NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 10.02.2021

Włocławek, dn. 10 lutego 2021 r.

 • „Saniko” pracuje przy odśnieżaniu ulic Wtorek 9 lutego 2021 roku był dniem, w którym minęły już 24 godziny nieustannie trwających, silnych opadów śniegu we Włocławku i regionie. Przez cały czas intensywne prace związane z odśnieżaniem głównych ulic w mieście prowadziło PGK Saniko. Prace utrudniał silny mróz, który spowalniał działanie soli drogowej.

  We wtorkowy poranek „Saniko” przedstawiło raport z włocławskich dróg informując jednocześnie, że zdecydowana większość głównych szlaków komunikacyjnych oraz połączeń międzyosiedlowych pozbawiona została śniegu i błota pośniegowego i ma obecnie „czarną” nawierzchnię. Najtrudniejsza sytuacja jest na ulicach osiedlowych, które znajdują się w niższym standardzie utrzymania.

 • Ostrzeżenie o silnym mrozie na najbliższe dni Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że od godz. 22:00 dnia 09.02.2021r. do godz. 09:00 dnia 11.02.2021r. prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -16°C do -14°C. Temperatura maksymalna w dzień od -9°C do -7°C. Wiatr o średniej prędkości od 15km/h do 30 km/h.

  Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%. Stopień zagrożenia: 1.

 • Koksowniki na przystankach Przez najbliższy tydzień temperatura w ciągu dnia może wynosić nawet kilkanaście stopni poniżej zera. W związku z tym Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej postanowiło rozstawić w okolicach najpopularniejszych przystanków MPK koksowniki, przy których mieszkańcy będą mogli się ogrzać.

  W najbliższych dniach gdy temperatura może spaść do – 20 stopni, wzorem innych miast, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, postanowiliśmy umiejscowić koksowniki najpopularniejszych przystankach MPK poinformował Andrzej Walczak, Prezes Zarządu MPEC.

  Koksowniki ustawione zostaną na przystankach wskazanych przez MPK. Dzięki temu znajdą się w lokalizacjach najbardziej uczęszczanych przez pasażerów. W pierwszej kolejności w poniedziałek koksowniki pojawiły się na placu Wolności oraz na pętli przy kościele na ulicy Ostrowskiej. We wtorek: przy dworcu PKP/PKS, przy dawnym stadionie Włocłavii, w okolicach „zielonego przystanku” przy ulicy Kaliskiej oraz na Zazamczu przy ulicy promiennej oraz Budowlanych, a także w okolicach bloków przy ul. Płockiej. W środę kolejne koksowniki pojawią się w następnych lokalizacjach.

  Koksowniki są odpowiednio zabezpieczone barierkami, tak aby korzystanie z nich było bezpieczne, a ich bieżącą obsługą zajmują się pracownicy MPEC.

 • Nowe zasady, ale nadal w reżimie sanitarnym. Zmiany od 12 lutego W ramach określonego reżimu sanitarnego zostaną otwarte hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa i higieny. Dbajmy o zdrowie nasze, ale też innych osób.

  NOWE OBOSTRZENIA – OD 12 LUTEGO DO 26 LUTEGO (wdrożone warunkowo na dwa tygodnie, nadal obowiązuje reżim sanitarny).

  Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).

  Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.

  Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.

  Stoki otwarte.

  Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.

  Siłownie dalej zamknięte.

  Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

  Pełna informacja na temat: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-zasady-od-12-lutego

 • Tancerka z Włocławka stypendystką Marszałka Województwa Serwis kujawsko-pomorskie.pl opublikował nazwiska pierwszych w tym roku stypendystów marszałka województwa w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Wsparcie otrzyma czternastu utalentowanych artystów: muzyków, plastyków, fotografów, tancerzy, osób związanych z kulturą i opieką nad zabytkami.

  W gronie osób, którym przyznano stypendia artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Iga Kaczmarek z Włocławka, w kategorii taniec.

  Wojewódzkie stypendia artystyczne przyznawane dwa razy w roku to forma wsparcia finansowego udzielanego utalentowanym mieszkańcom regionu w różnym wieku. Są motywacją do podejmowania nowych wyzwań w sferze działalności artystycznej oraz pomagają realizować ciekawe projekty. Otrzymują je osoby zajmujące się twórczością artystyczną (między innymi w dziedzinie sztuki filmowej, rzeźby, plastyki, muzyki, literatury, teatru), upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

  Galę wręczenia stypendiów zaplanowano na 2 marca 2021 r.

  Pełna informacja na ten temat: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/36780-marszalkowskie-stypendia-dla-artystow-4

 • Ze statystyk demograficznych We Włocławku na pobyt stały są zameldowane nieco ponad 54 tysiące kobiet oraz około 46,5 tys. mężczyzn, w tym łącznie 105 cudzoziemców – wynika ze statystyk Wydziału Spraw Obywatelskich UM Włocławek za 2020 rok.

  Pobyt czasowy w naszym mieście zgłosiły 1 373 osoby, w tym 174 cudzoziemców.

 • Nowe możliwości pozyskiwania środków dla grup nieformalnych Razem z przyjaciółmi, współpracownikami albo swoimi uczniami realizujesz ciekawe działania lokalne? Masz pomysł albo pasję, którymi chciałbyś się podzielić? Szukasz dotacji, które pomogą Ci realizować Twoje projekty, ale wszystkie interesujące Cię konkursy są tylko dla organizacji pozarządowych? Teraz możesz wziąć w nich udział, dołączając do Inkubatora Działalności Społecznej.

  Projekt “Inkubator Inicjatyw Obywatelskich” jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

  Aby dać szansę swojemu pomysłowi, należy zarejestrować się na stronie inkubatorps.pl i wypełnić wniosek. Z wnioskodawcą skontaktuje się doradca, który przekaże wszystkie dane potrzebne do korzystania z usług Inkubatora Działalności Społecznej oraz subkonto bankowe przypisane do grupy.

  Jeśli masz już wybrany konkurs, zgłoś się do inkubatora, doradca udzieli ci osobowości prawnej, pomoże napisać wniosek. Twój pomysł zyska realną szansę na zdobycie dotacji, a Ty – na realizację swoich działań na szerszą skalę.

  Szczegółową informację na ten temat publikuje Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu: https://cop.wloclawek.pl/2021/02/nowe-mozliwosci-pozyskiwania-srodkow-dla-grup-nieformalnych/

 • Auto nie chce zapalić? Wystarczy zadzwonić na 986 Niskie temperatury powodują, że wielu właścicieli pojazdów ma kłopoty z uruchomieniem swoich aut.

  Ale to nie problem! Wystarczy zadzwonić do Dyżurnego Straży Miejskiej pod alarmowy numer telefonu 986, podać lokalizację oraz markę i numer rejestracyjny pojazdu. Strażnicy, w miarę możliwości, pomogą w uruchomieniu silnika. W ocenie strażników, najwięcej problemów sprawiają pojazdy z silnikami diesla.

 • W kujawsko-pomorskim ponad 16,7 tys. osób korzysta z Małego ZUS plus Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS plus, muszą pamiętać o terminowym złożeniu dodatkowych dokumentów rozliczeniowych. Termin ten mija 10 i 15 lutego 2021 r.

  Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni.

  Termin na zgłoszenie do Małego ZUS plus dla większości przedsiębiorców minął 1 lutego. Przedsiębiorcy, którzy wznowią prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej albo spełnią warunki do ulgi w ciągu roku (np. po zakończeniu okresu 24 miesięcy korzystania z „preferencyjnych składek” na ubezpieczenia społeczne), mogą zgłosić się do Małego ZUS plus w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany.

  Co ważne, każdy korzystający z Małego ZUS plus w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli opłaca składki wyłącznie sam za siebie, to będą to dokumenty ZUS DRA i ZUS DRA cz. II. Jeśli zatrudnia pracowników, to będą to druki ZUS DRA, ZUS RCA i ZUS RCA cz. II. Termin na złożenie tych dokumentów upływa odpowiednio 10 i 15 lutego.

  Z kolei przedsiębiorca, który wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. dokumenty składa w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca.

  Mały ZUS plus można opłacać dopiero po wykorzystaniu okresu „ulgi na start” (6 miesięcy), jeśli przedsiębiorca się na nią zdecydował, oraz preferencyjnych składek (2 lata). Z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

  Szczegółowe informacje na ten temat: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/-maly-zus-plus-w-2021-r_-wyjasnienia-z-przykladami/2723907