kilkaset osób dziennie przypływało na malutką włoską wyspę Lampedusa, najbardziej wysunięte na południe terytorium Włoch Lampedusa, 10-15 marca 2011

To jest wieś

Autorzy: Milena Rachid Chehab („Przekrój” – wywiady, montaż), Piotr Małecki (Napo Images dla „Przekroju” – zdjęcia, montaż)
Uczestnikom spisu rolnego autorzy zadali zupełnie inne pytania niż rachmistrze, fotokast pokazuje, co z tego wyszło Listopad 2010

Lech mistrz

Autor: Adam Ciereszko (Polska Agencja Prasowa)
Ostatni mecz sezonu 2009/2010 piłkarskiej ekstraklasy Lech Poznań – Zagłębie Lublin – i radość po zdobyciu mistrzostwa Polski przez piłkarzy Lecha. Poznań, 15 maja 2010

Bieg katorżnika

Autor: Bartłomiej Busz (oficyna wydawnicza Kulawiak)
Fotokast opowiada o zawodach sportowych odbywających się na terenie poligonu wojskowego. Rywalizacja przebiega w bardzo trudnym terenie. Lubliniec-Kokotek, 15 sierpnia 2010

Trzecim punktem spotkania będzie pokaz multimedialny pt. „Włocławska koszykówka w obiektywie Piotra Kieplina”.

Warsztaty fotografii otworkowej

01.10 Stara Remiza, godz. 10.00. Wstęp wolny/zapisy (max. 10 osób).


Fotografia otworkowa wykonywana jest bez użycia soczewek szklanych. Obiektyw zastępujemy małą dziurką zrobioną w cienkim, nieprzepuszczającym światła materiale.

Podczas zajęć uczestnicy poznają zasady wykonywania zdjęć tą techniką, zbudują też własny aparat fotograficzny typu camera obscura. Ważną częścią warsztatów będzie samodzielne wykonywanie i wywoływanie zdjęć. Zajęcia poprowadzi Grzegorz Gładysiak.