„Izkor” (Pamięć) to kolejny, szósty z rzędu, z corocznie organizowanych od 2007 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej, wieczór artystyczno-literacki zorganizowany przez Mirosławę Stojak dnia 27 września 2012 roku.
Pani Stojak jest autorką scenariusza, reżyserii i scenografii. W wieczorze udział wzięli, oprócz niej, Danuta Czerwińska-Murawska, Aleksandra Konarzewska i uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku, których to opiekunem jest polonistka tej szkoły pani Beata Cieślak.
Licznie przybyli widzowie, mogli obejrzeć scenki z życia przedwojennych gmin wyznania mojżeszowego dawnego powiatu włocławskiego ( w latach 1918-1939): Brześcia Kujawskiego, Lubrańca, Przedcza, Lubienia Kujawskiego, Kowala, Chodcza i Włocławka. Poza tym można było dowiedzieć się o liczebności polskich Żydów w tych miejscowościach, strukturze zawodowej, działalności politycznej, kulturalnej, społecznej i edukacyjnej, i o świętach żydowskich. Młodzież, w scenkach rodzajowych, prezentowała zawody, które najliczniej reprezentowali Żydzi.
W części „Holokaust” autorka wieczoru opowiedziała tragiczną historię o ofiarach wojny. Trzy bohaterki tej historii łączy Włocławek…
Wieczór upływał w miłej, nostalgicznej atmosferze, w tle słychać było piosenki jidisz. Dowcip żydowski w wykonaniu uczniów ZS Elektrycznych zakończył wieczór a muzyka sączyła się dalej…
Źródło: www.zydzi.wloclawek.pl
„U MŁYNARZA JANKA” W SKANSENIE W KŁÓBCE
Spotkanie z cyklu „Dzieje sztuki w zarysie”
Parafialny Festyn Rodzinny