NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 12.01.2021

Włocławek, dn. 12 stycznia 2021 r.

  • Podsumowanie 2020 roku. Konferencja prasowa w ratuszu Zapraszamy przedstawicieli redakcji na konferencję prasową, która odbędzie się we wtorek, 12 stycznia 2021 o godz. 10.00 w Urzędzie Miasta Włocławek przy Zielonym Rynku 11/13 (sala nr 4). Tematem konferencji będzie podsumowanie 2020 roku.

    Z dziennikarzami spotkają się: Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski oraz zastępcy: Krzysztof Kukucki, Domicela Kopaczewska, Monika Jabłońska.

    Konferencja odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Uprzejmie prosimy przedstawicieli redakcji o używanie osłon ust i nosa oraz dezynfekcję rąk.

  • Nieodpłatna Pomoc Prawna – organizacja w okresie epidemii COVID – 19 Przypominamy i zachęcamy do korzystania w 2021 roku z nieodpłatnych porad prawnych udzielanych przez adwokatów i radców prawnych. Organizacja porad odbywa się w trybie zdalnym.

    Zapisy telefoniczne odbywają się w następujący sposób:
    – pracownik urzędu zapisuje nr telefonu interesanta wyznaczając godzinę, o której prawnik oddzwoni w celu udzielenia porady,
    – pracownik pobiera telefonicznie bądź mailowo oświadczenie dot. uprawnienia do porady prawnej,
    – prawnik po otrzymaniu informacji o złożonym oświadczeniu oddzwania do interesanta i udziela porady prawnej.

    Telefon Urzędu Miasta: 54 414-49-20 czynny jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 11.00.

    Adres poczty elektronicznej, na który należy wysłać oświadczenie: npp@um.wloclawek.pl

    We Włocławku, telefoniczne i e-mailowe dyżury osób udzielających porad prawnych odbywają się: w bursie szkolnej przy ul. Mechaników 1 – radcy prawni od poniedziałku do piątku w godz. 15.00 – 19.00, w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Żytniej 58 – adwokaci od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 – 18.00, we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Żabiej 12A – od poniedziałku do piątku w godz. 08.30 – 12.30, w pawilonie handlowym przy ul. Długiej 28 – od poniedziałku do piątku w godz. 13.00 – 17.00.

    Szczegółowe informacje na ten temat publikujemy pod adresem: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/169/14926/nieodplatna-pomoc-prawna-organizacja-w-okresie-epidemii-covid-19 Ze strony można też pobrać wniosek o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej.

    Warto dodać, że w ubiegłym (2020) roku z nieodpłatnych porad prawnych we Włocławku skorzystało 1407 osób.

  • Testy przesiewowe nauczycieli na obecność koronawirusa. GIS publikuje informacje Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r., będą dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

    Główny Inspektorat Sanitarny opublikował najważniejsze informacje poświęcone akcji testowania nauczycieli na obecność koronawirusa.

    Gdzie zrobić test? Badania będą wykonywane za pomocą testu PCR, w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i stronach Powiatowych Stacji Sanitarno–Epidemiologicznych.

    Włocławski Sanepid już opublikował harmonogram testowania: https://www.gov.pl/web/psse-wloclawek/testowanie-nauczycieli-i-pracownikow-klas-i-iii-szkol-podstawowych-oraz-szkol-specjalnych-z-miasta-wloclawek-i-powiatu-wloclawskiego-na-obecnosc-sars-cov-2

    Jak podaje GIS, wynik badania każdy otrzyma najpóźniej w niedzielę, 17 stycznia 2021 r. Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.

    Pełna informacja Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://www.gov.pl/web/gis/testy-przesiewowe-nauczycieli-na-obecnosc-koronawirusa

  • Ruszyła zbiórka choinek, pojemniki już na osiedlach PGK Saniko wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, jak co roku, zorganizowało na terenie Włocławka zbiórkę choinek.

    Spółka wyznaczyła na terenie miasta specjalne punkty, w których umieszczone zostały pojemniki oznaczone napisem „zbiórka choinek”. W tych właśnie punktach mieszkańcy za darmo mogą pozostawić świąteczne drzewka. Przypomnijmy, że do pojemników nie wolno wrzucać choinek sztucznych ani żadnych innych ozdób świątecznych.

    Pojemniki na choinki znajdują się w następujących lokalizacjach: Zielony Rynek, ul. Promienna (pętla autobusowa), ul. Toruńska 53B, ul. Toruńska 93, ul. Norwida 1, ul. Płocka 127A, ul. Broniewskiego (plac cyrkowy), ul. Kolska 14, ul. Kaszubska 3, ul. Olszowa 7, ul. Bartnicka (przy boisku), ul. Hoża 2, skrzyżowanie Polna/Barska, skrzyżowanie Ostrowska/Kręta, skrzyżowanie Kapitulna/Jastrzębia, skrzyżowanie Chocimska/Pogodna.

    Zbiórka potrwa do 29 stycznia 2021 r.

  • Nadal można zostać wolontariuszem 29 finału WOŚP – trwa rekrutacja online Tegoroczne kwestowanie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest zdecydowanie inne niż w latach ubiegłych. Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo, dlatego dla tych, którzy wyjdą na ulice 31 stycznia, Fundacja WOŚP wspólnie z partnerami przygotowała łatwiejszy proces rekrutacji online, a także procedury COVID-owe, maseczki i płyny do dezynfekcji.

    Można się zarejestrować do udziału w kweście ulicznej, ale i zbierać pieniądze do internetowych puszek. Każdy, kto ma ukończone 18 lat, może zarejestrować się samodzielnie, rodzice i opiekunowie mogą zgłosić swoje dzieci, a przedsiębiorcy swoją firmę lub organizację.

    Jak zostać wolontariuszem

    Konto w bazie iwolontariusz.wosp.org.pl można założyć na trzy sposoby: wolontariusz pełnoletni; wolontariusz niepełnoletni (zgłoszony za pośrednictwem opiekuna prawnego); firma lub wydarzenie. Po wejściu na stronę należy zacząć zakładanie konta w aplikacji iwolontariusz,  korzystając z przycisku „załóż konto”, następnie wypełnić załączony tam formularz, zapoznać się z klauzulą RODO, a potem kliknąć „Załóż konto”. Na podany przez wolontariusza adres e-mailowy zostanie wysłana wiadomość, potwierdzająca założenie konta. Po kliknięciu w link aktywacyjny otworzy się strona powitalna iwolontariusza ze ścieżką wyboru: wolontariusz/rodzic/firma. Żeby wypełnić formularz, potrzebne są: zdjęcie wolontariusza (min. szer. 600px, min. wys. 800 px., jpg); PESEL; imię i nazwisko; data urodzenia; nr telefonu; kraj; kod pocztowy i miasto; ulica z nr. domu i lokalu; szkoła lub miejsce pracy.

    Jak znaleźć swój sztab

    W formularzu w kroku „Wybór Sztabu” znajduje się okienko do wpisania sztabu. Żeby wyszukać go w swojej okolicy, można wpisać nazwę miejscowości lub numer sztabu (ID), jeśli jest znany.(dane włocławskiego sztabu to: kod 6013 – nazwa Centrum Kultury Browar B)  W tym miejscu można także wykorzystać TOKEN, czyli specjalny kod. Niektóre sztaby wykorzystują podczas rejestracji tokeny. Można je otrzymać w  siedzibie sztabu lub od koordynatora wolontariuszy.

    Pełna informacja na ten temat: https://cop.wloclawek.pl/2021/01/nadal-mozna-zostac-wolontariuszem-29-finalu-wosp-rekrutacja-online/

  • Konkurs im. Stanisława Zagajewskiego po raz trzynasty! Centrum Kultury Browar B. oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej ogłasza kolejną, trzynastą edycję Konkursu im. Stanisława Zagajewskiego. Edycja 2021 jest szczególna i niepowtarzalna, bo odbywa się w czasie światowej pandemii.

    Tradycyjnie, adresatami Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego we Włocławku są dzieci ze szkół podstawowych (klasy 4-8) oraz młodzież ze szkół średnich.

    Przysłane na Konkurs rzeźby oceni jury złożone z artystów plastyków i historyków sztuki. Wernisaż we włocławskim Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, pośród zbioru rzeźb Stanisława Zagajewskiego, planowany jest na 9 kwietnia 2021.

    Szczegółowy terminarz oraz regulamin konkursu są opublikowane na stronie: https://ckbrowarb.pl/xiii-ogolnopolski-konkurs-rzezbiarski-dla-dzieci-i-mlodziezy-im-stanislawa-zagajewskiego/

  • Straż Miejska opublikowała kolejne filmy edukacyjne dla młodzieży „Obcy pies” i „Obcy człowiek” – to tematy kolejnych filmów edukacyjnych dostępnych na stronie: http://www.strazmiejska.um.wlocl.pl/ W grudniu 2020 r. mogliśmy oglądać filmy: „Bezpieczeństwo a materiały pirotechniczne” i „Bezpieczne ferie 2021”.

    Zespół Profilaktyczny Straży Miejskiej przygotowuje się już do wytworzenia kolejnych materiałów filmowych, obejmujących między innymi problematykę: Zero tolerancji dla nietrzeźwości, Handel ludźmi, Cyberprzemoc, hejt w internecie, Bezpieczne poruszanie się na drodze, Odpowiedzialność prawna nieletnich.

  • Naukowo i sportowo we włocławskim Elektryku w 2021 roku W piątej edycji programu „Uczę się z ANWILEM” włocławski Elektryk otrzyma dofinansowanie w kwocie 20 tys. zł na realizację zajęć dodatkowych z dziedziny automatyki oraz astronomii. Po ocenie merytorycznej Rada Fundacji zakwalifikowała do realizacji zaproponowany przez szkołę projekt o nazwie „Od elektryka do automatyka – 2.0 oraz obserwacje tła kosmicznego w Zespole Szkół Elektrycznych”. Pomysłodawcami projektu są Piotr Misiak i Jarosław Dąbrowski – nauczyciele zajęć zawodowych w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku.

    Natomiast w drugiej edycji sportowego programu Fundacji „ANWIL DLA WŁOCŁAWKA” szkoła otrzyma grant w wysokości 11 329 zł, na realizację projektu o nazwie „Skreślam nudę, wybieram sport z ELEKTRYKIEM”. Pomysłodawcą projektu jest Michał Maj – nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku.

    Realizacja projektów planowana jest w tym roku szkolnym, oczywiście projekty odbędą się po powrocie uczniów do szkoły.

    Pełna informacja na ten temat: http://www.zsel.edu.pl/

  • Projekt: „Aktywna Mama, aktywny Tata”. Nabór uzupełniający Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku ogłosił nabór uzupełniający na listę rezerwową uczestników projektu: „Aktywna Mama, aktywny Tata”. Nabór dotyczy wyłącznie osób niepracujących (bezrobotnych zarejestrowanych i niezarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy).

    Formularze rekrutacyjne przyjmowane są w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku, przy ul. Ogniowej 8/10 w terminie do 29 stycznia 2021 r. (ze względów bezpieczeństwa z uwagi na panującą epidemię wirusa Covid 19, wypełnione formularze należy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w wejściu do budynku).

    W ramach projektu oferowana jest refundacja kosztów poniesionych na opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3, w  formach:

    – pobytu dziecka w żłobku: do wysokości 800 zł miesięcznie, nie dłużej niż do 30.06.2021 r.(w tym wpisowe za bieżący rok szkolny, w którym dziecko rozpoczęło pobyt w placówce, w ramach projektu);

    – pobytu dziecka w klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego: do wysokości 600 zł miesięcznie  nie dłużej niż do 30.06.2021 r.;

    – wynagrodzenia niani: do wysokości 800 zł, nie dłużej niż do 30.06.2021 r. (w tym składek na ubezpieczenia społeczne niani, które opłaca rodzic zgodnie z umową o świadczenie usług oraz zgodnie z Ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, w tym składki na ubezpieczenie chorobowe niani, o ile rodzice zobowiązali się do opłacania tej składki). Wymagane jest zaświadczenie lekarskie dla niani o braku przeciwwskazań do sprawowania opieki nad dzieckiem.

    Uczestnicy projektu skorzystają ze ścieżki aktywizacyjnej realizowanej przez PUP w kilku formach, są to: indywidualne doradztwo zawodowe; poradnictwo zawodowe i psychologiczne; pośrednictwo pracy; szkolenia zawodowe czy wsparcie specjalisty ds. aktywizacji.

    Szczegółowa informacja na ten temat: http://mopr.wloclawek.pl/?cid=2681