NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 22.07.2011

Włocławek, dn. 22 lipca 2011 r.

 • Zapraszamy na dwie międzynarodowe imprezy: Euro Big Way Camp 2011 oraz XII Włocławskie Zawody Balonowe! Setki kolorowych spadochronów, dziesiątki tęczowych balonów i wielobarwne samoloty pojawią się nad włocławskim niebem już w poniedziałek, tj. 25 lipca Wtedy zaczyna się na lotnisku w Kruszynie międzynarodowa impreza Euro Big Way Camp 2011, natomiast 3 dni później Włocławskie Zawody Balonowe. W poniedziałek będzie można kibicować 250 skoczkom  spadochronowym z 30 krajów świata tworzącym niezwykle podniebne formacje. Pierwsza rekordowa figura złożona będzie ze 125 osób i będzie to największa spadochronowa formacja w całej Europie! Druga stworzona zostanie przez 85 spadochroniarzy, a trzecia utworzona będzie z 40 skoczków. EWBC 2011 to jedna z ważniejszych, w świecie spadochronowym, imprez, gdyż jest on europejską eliminacją do Campu, który odbędzie się w Dubaju w 2013 roku oraz w którym udział weźmie, czyli w tym samym czasie z samolotów wyskoczy i złapie się za ręce i nogi 500 skoczków. W ciągu najbliższych kilku lat świat spadochroniarski nie przewiduje tworzyć większych formacji. Dubaj będzie więc rekordem rekordów. Kibicować warto nie tylko najlepszym skoczkom spadochronowym, ale także pilotom samolotów typu Skyvan, które z całej Europy „zlecą się” do Włocławka. Każdy z tych niewielkich samolotów transportowych pomalowany jest w niezwykły i nietypowy sposób. Razem, piloci Skyvanów potrafią ustawić samoloty w zachwycającym szyku, tak precyzyjnym, że ich odległość od siebie można mierzyć szkolna linijką. Szczegółowe informacje nt. imprezy znajdują się na stronie internetowej www.bigways.pl/ebwc2011.  W czwartek, tj. 28 lipca rozpoczynają się XII Włocławskie Zawody Balonowe, których jednym ze sponsorów strategicznych jest Urząd Miasta Włocławek. Piloci balonów, w dniach od 28 do 31 lipca, wezmą udział aż w 4 zawodach, takich jak: I Balonowy Puchar Europy Środkowo-Wschodniej FAI kat. Storting; Balonowy Puchar Polski; Balonowe Mistrzostwa Polski Kobiet i Balonowe Mistrzostwa Polski Juniorów oraz XII Międzynarodowe Włocławskie Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Włocławka i Prezesa Anwilu SA. Niewątpliwą atrakcją imprezy będzie przyjazd załogi z balonem przystosowanym do przewozu większych grup podróżnych, dziennikarzy oraz skoczków spadochronowych. Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie: www.balony.wloclawek.pl.
 • Modernizacja budynku LZK Biuro Architektoniczne „Archivia” ze Szczecina, za kwotę 122,7 tys. zł opracuje dokumentację niezbędną do zakończenia modernizacji budynku, w którym mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej. Wykonawca będzie musiał najpierw dokonać inwentaryzacji stanu istniejącego z uwzględnieniem robót zrealizowanych do 2007 roku. Następnie sporządzić wykaz robót, które należy wykonać. Ze względu na to, iż budynek przy ul. Mickiewicza 6 jest wpisany do rejestru zabytków, firma musi uzyskać wytyczne od konserwatora zabytków, następnie stworzyć projekty budowlany i wykonawczy. Remont będzie przeprowadzony w wybranych pomieszczeniach: m.in. w holu głównym i auli. Wyremontowana będzie też elewacja budynku. Firma będzie miała za zadanie przygotować projekty instalacji: centralnego ogrzewania, wentylacji, wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych i teletechnicznych. Na zewnątrz budynku będzie nowa kanalizacja sanitarna i deszczowa. Wykonawca będzie musiał zaprojektować teren wokół szkoły, z wyłączeniem miejsca, gdzie powstanie nowe boisko wielofunkcyjne. Firma na przygotowanie dokumentacji ma czas do 15 listopada br.
 • Lodołamacze 2011: ostatni tydzień zgłoszeń Jeszcze przez tydzień, do 31 lipca br. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) przyjmuje zgłoszenia do konkursu „Lodołamacze 2011”, promującego zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Ideą akcji jest wyróżnienie pracodawców, podchodzących do zatrudniania osób niepełnosprawnych w sposób dojrzały i odpowiedzialny. Statuetka „Lodołamacza” jest wyróżnieniem dla tych, którzy decydując się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, organizują im przyjazne miejsca pracy i dogodne formy świadczenia pracy, przełamują bariery, walczą z niechęcią i obojętnością społeczeństwa. W konkursie mogą brać udział firmy, które zatrudniają osoby niepełnosprawne i czynnie biorą udział w ich aktywizacji zawodowej poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i system podnoszenia kwalifikacji, a także  wspieranie integracji i motywacji takich pracowników. Tegoroczna edycja została podzielona na dwie części: etap regionalny, wyłaniający laureatów w poszczególnych rejonach kraju, oraz centralny, w którym finaliści zmierzą się w walce o laur Lodołamaczy 2011. W pierwszym etapie kapituły regionalne na podstawie nadesłanych materiałów dokonają analizy i wyłonią regionalnych laureatów w kategoriach: zatrudnienie chronione, otwarty rynek pracy, pracodawca nieprzedsiębiorca. Zwycięzcy regionalni wezmą udział w centralnym etapie konkursu. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi, podczas Wielkiej Gali Lodołamaczy, która odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Anna Komorowska. O konkursie „Lodołamacze” można przeczytać na witrynie internetowej Urzędu Marszałkowskiego, pod adresem: www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=18616&Itemid=1 Przypomnijmy, że w ubiegłych edycjach konkursu (2009 i 2010) statuetką „Lodołamacza” był wyróżniany Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Wita”
  z Włocławka.
 • Strażacy radzą, jak postępować w czasie burzy, nawałnicy czy huraganu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej publikuje na swojej witrynie internetowej podstawowe zasady postępowania podczas huraganowych wiatrów, nawałnic i burz. Strażacy radzą, kiedy się ewakuować, w jakich pomieszczeniach budynku najbezpieczniej się schronić oraz jakie środki bezpieczeństwa zachować, gdy przebywamy na terenie otwartym. Strażacy informują również kierowców jak powinni się zachować, gdy deszcz czy porywisty wiatr zaskoczy ich na trasie. Ze szczegółowymi zasadami postępowania można zapoznać się pod adresem: www.kmpsp.wloclawek.pl
 • Rozbiórka kładki dla pieszych Firma „Mosty Kujawy” z Mostek przedstawiła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i wykonanie rozbiórki kładki dla pieszych w ciągu ul. Kaliskiej, nad linią kolejową PKP. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie musiał zakończyć prace w ciągu 4 miesięcy. Firma zaproponowała za usługi kwotę 145,2 tys. zł.
 • 27 lipca rozpocznie się kolejny turnus kolonijny dla dzieci – podopiecznych MOPR W terminie 27 lipca – 5 sierpnia kolejna, czterdziestoosobowa grupa dzieci rozpocznie turnus kolonijny w Murzasichlu. W lipcu odbył się już turnus w Kołobrzegu, gdzie również wypoczęło 40 najmłodszych podopiecznych MOPR.
 • Remont budynku Osiedlowej Sekcji Pomocy Społecznej: wybrano ofertę najkorzystniejszą Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe „Monimar” z Włocławka, za cenę brutto 284 tys. zł, z piętnastoletnim okresem gwarancyjnym na roboty budowlane, ociepli ściany zewnętrzne i stropodach; wykona również kolorystykę budynku przy ul. Żytniej 58. Oferta firmy została uznana za najkorzystniejszą i wyłoniona spośród czterech ofert, złożonych przez inne, włocławskie podmioty.
 • „Zdolni na start”: również włocławianie mają szansę 260 uczniów z Kujaw i Pomorza ma szansę, by przez rok otrzymywać marszałkowskie stypendium w wysokości 380 złotych brutto miesięcznie. Wystarczy, że uzdolnieni uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w których rodzinach przeciętny, miesięczny dochód w przeliczeniu na jedną osobę nie przekracza 1008 złotych (w przypadku uczniów niepełnosprawnych 1166 złotych) złożą wnioski o stypendium. Niezbędnym warunkiem są również dobre wyniki w nauce, uczestnictwo w konkursach i olimpiadach lub przygotowanie pracy naukowej. 16 sierpnia ruszy nabór wniosków w trzeciej edycji projektu „Zdolni na start”. Uczniowie będą zobowiązani do przygotowania wraz ze swym opiekunem dydaktycznym indywidualnego planu rozwoju edukacyjnego, który będą musieli zrealizować. Wynagrodzenie – 90 złotych miesięcznie – otrzymają również nauczyciele będący opiekunami dydaktycznymi stypendystów. Stypendium dla młodych, zdolnych zostanie wypłacone w czterech transzach. Wsparcie jest przyznawane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Nabór wniosków rozpocznie się 16 sierpnia i potrwa do 23 września. Niebawem ruszy strona internetowa, na której znajdzie się generator wniosków o przyznanie stypendium. O projekcie „Zdolni na start” można przeczytać pod adresem: www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=19150&Itemid=1
 • Leki do utylizacji 304 kg to łączna ilość odpadów komunalnych, tj. przeterminowanych leków, odebranych w I półroczu br. z włocławskich aptek, wynika z danych Wydziału Gospodarki Komunalnej UM. Przypomnijmy, że pojemniki na przeterminowane leki dostępne są w 28 aptekach. Dalszym „zagospodarowaniem” tych odpadów zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko”.
 • Wojewódzka baza organizacji pozarządowych: coraz więcej włocławskich podmiotów; zachęcamy kolejne do zapisywania się Na portalu www.ngo.kujawsko-pomorskie.pl funkcjonuje internetowa baza organizacji pozarządowych. Zachęcamy włocławskie podmioty do rejestrowania się w tym wykazie (obecnie w bazie ngo widnieje 41 podmioty z naszego miasta). Aby dodać dane, należy kliknąć baner: „Zgłoś organizację do bazy”, a następnie wpisać takie informacje, jak: status prawny organizacji, rok założenia, zakres działalności. Aktualny wykaz włocławskich organizacji pozarządowych, funkcjonujących w bazie prowadzonej przez marszałkowskie Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, jest dostępny pod adresem: www.ngo.kujawsko-pomorskie.pl/index.php