NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Wieczór Światła i Dźwięku”

Od najdawniejszych czasów światło i dźwięk kształtowały ludzką wyobraźnię. Najstarsze instrumenty, a do takich należą flet i organy oraz wnętrze świątyni doskonale potwierdzają tę prawdę. Wrażliwy na takie doznania był już sam Johann Sebastian Bach, którego dzieło również znajdzie się w programie tego niezwykłego wieczoru.

W Kościele ewangelickim św. Szczepana, który wreszcie doczekał się kapitalnego remontu, usłyszymy niebanalne połączenie instrumentalne w wykonaniu mistrzów-instrumentalistów – światowej sławy flecisty Łukasza Długosza oraz organisty Romana Peruckiego. Całość wzbogaci niezwykła gra świateł doskonale wkomponowana w poszczególne utwory.

Łukasz Długosz – jeden z najlepszych flecistów świata. Zwycięzca 34 konkursów fletowych (wszystkich polskich i 17 międzynarodowych), występuje z najlepszymi orkiestrami w najbardziej prestiżowych salach, dając ponad 100 koncertów rocznie. Mieszka w Nowym Jorku, do Polski przylatuje przy okazji tournee po Europie. Artysta zdobył drugie miejsce, wszystkie nagrody dodatkowe i uznanie żony zmarłego w 2000r. J.P.Rampala na największym konkursie świata w Paryżu. Dziś Łukasz Długosz koncertuje na złotym flecie, który należał do tego jednego z największych muzyków XXw.

Roman Perucki – profesor i juror międzynarodowych konkursów. W swoim dorobku koncertowym posiada ponad 2000 recitali organowych w najsłynniejszych kościołach i salach koncertowych świata, między innymi w katedrach Notre Dame w Paryżu, w Gandawie, Barcelonie, w sali Mariinskiego Teatru w St. Petersburgu. Od 1993 pełni funkcję dyrektora naczelnego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Łukasz DŁUGOSZ /flet/
Roman PERUCKI /organy/
Soundlight Systems /światła/

Program:

Wojciech Kilar (1932-2013) – Aria
Łukasz Woś (*1967) – Aria
J.S. Bach (1685-1750) – Preludium i fuga c-moll BWV 546
Tomaso Albinoni (1671-1751) – Addagio in g
Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) – Sonata in g-moll H 87 / Wg 70,6 Allegro moderato, Adagio, Allegro
Janusz Bielecki – Sonata libera (2013) Preludium, Andante, Largo, Allegro
Zbigniew Kruczek (*1952) – BACH: Menuat
Chaminade Cécile (1857-1944) – Meditation

Koncert odbywa się w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu „Europa-Toruń. Muzyka i Architektura”, który objęty jest Patronatem Honorowym: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Miasta Torunia – Michał Zaleskiego.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna planuje rozpocząć serię koncertów skierowanych do osób głuchych i niedosłyszących. Koncert organowy będzie pierwszym tego typu wydarzeniem, podczas którego dźwięk będzie można odbierać za pomocą wibracji przenoszonych przez ławy kościelne.

Oferujemy 10 podwójnych zaproszeń dla osób głuchych i niedosłyszących. Prosimy o zgłoszenia na: promocja@tos.art.pl

wieczor-swiatla-i-dzwieku-torun-2014

Toruńska Orkiestra Symfoniczna