NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 29.01.2021

Włocławek, dn. 29 stycznia 2021 r.

  • Antysmogowy filtrator oczyści powietrze przy jednej z głównych tras przebiegających przez Włocławek W okolicy jednego z najbardziej uczęszczanych przystanków autobusowych przy ul. Okrzei pojawiło się urządzenie poznańskiej Agencji Wspierania Ochrony Środowiska Sp. z o.o. ATANOX. To miejski antysmogowy filtrator.

    Włocławek, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, został zaproszony do przeprowadzenia pilotażu.

    Urządzenie zostało zoptymalizowane do usuwania szczególnie niebezpiecznych cząstek emitowanych z samochodów napędzanych silnikami Diesla o rozmiarach submikronowych uznawanych za najbardziej szkodliwe dla życia zdrowia ludzi i zwierząt. Proces filtracji wgłębnej na warstwie włókninowej usuwa ze strumienia zasysanego powietrza cząstki zawieszone stałe z przedziału wielkości PM2,5. Zasięgi filtracji pojedynczego filtratora zamontowanego w przestrzeni ulicznej obejmują promień ok. 20 m wokół i nad urządzeniem. W czasie godziny filtr oczyszcza 3000 metrów sześciennych powietrza.

    Warto sobie uzmysłowić, że smog to jedno z największych zagrożeń cywilizacyjnych naszych czasów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, ponad połowa znajduje się w Polsce. Te dramatyczne dane nie omijają także Włocławka.

  • Jest wstępna koncepcja budowy alternatywnej drogi dla al. Jana Pawła II Urząd Miasta otrzymał wstępną koncepcję budowy alternatywnej drogi dla al. Jana Pawła II, która jest przedłużeniem ul. Wiejskiej. W ramach tego etapu planowana jest budowa 2206 m drogi.

    Ponadto, w ramach powyższej koncepcji, mają powstać:

    – rondo turbinowe na skrzyżowaniu ul. Wiejskiej i DK62,

    – rondo turbinowe na skrzyżowaniu przedłużenia ul. Wiejskiej, projektowanej ul. Szyszkowej oraz projektowanej ulicy łączącej się z Al. Jana Pawła II,

    – rondo jednopasowe na skrzyżowaniu projektowanej ul. Szewskiej z projektowanym przedłużeniem ul. Letniej,

    – dwukierunkowa droga dla rowerów o szerokości 2,5 m,

    – chodnik o szerokości 2m,

    – oświetlenie uliczne.

    Równolegle do prac projektowych, prowadzona jest ocena oddziaływania na środowisko.

  • Na ul. Kraszewskiego już stała organizacja ruchu Wykonawca inwestycji: PPUH „LUX – DOM” Sp. z o.o. poinformował, że w związku z zakończeniem realizacji zadania pn.: „Rozbudowa ulicy Kraszewskiego na odcinku od ulicy Traugutta do ulicy Okrężnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”, wprowadzona zostaje w tym rejonie miasta stała organizacja ruchu.
  • Czekając na autobus, można dowiedzieć się o projektach realizowanych w ramach rewitalizacji Na niektórych przystankach autobusowych we Włocławku pojawiły się plakaty informujące o realizacji w 2020 roku wybranych projektów o charakterze technicznym i przestrzennym. Tablica z informacjami o działaniach miasta w ramach rewitalizacji jest też dostępna w witrynie kawiarni obywatelskiej „Śródmieście Cafe” przy ul. 3 Maja 9.

    Przypomnijmy: w sprawach dotyczących rewitalizacji Włocławka do dyspozycji mieszkańców jest Wydział Rewitalizacji UM Włocławek (tel. 54 414 44 60; e-mail: rewitalizacja@um.wloclawek.pl), zachęcamy też do odwiedzania serwisów internetowych: rewitalizacja.wloclawek.eu oraz www.facebook.com/RewitalizacjaWloclawek.

    Pełna informacja na ten temat: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/news,tak_pokazujemy_i_mowimy_o_zalozeniach_i_efektach_gminnego_programu_rewitalizacji_,1063.html

  • Miasto będzie rozwijało infrastrukturę rowerową Budżet Włocławka na 2021 rok jest między innymi odpowiedzią na rosnący popyt wykorzystywania rowerów czy hulajnóg w przemieszczaniu się po Włocławku.

    W miejskiej kasie zarezerwowano m.in. 1,7 mln zł na budowę nowych dróg rowerowych, będą też zmiany w organizacji ruchu polegające na wprowadzeniu pasów rowerowych. W 2021 roku na ulicach Włocławka pojawią się też nowe meble rowerowe, m.in. podpórki i stojaki. Czeka nas również kolejny sezon WŁOWERÓW.

    O szczegółach dotyczących miejskiej infrastruktury rowerowej będziemy informować na bieżąco.

  • Tytuł Gazeli Biznesu dla firmy z Włocławka Już drugi rok z rzędu włocławska firma RENEX została odznaczona tytułem Gazeli Biznesu – wyróżnieniem przyznawanym najdynamiczniej rozwijającym się przedsiębiorstwom w Polsce.

    RENEX od ponad 30 lat wspiera rozwój polskiej branży elektronicznej. W ramach realizacji misji dostarczania w jednym miejscu kompleksowej oferty – tj. wszystkich produktów i usług niezbędnych jej partnerom. W strukturach Grupy RENEX są dziś wyspecjalizowane podmioty doradcze, szkoleniowe, badawczo-rozwojowe i dystrybucyjne. Mimo ogromnego rozwoju Grupy jej głównym kierunkiem działania pozostaje dostarczanie wsparcia dla branży elektronicznej – w szczególności dla serwisów elektronicznych, w tym tych w jednostkach budżetowych policji i wojska.

    Kluczowym dla Grupy RENEX jest również wspieranie działalności edukacyjnej na kierunkach technicznych.

    Pełna treść komunikatu prasowego na ten temat: http://renex.biuroprasowe.pl/146390/firma-renex-juz-po-raz-drugi-odznaczona-tytulem-gazeli-biznesu

  • Samorząd województwa zrobił zakupy dla medyków. Dostępne są kombinezony, maski, fartuchy i rękawice ochronne Dla działających w systemie publicznej służby zdrowia przychodni i szpitali samorząd województwa zakupił kombinezony, maski (w tym certyfikowane maski przeciwdrobnoustrojowe), fartuchy i rękawice ochronne. Dostępne są od ręki, bezpłatnie – informuje serwis kujawsko-pomorskie.pl.

    Urząd Marszałkowski zaprasza do składania zamówień. Zgłoszenia za pomocą formularza należy wysłać na adres soi@kujawsko-pomorskie.pl.

    Pełna informacja na ten temat: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/36733-kombinezony-antycovidowe-dla-medykow

  • COVID-19. Ogłoszono nabór, który ma wyłonić dodatkowe mobilne zespoły szczepiące Oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzą nabory na dodatkowe mobilne zespoły szczepiące. Zespoły mobilne zajmują się szczepieniami pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na przyjęcie szczepionki w punkcie stacjonarnym.

    Aby złożyć ofertę – oprócz wpisu w Rejestrze Podmiotów Prowadzących Działalność Leczniczą – trzeba spełnić warunki opisane w naborach, m.in.: dysponować kadrą, odpowiednim wyposażeniem oraz zapewnić właściwy transport i przechowywanie szczepionek; zadeklarować lub posiadać podłączenie do elektronicznej platformy P1, prowadzonej przez Centrum eZdrowia, dzięki której możliwa będzie np. rejestracja osób do zaszczepienia.

    Jest też warunek mówiący o tym, że trzeba tak planować trasę przejazdu i szczepień pacjentów, aby do minimum ograniczyć ryzyko zmarnowania się szczepionek.

    Po rozpatrzeniu ofert, placówki, które pozytywnie przejdą kwalifikację, otrzymają elektroniczne potwierdzenie i zostaną dołączone do Narodowego Programu Szczepień. Znajdą się także na wykazach prowadzonych przez Dyrektorów Oddziałów Wojewódzkich Funduszu przy udziale Wojewodów.

    Oddziały NFZ nie wykluczają przeprowadzenia dodatkowych naborów, jeśli będzie taka potrzeba lub wydłużenia terminów na składanie ofert.

    Pełna informacja na ten temat: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/bedzie-wiecej-mobilnych-zespolow-szczepiacych

    Informację o tym, gdzie we Włocławku są wykonywane szczepienia przeciwko covid-19, publikujemy pod adresem: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/76/16810/potrzebny-transport-do-punktu-szczepien-wystarczy-zadzwonic

  • Szkolny projekt: „Matematyka jest ciekawa – to nauka i zabawa” Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 zakończył realizację projektu grantowego mFundacji pt. „Matematyka jest ciekawa – to nauka i zabawa”. Celem jest popularyzacja matematyki i pokazanie, że ten przedmiot szkolny to super przygoda.

    Projekt skierowany był do dzieci 6 – letnich w ZSP nr 1 we Włocławku. Celem projektu było wspieranie rozwoju umysłowego dzieci przez stymulowanie myślenia matematycznego, rozwijanie umiejętności i zainteresowań matematycznych poprzez zabawę i działanie za pomocą konkretów i praktycznych ćwiczeń. Poprzez wszelkiego rodzaju aktywności dzieci zachęcane były do logicznego myślenia, samodzielności, zdobywanie umiejętności i współpracy z rówieśnikami. Dzieci rozwijały także umiejętności praktycznego zastosowania kompetencji matematycznych w życiu codziennym.

    W ramach działań projektowych została m.in. wydana gazetka: „Łamigłówki mądrej główki”, realizowano zajęcia i konkurs matematyczny, dokształcała się również kadra pedagogiczna.

    Uczestnictwo w projekcie było ciekawym uzupełnieniem działań szkoły związanych z edukacją. Dzięki projektowi nauczyciele pokazali uczniom, że matematyka jest nieodzowna na co dzień, a uczenie się jej może przynieść wiele korzyści.