NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 28.02.2018

Włocławek, dn. 28 lutego 2018 r.

  • Powstanie nowy szlak turystyczny. Podpisanie porozumienia Dziś o godz. 12.00 w siedzibie Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku nr 11/13 – w sali nr 5 odbędzie się uroczyste podpisanie porozumienia w sprawie opracowania, wytyczenia i wyznakowania szlaku turystycznego pn. Szlak Męczeństwa Rodziny Migdalskich.

    Porozumienie podpisywać będą przedstawiciele następujących instytucji uczestniczących w tworzeniu szlaku: Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, Oddziału Kujawskiego PTTK we Włocławku, Nadleśnictwa Włocławek, władz gmin Włocławek, Kowal, Brześć Kujawski oraz Prezydenta Miasta Włocławek.

    Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów.

    Warto wiedzieć: na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego znajduje się Miejsce Pamięci Narodowej zwane „Migdalszczyzną”. Miejsce to związane jest z tragicznymi losami rodziny Migdalskich, zamieszkujących podczas II wojny Światowej osadę Telążna Leśna.

    W styczniu 1945 roku gospodarstwo Migdalskich zostało spacyfikowane przez okupanta niemieckiego za pomoc udzieloną partyzantom. W trakcie pacyfikacji zginęło dwóch partyzantów ukrywających się w gospodarstwie oraz dwunastoletni syn Migdalskich Stefan, a rodzice zostali aresztowani i przewiezieni na gestapo do Włocławka, gdzie wkrótce dołączył do nich syn Zygmunt. Cała trójka wraz z sześcioma innymi osobami więzionymi przez Niemców została rozstrzelana w ostatniej egzekucji jaką wykonali okupanci niemieccy 18 stycznia 1945 roku w okolicach Wieńca Zdroju.

    Jednostkowy wymiar wielkiej tragedii rodziny Migdalskich, która dokonała się tuż przed wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej, wywiera duże wrażenie na osobach poznających losy tej rodziny. Inicjatorzy uczczenia pamięci rodziny Migdalskich  postanowili połączyć miejsce, gdzie rozpoczęła się  tragedia z miejscem, gdzie dopełnił się ich los. Tak narodził się projekt utworzenia szlaku turystycznego o nazwie Szlak Męczeństwa Rodziny Migdalskich. W ramach projektu planuje się wytyczyć trasę szlaku, oznakować ją i stworzyć infrastrukturę rekreacyjną.

  • Niepodległa 2018. Niezwykły informator na wloclawek.pl W 2018 roku przypada setna rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W naszym mieście od lutego br. odbywają się przedsięwzięcia kulturalne, edukacyjno-historyczne, kościelne, związane z wydarzeniami, które doprowadziły Polskę do odzyskania niepodległości.

    Z uwagi na różnorodne działania podejmowane przez placówki oświatowe, kulturalne oraz Kurię Diecezjalną, na stronie internetowej Urzędu Miasta funkcjonuje specjalna zakładka. Można w niej znaleźć kalendarium wydarzeń historycznych z 1918 roku, na bieżąco uaktualniane propozycje przedsięwzięć na 2018 rok oraz tematykę lekcji historycznych we włocławskich szkołach.

    Szczegółowe materiały są dostępne pod adresem: http://www.wloclawek.pl/pl/artykuly/239/niepodlegla

  • Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych To ogólnopolska akcja, której organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja z Warszawy.

    We Włocławku impreza odbywa się po raz drugi i jest realizowana przez Włocławski Klub Biegacza Maratończyk. W pierwszej edycji wzięło udział blisko 400 biegaczy. Bogaty program imprez towarzyszących sprawił, że kolejnych kilkaset osób odwiedziło miejsce, w którym odbywały się zawody.

    Bieg organizowany jest na terenach leśnych przy Szkole Podstawowej nr 23 i dalej duktami leśnymi do malowniczej scenerii jeziora Łuba.

    Cele imprezy to: oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, podtrzymanie świadomości historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych wśród Polaków, popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

    Więcej na ten temat: http://cop.wloclawek.pl/2018/02/tropem-wilczym-bieg-pamieci-zolnierzy-wykletych/

  • Samorząd Włocławska dofinansowuje zadania z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym Na mocy Zarządzenia Nr 47/2018 Prezydenta Włocławka z dnia 23 lutego 2018 roku został dokonany wybór najkorzystniejszych ofert i przyznanie środków finansowych dla organizacji pozarządowych prowadzących działalność pożytku publicznego w celu realizacji zadań w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w roku 2018.

    Wsparcie finansowe rozdzielono w ramach 7 głównych zadań. Dotacje przyznano m.in. na prowadzenie działań i świadczeń pomocowych w tym terapeutycznych, postrehabilitacyjnych, zapobiegawczych i integracyjnych dla osób uzależnionych i współuzależnionych i Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA), dofinansowanie realizacji zadań statutowych stowarzyszeń abstynenckich, dofinansowanie obozów i kolonii dla dzieci z rodzin z problemem uzależnień; prowadzenie działań profilaktycznych; organizowanie zajęć pozalekcyjnych czy kampanii informacyjnych.

    Szczegółowy wykaz beneficjentów oraz wysokość dotacji są opublikowane pod adresem: http://www.bip.um.wlocl.pl/zarzadzenie-nr-472018-prezydenta-miasta-wloclawek-z-dnia-23-lutego-2018-r-w-sprawie-wyboru-i-ogloszenia-najkorzystniejszych-ofert-zlozonych-w-otwartym-konkursie-przez-organizacje-pozarzadowe-w-celu/

  • Wsparcie projektów lokalnych dla Śródmieścia Jednym z pozytywnie ocenionych przez Komisję Konkursową jest projekt pn. „Śródmiejskie obchody Święta Kobiet – Włocławek 2018”, którego pomysłodawcą i realizatorem będzie Stowarzyszenie „Starówka”.

    Projekt zakłada szereg warsztatów, w tym: szydełkowania, haftu, florystyki, malarstwa, które będą otwarte dla społeczności lokalnej i zostaną przeprowadzone w terminie 1 – 14 marca 2018 roku w Kawiarni Obywatelskiej oraz Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Podsumowanie projektu, w formie wystawy własnoręcznie wykonanych prac, odbędzie się 14 marca br. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ulicy Cyganka 6.

    Informacja jest opublikowana: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/77/7877/wsparcie-projektow-lokalnych-dla-srodmiescia

  • Obradował Komitet Monitorujący RPO Podczas posiedzenia, które odbyło się 26 lutego, komitet zatwierdził kryteria wyboru w 24 konkursach o dofinansowanie, w ramach których zostanie rozdysponowanych blisko 400 milionów złotych.

    Decyzje Komitetu Monitorującego pozwolą uruchomić środki  m. in. na przedsięwzięcia w dziedzinie edukacji. Chodzi o pieniądze na przedszkola, kształcenie ogólne, stypendia dla uzdolnionych uczniów, edukację dorosłych (m. in. językową i cyfrową), a także na podnoszenie poziomu i atrakcyjności kształcenia zawodowego, które należy do priorytetów polityki samorządu województwa.

    W dwóch najbliższych konkursach dotyczących inwestycji w zawodówkach będzie do podziału ponad 50 milionów złotych.

    Pełna informacja na temat ostatniego posiedzenia: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/32135-obraduje-komitet-monitorujacy-rpo-5

  • Wydłużony okres funkcjonowania lodowisk OSiR! Ośrodek Sportu i Rekreacji postanowił wydłużyć okres otwarcia obu włocławskich lodowisk co najmniej do niedzieli 4 marca br.

    Przypominamy, że dla osób prywatnych lodowisko przy Hali Mistrzów czynne jest od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 20.30, natomiast lodowisko przy Międzyosiedlowym Basenie Miejskim od godz. 15.00 do 20.30.

    Szczegółowy harmonogram wejść znajduje się na stronie: http://www.osir.wloclawek.pl/?obiekty/Lodowiska-Miejskie/

  • Muzyczne zabawy logopedyczne Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku zaprasza nauczycieli terapeutów, logopedów oraz doradców metodycznych wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej do udziału w warsztatach: „Muzyczne zabawy logopedyczne – organizacja aktywności rozwijającej kompetencje językowe dziecka”.

    Uczestnicy zajęć zapoznają się z możliwościami wykorzystania logorytmiki wpływającej na rozwijanie fonologicznej warstwy mowy i myślenie dziecka.

    Warsztaty odbędą się w marcu: I część 06.03.2018 r., II część: 13.03.2018 r.

    Warsztaty poprowadzi Agnieszka Rygielska – neurologopeda, logopeda, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

    Więcej na ten temat: http://www.cen.org.pl/