NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 22.10.2009

Wiadomości z magistratu Włocławek, dn. 22 października 2009 r.
 • Telewidzowie pytają Prezydenta m.in. o przebudowę włocławskich Bulwarów Na portalu www.dailymotion.pl/UMWloclawek i na www.wloclawek.pl można obejrzeć ostatni program emitowany w Telewizji Kujawy pt.: „Zapytaj Prezydenta”, w którym prezydent Włocławka Andrzej Pałucki odpowiadał na pytania telewidzów. Przypominamy, że pytania, sugestie i opinie włocławianie mogą przekazywać telefonicznie pod nr tel. TV Kujawy 054 231-17-77 lub drogą e-mailową na adres sekretariat@tvkujawy.pl.
 • Sesja Rady Miasta W najbliższy poniedziałek, 26 października br. o godz. 9.00 sali nr 4 Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku 11/13 we Włocławku odbędą się obrady XXXV sesji Rady Miasta Włocławek. Porządek obrad dostępny jest na stronie internetowej www.wloclawek.pl w dziale: Rada Miasta.
 • Ostatnia impreza „Dni Kultury Japońskiej” Dziś o godz. 17.00 w czytelni Biblioteki Głównej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku mieszczącej się w Collegium Minus przy pl. Wolności 1 odbędzie się „Wieczór z Japonią w WSHE”. W programie m.in. przewidziano relację Jakuba Kaczorowskiego z pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni pt.: „Moja japońska przygoda”. Ponadto „Japońska proza współczesna – Haruki Murakami w interpretacji…”, „Poezja japońska” oraz pokaz i degustacja sushi, na który zaprasza firma „Lodart” oraz restauracja „Toscania”. Organizatorem miejskich obchodów „Dni Kultury Japońskiej” był Urząd Miasta.
 • Niezwykle cenny atlas we Włocławku Jutro o godz. 11.00 w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przy ul. Słowackiego 1a, w ramach sesji muzealnej, zostanie zaprezentowany jeden z najcenniejszych w świecie atlasów geograficznych – włocławski egzemplarz renesansowego atlasu świata „Speculum Orbis Terrae” z 1593 r. Starodruk autorstwa Corneliusa de Jode (1568-1600), niderlandzkiego wydawcy i kartografa jest wyjątkowym okazem XVI-wiecznej sztuki kartograficznej. Jest to jeden z najcenniejszych i zarazem najrzadszych atlasów geograficznych na świecie. Wydrukowany został on na papierze czerpanym i zawiera 101 map różnych części świata, wykonanych techniką ręcznie kolorowanego miedziorytu. Na szczególną uwagę zasługuje mapa Królestwa Polskiego z portretem króla Zygmunta III Wazy. Atlas trafił do zbiorów muzeum włocławskiego w 1966 r. przekazany w darze przez Michała Nawrockiego. W programie sesji promującej to niezwykłe dzieło przewidziane jest wystąpienie wybitnego historyka kartografii Piotra Mojskiego z Muzeum Polskiego w Raperswilu, który przedstawi „Przygody kolekcji Cartographia Rappersviliana Polonorum z atlasem Speculum Orbis Terrae Corneliusa de Jode”. W bieżącym roku została zrealizowana kompleksowa konserwacja i digitalizacja atlasu, sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace konserwatorskie zostały przeprowadzone przez wybitnych specjalistów z Zakładu Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych Biblioteki Narodowej w Warszawie. Efekt tych działań zostanie zaprezentowany w trakcie sesji. Sam atlas będzie eksponowany w Gmachu Głównym muzeum przy ul. Słowackiego 1a w dniach od 23 do 30 października b.r. Szczegóły na stronie internetowej www.muzeum.wloclawek.pl.
 • Warsztaty z zakresu profilaktyki uzależnień Wydział Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej UM informuje, że rozpoczęła się realizacja cyklu zajęć warsztatowych dla uczniów szkół podstawowych o tematyce związanej z profilaktyką uzależnień i przeciwdziałaniem przemocy oraz agresji wśród uczniów, a także cykl zajęć pt. „Żyję zdrowo – warsztat z zakresu profilaktyki uzależnień dla uczniów klas V i VI Szkoły Podstawowej”. Warsztaty prowadzone są w 16 szkołach i weźmie w nich udział ponad 60 klas.
 • Sprzedaż miejsc handlowych Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włocławku informuje, że 26 października br. (poniedziałek) w godz. 8.00-15.00 w kasie małej hali sportowo-widowiskowej przy al. Chopina 12 będzie można wykupić miejsce na handel podczas Dnia Wszystkich Świętych. Miejsca będą zlokalizowane na terenie OSiR-u w dniach 31 października i 1 listopada br. Opłaty wynoszą: 65 zł/dzień + opłata targowa 5 zł za sprzedaż straganową oraz 71 zł/dzień + opłata targowa 9 zł za sprzedaż z samochodu.
 • Pływalnia „Delfin” nieczynna przez tydzień Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włocławku informuje, iż od 9 do 15 listopada br. kryta pływalnia „Delfin” będzie nieczynna w związku z przyłączeniem „małego basenu”.
 • Biblioteka zaprasza Filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sielskiej 6 zaprasza dziś o godz. 10.30 na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Natomiast o godz. 10.00 w Filii nr 3 przy ul. Wienieckiej 14 rozpoczną się zajęcia edukacyjno-czytelnicze dla najmłodszych dzieci z cyklu „Czytusiowe czwartki”. Również o godz. 10.00 w Filii nr 2 przy ul. Dziewińskiej 17 odbędzie się spotkanie z Norbertem Szatkowskim, autorem powieści przyrodniczych.
 • „Nade mną źrenica…” Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku zaprasza dziś o godz. 18.00 na program poetycko-muzyczny „Nade mną źrenica..”, w wykonaniu Justyny Siekacz i Pawła Drzewieckiego. Program towarzyszy wystawie „Z głębokości wołam…” w 25 rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
 • Posiedzenie Komisji Dziś o godz. 15.00 w sali nr 302 Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku 11/13 odbędzie się posiedzenie Komisji Budżetu, Rozwoju i Promocji Miasta Rady Miasta. Porządek posiedzenia dostępny jest na stronie internetowej www.wloclawek.pl w dziale: Rada Miasta.
 • Pozbądź się za darmo zużytego sprzętu elektronicznego W sobotę, tj. 24 października br. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” przeprowadzi kolejną zbiórkę elektrośmieci. Czasowy punkt zbierania zużytego sprzętu elektronicznego zlokalizowany będzie przy al. Jana Pawła II na wysokości ul. Wiązowej. Każdy, kto chce pozbyć się bezpłatnie niepotrzebnego sprzętu, może to zrobić także w dni powszednie, w godzinach od 7.00 do 15.00 w autoryzowanym punkcie przy ulicy Komunalnej 4.
 • Szkolenie dla pielęgniarek szkolnych Dziś (czwartek) w godz. 12.00-15.00 w Poradni Terapii Uzależnień przy ul. Kaliskiej 104A odbędzie się drugi dzień szkoleń dla pielęgniarek środowiska szkolnego w zakresie umiejętności prowadzenia zajęć warsztatowych z profilaktyki uzależnień – poinformował Wydział Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej UM. Szkolenie dla drugiej grupy odbędzie się w dniach 4 i 5 listopada br.
 • Sprzedaż chryzantem Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” prowadzi sprzedaż kwiatów pochodzących z własnej hodowli. Spółka oferuje bardzo popularne jesienią, szczególnie w okresie zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, chryzantemy doniczkowe. Kwiaty pochodzące z hodowli Regionalnego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Machnaczu produkowane są na bazie ciepła otrzymywanego w procesie spalania biogazu składowiskowego. Biogaz powstający w wyniku rozkładu odpadów, pobierany jest przy pomocy studni odgazowujących i transportowany do generatora prądu, w którym poddawany jest procesowi spalania. W wyniku spalania produkowana jest energia elektryczna oraz energia cieplna. Nadmiar energii cieplnej kierowany jest do tuneli foliowych w których hodowane są kwiaty. Sprzedaż chryzantem odbywa się w Biurze Obsługi Klienta PGK „Saniko” przy ul. Komunalnej 4 (za hipermarketem „Real”), od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 14.00.