NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 09.10.2019

Włocławek, dn. 9 października 2019 r.

  • Turniej kwalifikacyjny Mistrzostw Europy U-17 na stadionie OSiR Miasto Włocławek jest wśród gospodarzy turnieju kwalifikacyjnego Mistrzostw Europy U-17 w piłce nożnej.

    9 października 2019 roku o godz. 15.30 na stadionie OSiR we Włocławku zostanie rozegrany mecz: Belgia – Lichtenstein, a 15 października o godz. 15.30 mecz Polska – Belgia. Wstęp na mecze jest bezpłatny.

    W turnieju uczestniczyć będą reprezentacje: Polski, Belgii, Macedonii Północnej i Liechtensteinu. Arenami spotkań będą obiekty w Inowrocławiu, Toruniu i Włocławku.

    Organizatorem zawodów Kujawsko – Pomorski Związek Piłki Nożnej, przy współpracy z Włocławską Akademią Piłkarską.

    Informacja na ten temat jest opublikowana: http://www.wloclawek.pl/pl/wydarzenie/1/13300/uefa-u17-we-wloclawku

  • „Włocławki – Nowa Odsłona”. Otwarcie wystawy pokonkursowej 9 października 2019 roku o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Miedzianej nastąpi otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród i wyróżnień w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu na projekt małej formy użytkowej/dekoracyjnej pt. „Włocławki – Nowa Odsłona 2019”.

    Konkurs adresowany był przede wszystkim do artystów plastyków oraz studentów uczelni artystycznych, którzy nie krępując swojej wyobraźni mogli zaprezentować wizje na „Włocławki” w nowej odsłonie. Spośród prac spełniających wymogi regulaminowe Jury dokonało wyboru najlepszych projektów małych form użytkowych i przyznało trzy nagrody i dwa wyróżnienia specjalne.

  • Włocławianie polubili rowery miejskie Od 7 sierpnia 2019 roku, czyli od czasu wprowadzenia pilotażowego programu Włocławski Rower Miejski, z tej formy transportu i rekreacji skorzystało ok. 1800 użytkowników. Włocławianie przejechali już ponad 40 tysięcy kilometrów w trakcie ponad 12 tysięcy przejazdów.

    Z rowerów miejskich może skorzystać każdy. Osoby chcące wypożyczyć rower muszą zapoznać się z regulaminem, który dostępny jest na stronie www.wrm.bike  Tam też znajdują się wszelkie szczegóły dotyczące Włocławskiego Roweru Miejskiego, w tym m.in. odpowiedzi na pytania: czy można uruchomić rower nie posiadając aplikacji mobilnej, czy trzeba zostawić go w strefie WRM i co zrobić, gdy nie ma miejsca oraz czy las lub park może być miejscem parkowania roweru.

    Operatorem programu jest Orange.

    Obecnie w ramach pilotażowego programu Włocławski Rower Miejski dostępnych jest 50 pojazdów zlokalizowanych w 6 strefach WRM-ROOVEE PARK: Delfin, Ostrowska, Przystań przy ul. Piwnej, Promienna, Okrzei, Kaliska. Dodatkowo, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, we Włocławku zostały otwarte trzy wirtualne stacje Włocławskiego Roweru Miejskiego: na osiedlu Południe (SP 23), w Michelinie (SP 19) i na Zawiślu (zatoka autobusowa).

  • Wybieramy „Markowy lokal Śródmieścia” Dwadzieścia podmiotów gospodarczych funkcjonujących w obszarze rewitalizacji rywalizuje o tytuł „Markowego lokalu Śródmieścia”. Internetowe głosowanie potrwa do 14 października 2019 r.

    Plebiscyt organizowany jest przez Urząd Miasta Włocławek w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028 (GPR). Przedsięwzięcie 2.1.5. „Markowy lokal Śródmieścia” realizowane w związku z niskim poziomem gospodarczym obszaru rewitalizacji, adresowane jest do przedsiębiorców prowadzących tam działalność.

    Zgodnie z zapisami GPR, przedsięwzięcie polega na organizacji cyklicznego konkursu na najlepszą jakościowo usługę lub produkt Śródmieścia. Wybrany w drodze głosowania  mieszkańców przedsiębiorca otrzyma tytuł „Markowego lokalu Śródmieścia z oznaczeniem na witrynie oraz voucher na usługi promocyjne w lokalnych mediach. Wartość nagrody wynosi około 5 tys. zł.

    Wyniki „Markowego Lokalu Śródmieścia” zostaną opublikowane nie później niż 15 listopada 2019.

    Głosowanie odbywa się pod adresem: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/77/13274/wybierz-markowy-lokal-srodmiescia

  • 12 października kolejna zbiórka odpadów wielkogabarytowych Tradycyjnie, w ramach akcji będzie prowadzony odbiór mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z poszczególnych osiedli we Włocławku.

    Tym razem niepotrzebnych, dużych odpadów pozbędą się mieszkańcy osiedla Południe. Odbiór rzeczy przez „Saniko” będzie prowadzony w godzinach od 6.00 do 15.00.

    Zbiórki odbędą się jeszcze: 19 i 26 października 2019 roku

    Szczegółowy harmonogram jest opublikowany: https://www.zbierajselektywnie.pl/zbiorka-mebli

  • Straż Miejska przypomina: spalanie odpadów jest zabronione Od 1 października 2019 roku do Dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło 17 interwencji związanych z możliwością popełnienia wykroczenia polegającego na spalaniu odpadów. W dwóch przypadkach kontrole strażników wykazały spalanie starych mebli i zakończyły się nałożeniem mandatów karnych. W jednym przypadku stwierdzono materiał przygotowany do spalenia, dlatego została zastosowana forma pouczenia.

    Straż Miejska przypomina, że na gruncie prawa, pozbywanie się odpadów regulują odpowiednie przepisy. Strażnicy mogą, w drastycznych przypadkach, kierować wnioski do sądu o ukaranie.  Natomiast osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności, zatem gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy Straży Miejskiej, sprawa może być przekazana do dalszej realizacji przez policję.

    W ubiegłym (2018) roku strażnicy miejscy przeprowadzili szeroko zakrojoną akcję informacyjną,  której myśl przewodnia brzmiała „domowy piec to nie spalarnia śmieci”, połączoną z kolportowaniem ulotek wśród osób zainteresowanych problemem spalania odpadów, ale wśród administratorów i zarządców kamienic oraz właścicieli nieruchomości jednorodzinnych, która miała zwrócić uwagę na ten problem i spowodować, że w jakimś zakresie zostanie zminimalizowany.

    Warto dodać, że kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone od godz. 6:00 do 22:00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza – przez całą dobę.

    W sytuacjach, w których występują znamiona wskazujące na możliwość popełnienia wykroczenia polegającego na spalaniu odpadów (pamiętajmy przy tym, że nie każdy wydobywający się z komina dym jest wynikiem spalania odpadów), należy kontaktować się na alarmowy numer telefonu Straży Miejskiej 986.

  • Akcja bezpłatnych badań mammograficznych 25 października 2019 roku w godz. od 8.00 do 17.00 przy markecie Kaufland (ul. Kilińskiego 5) będzie dostępny mammobus.

    Bezpłatne badanie mammograficzne będzie adresowane do kobiet w wieku 50 – 69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi a także: nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

    Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

    Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

    Organizatorzy badania we Włocławku proszą o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 (Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty).

  • Co w „Śródmieście Cafe” 9 października 2019 roku kawiarnia obywatelska „Śródmieście Cafe” przy ul. 3 Maja 9 zaprasza na spotkanie w ramach akcji „Kawiarnia obywatelska dla osób z autyzmem”. Początek o godz. 16:00.

    O tej samej porze rozpocznie się dyżur pracownika Osiedlowej Sekcji Pomocy Społecznej nr 2 „Zazamcze”.