NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 11.01.2021

Włocławek, dn. 11 stycznia 2021 r.

  • Zielone tereny Śródmieścia i woonerf na ul. 3 Maja. W toku procedura konkursów na koncepcje architektoniczne Urząd Miasta ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rozbudowy i przebudowy ulic: Traugutta (od ul. Kraszewskiego), Jagiellońska, Szczęśliwa, Zielony Rynek, Miedziana, Zduńska wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

    Jest to część zadania inwestycyjnego: „Zielone tereny Śródmieścia”. Docelowo ma powstać ciąg uliczny o wysokich walorach krajobrazowych i ekologicznych, tworzący „zielony korytarz” wewnątrz zabudowy śródmiejskiej. Projektowany „zielony korytarz” połączy Park im. Władysława Łokietka z centralnym miejscem Włocławka – placem Wolności.

    Do 28 stycznia 2021 można składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie, termin złożenia prac konkursowych minie 31 maja 2021. Wyniki konkursu poznamy w czerwcu 2021.

    Specyfikacja konkursu jest dostępna na stronie: https://bip.um.wlocl.pl/na-opracowanie-koncepcji-urbanistyczno-architektonicznej-zadania-rozbudowa-i-przebudowa-ulic-traugutta-od-ul-kraszewskiego-jagiellonska-szczesliwa-zielony-rynek-miedziana-zdunska-wraz-z-infr/

    Ruszył także konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zadania pn. „3 Maja woonerfem/przebudowa ul. 3 Maja”.

    Koncepcja musi zostać opracowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, ze szczególnym uwzględnieniem dostępności pozwalającej osobom z niepełnosprawnościami na korzystanie ze wszystkich elementów, na zasadzie równości z innymi osobami. Jako inspirację i materiał pomocniczy, uczestnicy konkursu powinni potraktować prace wyłonione w konkursie studenckim na koncepcję funkcjonalno – przestrzenną zagospodarowania ul. 3 Maja we Włocławku.

    Dnia 21 stycznia 2021 r. mija termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie, do 16 kwietnia 2021 r. będą przyjmowane prace konkursowe. Werdykt sądu konkursowego poznamy w maju 2021 r.

    Pełna specyfikacja konkursu jest opublikowana pod adresem:  https://bip.um.wlocl.pl/konkurs-na-opracowanie-koncepcji-urbanistyczno-architektonicznej-zadania-pn-3-go-maja-woonerfemprzebudowa-ul-3-maja-w-ramach-gminnego-programu-rewitalizacji-miasta-wloclawek-obej/

  • Szczepienia przeciwko COVID-19. Od jutra w przychodniach MZOZ-u ruszają zapisy Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej Sp. o. o. we Włocławku będzie realizował szczepienia przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień w przychodniach zlokalizowanych przy ul. Kilińskiego 16 oraz Kaliskiej 104A.

    Od dnia 12 stycznia 2021r. osoby wymienione przez Ministerstwo Zdrowia (www.gov.pl) w etapie I tj.: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele; mogą zarejestrować się na kwalifikację do szczepienia telefonicznie lub osobiście w:

    Przychodnia nr 1, ul. Kilińskiego 16, Tel 789 307 983 (numer telefonu dedykowany wyłącznie rejestracji szczepień przeciwko COVID-19).

    Przychodnia nr 6, ul. Kaliska 104A, Tel 789 307 992 (numer telefonu dedykowany wyłącznie rejestracji szczepień przeciwko COVID-19).

    Kolejność terminu kwalifikacji i szczepienia pacjenta będzie uzależniona od aktualnych zasad określonych w wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, a nie od kolejności zgłoszenia.

    Pacjenci będą poinformowani przez MZOZ o terminie kwalifikacji do szczepienia drogą telefoniczną.

  • Osocze ozdrowieńców może uratować życie Liczba ozdrowieńców w Kujawsko-Pomorskiem stale rośnie. Osocze osób, które przebyły zakażenie koronawirusem i wyzdrowiały może uratować życie kolejnych chorych. W naszym województwie można je oddać w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku i Brodnicy.

    Dawcami osocza mogą być osoby w wieku 18-65 lat, ważące powyżej 50 kilogramów, które były zakażone wirusem Covid-19 (potwierdzone dodatnim wynikiem testu) i przebyły zakażenie bezobjawowo lub objawowo, są uznane są za zdrowe, czyli od ustąpienia objawów minęło 28 dni, a w przypadku osób bezobjawowych minęło 18 dni od zakończenia izolacji. W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji krwi oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania.

    Jak wygląda pobranie osocza? Po przeprowadzeniu wywiadu telefonicznego lekarz wyznaczy termin wizyty w placówce. Przed pobraniem osocza pacjent wypełnia kwestionariusz taki sam jak krwiodawcy. Następnie pobierana jest od niego próbka krwi w celu oznaczenia morfologii. Po badaniu kwalifikacyjnym w gabinecie lekarskim pobierane jest około 500-650 ml osocza.

    Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy i trwa około 30-40 minut. Jest to proces całkowicie bezpieczny, do którego wykorzystywany jest sterylny sprzęt jednorazowego użytku. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, która przy pomocy specjalnego urządzenia (separatora) rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki. Dzięki temu, że reszta krwi przetaczana jest z powrotem do żyły dawcy proces ten nie osłabia organizmu. Osocze można oddać 3 razy przy zachowaniu tygodniowych odstępów, a jeżeli ozdrowieniec nadal ma wystarczającą liczbę przeciwciał kolejne donacje może oddawać w odstępach dwutygodniowych.

    Kontakt do placówki terenowej we Włocławku, w której można oddać osocze: 54 234 69 59.

    Pełna informacja na ten temat: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/36485-osocze-ozdrowiencow-moze-uratowac-zycie-2

  • Będą przerwy w dostawie wody. MPWiK publikuje kilka komunikatów na najbliższe dni W związku z realizacją inwestycji dotyczącej modernizacji magistrali wodociągowej w ul. Polskiej Organizacji Wojskowej, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. we Włocławku informuje, że dnia 12 stycznia (wtorek) 2021 r. od godz. 8:00 do 16:00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla następujących posesji zlokalizowanych przy ulicy Starodębskiej: 21, 21A, 21B, 24, 24A, 24B, 26, 26A, 26B, 26C, 28 i 28A oraz przy ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej 29 i 31A.

    W związku z realizacją inwestycji dotyczącej modernizacji sieci wodociągowej w ul. Reymonta, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. we Włocławku informuje, że dnia 13 stycznia (środa) 2021 r. od godz. 8:00 do godz. 15:00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla nieruchomości zlokalizowanych przy ulicach: Reymonta – na odcinku od ul. Okrężnej do ul. PCK, Kasprowicza – na odcinku od ul. Reymonta do ul. Jagiellońskiej, Okrężnej – na odcinku od ul. Wojskowej do ul. Stodólnej.

    W związku z realizacją inwestycji dotyczącej modernizacji magistrali wodociągowej w ul. Polskiej Organizacji Wojskowej, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. we Włocławku informuje, że dnia 14 stycznia (czwartek) 2021 r. od godz. 8:00 do 16:00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla posesji zlokalizowanych przy ulicy Okrzei 50/54 oraz przy ulicy Okrzei 56 (Polskiej Organizacji Wojskowej 37).

    Po uruchomieniu sieci wodociągowej mogą wystąpić przebarwienia wody. Utrudnienia mogą utrzymywać się do kilku godzin. Prosimy nie pobierać w tym czasie wody na cele gospodarcze oraz nie używać sprzętu AGD, który wymaga zasilania w wodę.

    Pełna treść komunikatów: https://mpwik.wloclawek.pl/notice.html

  • Webinarium: „Własna firma dla zatrudnionych 30+” Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich we Włocławku zaprasza do udziału w webinarium pt. „Własna firma dla zatrudnionych 30+”. Bezpłatne Webinarium odbędzie się w dniu 15 stycznia 2021 r. w godzinach 10:00 – 11:00.

    Nowy rok to nowe szanse dla przedsiębiorczych. Na obszarze województwa realizowane są projekty wspierające założenie własnej firmy. Są to projekty dla osób niepracujących lub zatrudnionych spełniających dodatkowo kryteria zarobkowe.

    Pierwsze spotkanie kierowane jest do osób w wieku 30 lat i więcej, które nie są usatysfakcjonowane dotychczasowym zatrudnieniem i mają pomysł na własną działalność gospodarczą z Włocławka i powiatu włocławskiego, aleksandrowskiego, radziejowskiego. Mogą się one ubiegać o dofinansowanie na uruchomienie własnej firmy. Wsparcie kierowane jest do tych, którzy na podstawie umowy o pracę zarabiają nie więcej niż płacę minimalną, a osoby pracujące na podstawie umów zlecenia, o dzieło nie więcej niż 120% płacy minimalnej. Na spotkaniu omówione zostaną zasady przystąpienia do projektu, sposób składania formularza rekrutacyjnego, zasady przebiegu projektu i uzyskania dofinansowania oraz możliwości wsparcia dla „młodej” firmy.

    Program dostępny jest:  http://www.mojregion.eu/files/dokumenty%20rpo/spotkania_konferencje/2021_01_15%20Wloclawek/15.01.2021%20program%20Wloclawek.pdf

    Warunkiem uczestnictwa w webinarium jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego:  http://www.mojregion.eu/index.php/rpo/strona-glowna-rpo/formularz-kontaktowy-2 i uzyskanie potwierdzenia.

    Dostęp do webinarium jest bardzo prosty. Wystarczy dysponować komputerem oraz dostępem do sieci i połączyć się za pomocą przesłanego, najpóźniej w dniu spotkania, linku.

    W przypadku trudności w wypełnieniu zgłoszenia – kontakt telefoniczny 54 235 67 12.

    Kolejne spotkanie skierowane będzie do osób niepracujących. Zorganizowanie spotkania planowane jest po rozpoczęciu naboru do projektu tj. koniec stycznia/początek lutego 2021. Osoby zainteresowane przyszłym webinarium organizatorzy zapraszają do kontaktu pod numerami 54 235 67 21; 797 304 126.

  • W ferie o szkole. LMK zyskało „prawdziwy skarb” Szkolne zbiory fotografii dokumentującej dzieje III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej wzbogaciły się o bardzo cenne zdjęcia. Dzięki pani Barbarze Ziółkowskiej, do LMK trafiły zdjęcia jej babci – Stefanii Kaniewskiej Kościańskiej, z domu Koryńskiej. Zdjęcia opatrzone datą 1916 przedstawiają pensjonariuszki pani Masłowskiej. Gimnazjum państwowe im. Marii Konopnickiej, obecne LMK wywodzi się właśnie z prywatnej pensji pani Masłowskiej. Są to zatem najstarsze zdjęcia w szkolnej kolekcji, a tym samym przedstawiają ogromną wartość.

    Jednocześnie, szkoła przypomina i prosi: „Jeśli naszą szkołę kończyli Twoi rodzice, dziadkowie lub pradziadkowie, jeśli jesteś w posiadaniu zdjęć, którymi chciałbyś się podzielić, prosimy o ich zeskanowanie i przesłanie (…). A może w domu są pamiątki, które warto pokazać innym? Jeśli Twoi rodzice udzielą zgody, z pewnością znajdziemy dla nich godne miejsce w Izbie Tradycji LMK”.

    Pełna informacja na ten temat: http://www.lmkwloclawek.pl/aktualnosci-lmk/213-2014/267-rok-skolny-2019-2020/grudzien-2020/970-prawdziwy-skarb.html

  • Propozycja na dni wolne. Kujawsko-pomorskie zaprasza na portal gier edukacyjnych Wirtualna wycieczka po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych, podróż po regionie śladem Fryderyka Chopina, ciekawostki o zabytkach i atrakcjach turystycznych, a także quizy, kolorowanki i układanki – strona gry.kujawsko-pomorskie.pl to jedna z propozycji na ferie szkolne.

    Możliwość wyboru poziomu trudności w grze sprawia, że jest ona interesująca zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników zabawy. Poruszając się po internetowej planszówce, poznajemy np. walory przyrodnicze parków krajobrazowych, m.in. gatunki zamieszkujących je zwierząt i wyjątkową roślinność, a także legendy i podania.

    Na portalu zamieszczone są również układanki, dzięki którym uczniowie poznają powiaty województwa kujawsko-pomorskiego oraz lokalne atrakcje turystyczne. Są też kolorowanki, układanki i quizy sprawdzające zdobytą w takcie zabawy wiedzę o regionie.

    Pełna informacja na ten temat: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/36647-zapraszamy-na-portal-gier-edukacyjnych