NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 26.02.2018

Włocławek, dn. 26 lutego 2018 r.

  • Konsultujemy projekt miejscowego planu Urząd Miasta – Wydział Urbanistyki i Architektury zaprasza na konsultacje projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Włocławek dla obszaru położonego w rejonie ulic Stodólnej, Polnej, Żytniej, pomiędzy ulicami: Okrężną, Łęgską, Składową, Celulozową, Zagajewskiego, ponownie Celulozową, Barską i Wojskową.

    Spotkanie konsultacyjne odbędzie się dziś o godz. 17.00 w Gimnazjum nr 14 przy placu Staszica.

    Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału.

  • Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Dziś o godz. 14.00 w Urzędzie Miasta przy Zielonym Rynku odbędzie się IV sesja Młodzieżowej Rady Miasta VIII kadencji.

    Podczas sesji radni podejmą decyzje m.in. w sprawie objęcia patronatem honorowym przez Młodzieżową Radę Miasta akcji Włocławskiego Instytutu Rozwoju – „Plac na sto”.

    Zostanie przeprowadzona dyskusja na temat akcji, które Młodzieżowa Rada Miasta chce przeprowadzić, jest to m.in. konkurs fotograficzny, zbiórka odzieży oraz środków czystości dla osób potrzebujących i wiele innych przedsięwzięć.

  • Bez prądu w dniach 26-28 lutego Energa zaplanowała przerwy w dostawie prądu. Harmonogram przerw:

    – dnia 26.02.2018 w godz. 09.00 do 13.00 stacja 15/0,4 KV JAGIELOŃSKA obw.700 (Włocławek  ul. Sadowa 8)
    – dnia 27.02.2018 w godz. 10.00 do 14.00 we Włocławku ul. Łęgska 16,  Łęgska Wodociągi dz. Nr 2.
    – dnia 28.02.2018 w godz. 08.30 do 11.30 stacja 15/0,4 KV SUSZYCKA 2  we Włocławku ul. Suszycka.

  • Marszałkowskie programy profilaktyki zdrowotnej – skorzystają również włocławianie Trwają przygotowania do uruchomienia tegorocznych marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej – informuje serwis kujawsko-pomorskie.pl. Podobnie jak przed rokiem zaplanowano bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci i seniorów, badania w kierunku tętniaka aorty brzusznej oraz program wykrywania WZW typu B i C.

    W gronie samorządów, które zgłosiły deklarację udziału w tych programach w roku 2018, jest Miasto Włocławek.

    Warto również przypomnieć, że trwa już realizacja finansowanego z RPO wojewódzkiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi adresowanymi do blisko 25 tysięcy osób.

    Badania realizuje 14 wybranych w konkursie o dofinansowanie placówek medycznych w całym regionie (w tym Wojewódzki Szpital Specjalistyczny oraz Centrum Diagnostyczno-Lecznicze we Włocławku). Skorzystać mogą osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia.

    Pełna informacja na ten temat: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/32118-programy-profilaktyczne-2018

  • Rewitalizacja Włocławka. Publikujemy ważne dokumenty W Biuletynie Informacji Publicznej dostępne są: „Szczegółowa diagnoza obszaru rewitalizacji Włocławka” oraz „Raport końcowy z procesu partycypacyjnego planowania Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek”

    Punktem wyjścia do wypracowania programu naprawczego były, przeprowadzone na potrzeby „Szczegółowej diagnozy obszaru rewitalizacji Włocławka”, pogłębione badania ilościowe i jakościowe oraz analizy odnośnie problemów z jakimi borykają się mieszkańcy obszaru rewitalizacji.

    Najistotniejsze było przeprowadzenie szerokiego procesu wypracowywania rozwiązań wspólnie z mieszkańcami obszaru rewitalizacji, pozostałymi interesariuszami oraz ekspertami ministerialnymi i przedstawicielami lokalnej administracji. Włączenie lokalnej społeczności w proces planowania programu rewitalizacji, jak również wdrażania go, to kluczowy element, decydujący o skuteczności rewitalizacji.

    Obszerne informacje i inne szczegółowe materiały są dostępne są w Diagnozie obszaru rewitalizacji: http://www.bip.um.wlocl.pl/szczegolowa-diagnoza-obszaru-rewitalizacji-wloclawka/ oraz Raporcie końcowym: http://www.bip.um.wlocl.pl/raport-koncowy-z-procesu-partycypacyjnego-planowania-gminnego-programu-rewitalizacji-miasta-wloclawek/

  • Plany adaptacji do zmian klimatu – po debacie eksperckiej „Wczujmy się w klimat – adaptacja w mieście” pod takim hasłem odbyła się debata ekspercka zorganizowana w ramach projektu Ministerstwa Środowiska „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”.

    Dyskusja koncentrowała się na roli samorządów, przedsiębiorców i społeczeństwa w kreowaniu miasta przygotowanego na konsekwencje zmian klimatu, a także na rozwiązaniach, dzięki którym miasta mogą lepiej przystosować się do zagrożeń klimatycznych występujących obecnie i spodziewanych w przyszłości.

    Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców to projekt Ministerstwa Środowiska, którego głównym celem jest ocena wrażliwości i podatności na zmiany klimatu każdego z 44 polskich miast partnerskich i zaplanowanie działań adaptacyjnych, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń. Zmiany klimatyczne są nie tylko problemem globalnym, ale coraz bardziej stają się także istotnym problemem lokalnym. Ze względu na swoją skalę jest to jedyna inicjatywa w Europie, w której ministerstwo wspiera lokalne władze i administrację, koordynując i wspólnie wypracowując rozwiązania przystosowawcze do skutków zmian klimatu dla tak dużej liczby jednostek lokalnych.

    Miejskie Plany Adaptacji (MPA) powstaną do końca 2018 r. Taki plan powstanie również we Włocławku.

  • Świetlica „Zachęta” ma 10 lat Świetlica „Zachęta” działająca w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie obchodzi jubileusz 10-lecia.

    Świetlica „ZACHĘTA” mieści się przy ul. Wienieckiej 42 i jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 18:00.

    Placówka dysponuje powierzchnią ok. 200 m2. Dzieci mają do dyspozycji salę główną, jadalnię oraz salę komputerową. W sali głównej znajduje się nowoczesny sprzęt RTV oraz gry edukacyjne, logiczne, układanki, klocki, pomoce dydaktyczne i zabawki.

    Więcej na temat działalności Świetlicy „Zachęta”: http://mopr.wloclawek.pl/?cid=513

  • Co dzieci wiedzą o lasach? Ruszył niezwykły konkurs Nadleśnictwo Włocławek zaprasza do wzięcia udziału w „Konkursie z wiedzy leśnej dla szkół podstawowych”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas trzecich oraz szóstych.

    Cel konkursu to edukacja przyrodniczo – leśna dzieci i podniesienie poziomu wiedzy uczestników na tematy takie jak: warstwowa budowa lasu; podstawowe rodzime gatunki drzew, krzewów i runa leśnego czy praca leśników.

    Uczestnicy będą rozwiązywać test z wiedzy leśnej.

    Termin zgłaszania uczestników mija 16.03.2018 r.

    Pełna informacja na ten temat: http://www.wloclawek.torun.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/8Rgp/content/konkurs-z-wiedzy-lesnej-dla-szkol-podstawowy-1

  • „Supełkowych” spotkań ciąg dalszy W dniu 13 lutego w Klubie Integracji Społecznej MOPR odbyło się pierwsze spotkanie Towarzystwa Supełkowego. Spotkały się Panie reprezentujące osiedle Południe. Uczestniczki podzieliły się doświadczeniami i omówiły plan następnych, supełkowych spotkań.

    Kolejne przedsięwzięcie z tego cyklu odbędzie się 27 lutego o godz. 13.00 w Klubie Integracji Społecznej przy ul. Okrzei 61.
    Wstęp wolny. Jedyne co obowiązuje – to dobry humor.

    Organizatorzy zachęcają: „Jeśli chcesz się czegoś nauczyć lub podzielić swoją pasją i umiejętnościami – zapraszamy! Dołącz do nas!”

    Osoby zainteresowane proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 54 413 34 60 lub w siedzibie Osiedlowej Sekcji Pomocy Społecznej „Południe” przy ul. Kaliskiej 7 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 10.00.

    Informacja jest opublikowana: http://mopr.wloclawek.pl/?cid=1833