NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Włocławek oszczędza. Rekomendacje wejdą w życie już od najbliższej niedzieli

Od najbliższej niedzieli 25 września 2022 r., od północy oświetlenie uliczne we Włocławku, w tym również oświetlenie obiektów kultury – będzie wyłączane do trzeciej rano.
Trzeba tu zaznaczyć, że choć Włocławek należy do miast posiadających nowoczesny i energooszczędny system oświetleniowy, tego typu działania są niestety koniecznością mimo że od lat modernizujemy infrastrukturę należącą do miasta i obecnie jest ona na bardzo wysokim poziomie nowoczesności, to jest to mniejsza część istniejącej we Włocławku infrastruktury oświetleniowej. Większość należy do spółki Energa Oświetlenie. A od 1 stycznia 2023 roku czekają nas horrendalne podwyżki cen energii elektrycznej.

Oczywiście, całe miasto nie zgaśnie jednej nocy, ten proces będzie przeprowadzany stopniowo i zakończy się najpóźniej w środę. Od północy w niedzielę będą też wyłączone iluminacje obiektów zabytkowych i mostu. Wyjątkiem będzie ulica 3 Maja i część Placu Wolności. Te rejony będą oświetlone.

Po 1 stycznia 2023 roku, ze względu na zapowiadane podwyżki cen energii elektrycznej, godziny te zostaną jeszcze wydłużone i zaciemnienie będzie trwało od godz. 23.00 do 4.00 rano.
Nad bezpieczeństwem mieszkańców będą czuwać patrole Policji. Ulice nocą będą częściej patrolowane, tak, by powrót do domu czy dotarcie do pracy było bezpieczne.

– Znaleźliśmy się w sytuacji nadzwyczajnej i pytanie nie brzmi: czy będziemy oszczędzać, ale w jaki sposób. Musimy nauczyć się żyć w pewnych ograniczonych warunkach – mówi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

W tym sezonie miasto rezygnuje z imprez. Nie odbędzie się miejski Sylwester, jarmark bożonarodzeniowy odbędzie się w okrojonej formie, podobnie świąteczne iluminacje będą ograniczone.

Temperatura w instytucjach użyteczności publicznej zostanie obniżona (w Urzędzie Miasta i budynkach ratusza do 19 stopni).

UM Włocławek