Włocławek, dn. 9 stycznia 2014 r.
- Dziś w Urzędzie Miasta będzie miała miejsce konferencja prasowa WOŚP Dziś o godz. 12.30 w sali nr 302 ratusza przy Zielonym Rynku 11/13 rozpocznie się konferencja prasowa poświęcona 22. Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 12 stycznia.
- Do jutra trwają zapisy na VI Noworoczny Rajd Rowerowy WOŚP z Prezydentem Włocławka Do udziału w przejażdżce, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia zapraszają Prezydent Andrzej Pałucki, Paweł Grabczewski – Prezes Włocławskiego Krajoznawczego Klubu Rowerowego PTTK CYKLISTA oraz Włodzimierz Pamfil – Nadleśniczy Nadleśnictwa Włocławek. Cały dochód przekazany zostanie na cele charytatywne w ramach WOŚP. Rajd rozpocznie się o godz. 10.30 na parkingu przy Jeziorze Czarnym. Trasa rajdu będzie wiodła przez urokliwe lasy Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Podczas wycieczki cyklistom udostępnione zostaną zbiory Prywatnego Muzeum Zabawek i Ozdób Choinkowych na włocławskim Michelinie. Zakończenie rajdu przewidziane jest o godz. 14.00 w kompleksie Nadleśnictwa Włocławek przy ul. Ziębiej. Społeczność cyklistów symbolicznie uczci Nowy Rok bezalkoholowym szampanem. Zapisy, do jutra do godz. 14.00, przyjmuje Informacja Turystyczna, która ma swoja siedzibę przy ul. Warszawskiej. Więcej informacji: http://cop.wloclawek.pl/?id=13&news=398
- Podsumowujemy inwestycje drogowe za rok 2013 W minionym roku wiele włocławskich ulic zupełnie zmieniło oblicze. Dzięki zrealizowanym inwestycjom drogowym kierowcy mogą korzystać z nowych i wyremontowanych szlaków komunikacyjnych. Największą realizowaną inwestycją drogową była przebudowa drogi krajowej nr 1. W 2013 roku rozpoczęły się prace przy realizacji IV etapu przebudowy. Inwestycja warta ponad 10 mln zł obejmuje przebudowę kolejnego fragmentu drogi krajowej nr 1 – wraz z przebudową skrzyżowania Placu Powstania Styczniowego. W minionym roku gruntownie wyremontowane zostały dwa prawie kilometrowe odcinki drogi krajowej nr 62: odcinek ulicy Kruszyńskiej i Alei Kazimierza Wielkiego. Na tę inwestycję miasto pozyskało dotację z budżetu państwa w ramach subwencji ogólnej. Remont pozwolił odtworzyć stan pierwotny drogi, która została wybudowana w latach 80. Starą nawierzchnię, o bardzo złym stanie technicznym, z licznymi spękaniami poprzecznymi, podłużnymi i ubytkami, zastąpił nowy dywanik asfaltowy. Poprawiło to nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo kierowców. Jedną z ważniejszych inwestycji była przebudowa drogi wojewódzkiej nr 252 leżącej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 252 Inowrocław-Włocławek, będącej jednym z połączeń z drogą krajową nr 1, stanowiącej dogodne połączenie z autostradą A-1 (węzeł Brzezie). Ulica otrzymała nową mocniejszą nawierzchnię, przebudowano skrzyżowania, wybudowano zatoki autobusowe, ścieżkę rowerową i kanalizację deszczową. Zakończono również zadanie inwestycyjne pn. „Skomunikowanie terenów inwestycyjnych miasta Włocławek – przebudowa ulicy Kapitulnej do połączenia z Rondem Falbanka oraz Zazamczem do ulicy Wienieckiej etap III”, finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Zadanie to objęło przebudowę ulicy Gajowej na odcinku pomiędzy ul. Szuwarową a ul. Kapitulną, przebudowę ulicy Kapitulnej na odcinku pomiędzy ul. Gajową a ul. Jastrzębią oraz na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem ulic Wysoka – Długa a ul. Okrzei, a także budowę tunelu dla pieszych i rowerzystów pod torami linii kolejowej nr 18 po północnej stronie ul. Kapitulnej. Ponadto, w roku 2013 utwardzono 13 ulic gminnych: Jarzębinową, Kasztanową, Świerkową, Klonową, Kalinową, Konwaliową, Grabową, Zieloną, Irysową, Cienistą (do Łabędziej), Łabędzią, Cisową, Iglastą, zaś nowe nawierzchnie asfaltowe pojawiły się dodatkowo na kolejnych 5 ulicach we Włocławku. Nowe nakładki bitumiczne zupełnie zmieniły również wygląd i komfort jazdy na powiatowych ulicach: Kaliskiej, Krzywej Górze i Grodzkiej. Informacja jest opublikowana pod adresem: www.mzdwloclawek.pl
- Kontynuujemy akcję „Znakujemy włocławskie zabytki”. W terminie do 10 lutego można składać wnioski Pierwsza edycja akcji pn.: „Znakujemy włocławskie zabytki” została przeprowadzona w 2013 roku przez Prezydenta Miasta Włocławek we współpracy z właścicielami zabytków i w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Celem przedsięwzięcia było oznakowanie włocławskich obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego znakiem informującym o tym, że zabytek ten podlega ochronie. Do tej pory znaki nie były jednakowe, miały różną wielkość, były wykonane z różnorodnych materiałów, często umieszczone niezgodnie z ustaleniami Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Część z nich została zniszczona lub skradziona. Mieszkańcy i turyści nie zawsze mieli świadomość, że przechodzą obok obiektu wpisanego do rejestru zabytków. W 2013 roku wszyscy właściciele zabytków wpisanych do rejestru zabytków, zostali zaproszeni do udziału w akcji. W odpowiedzi zostały złożone przez właścicieli 42 kompletne wnioski o umieszczenie na zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków znaku informującego o tym, że zabytek ten podlega ochronie. Na podstawie uzyskanych pozytywnych opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Prezydent Miasta Włocławek wydał stosowne decyzje administracyjne. Środki finansowe na wykonanie i umieszczenie na zabytkach niniejszych znaków pochodziły z budżetu Gminy Miasto Włocławek. Firma Art Reklama Marek Paterkowski z Włocławka, która złożyła najkorzystniejszą ofertę cenową na kwotę brutto wynoszącą 2 949,00 zł, wykonała 65 sztuk znaków, z których 57 zamontowała na wskazanych zabytkach. Akcja pn.: „Znakujemy włocławskie zabytki” będzie kontynuowana w 2014 roku. Kompletne wnioski można składać do dnia 10 lutego. Druki wniosków są dostępne w Biurze Obsługi Mieszkańców – Wydział Urbanistyki i Architektury (pokój 3 w budynku B przy Zielonym Rynku 11/13) a także w Biuletynie Informacji Publicznej Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Włocławek przy Zielonym Rynku 11/13 pokój nr 408 (IV piętro) lub pod nr tel. 54 414 43 35. Szczegółowa informacja o akcji „Znakujemy włocławskie zabytki” jest opublikowana na: http://www.wloclawek.pl/aktualnosci/13031.html
- Ponad 3 tys. osób obejrzało film „Dawny i współczesny Włocławek”, podsumowujący miejską zabawę fotograficzną „Co to za miejsce?”. Jutro ruszy druga edycja zabawy Film „Dawny i współczesny Włocławek” tworzą zdjęcia ukazujące miasto dawniej oraz ujęcia tych samych miejsc, pokazane współcześnie. To pokłosie zabawy fotograficznej, organizowanej przez ratusz wspólnie ze stroną dawnywloclawek.pl, w której mieszkańcy wskazywali „Co to za miejsce?”. Film można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=D0JeyE8EbN8 . Dodajmy, że jest on obecnie najchętniej oglądanym filmem, na miejskim kanale You Tube! Informujemy, że jutro czyli 10 stycznia ruszy druga edycja zabawy. Na profilu ratusza na Facebooku opublikowanych wówczas zostanie pięć kolejnych zdjęć z bogatej kolekcji autora strony Dawny Włocławek. To mieszkańcy, poprzez głosowanie, wybiorą spośród nich, to jedno zdjęcie konkursowe. W kolejnym etapie zabawy, Urząd Miasta będzie czekał na odpowiedzi – co to za miejsce – prezentuje wybrana fotografia. Spośród osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi oraz spośród tych, którzy przyślą zdjęcia wybranego miejsca obecnie, rozlosowane zostaną fajansowe zestawy śniadaniowe oraz przewodniki po Włocławku. Szczegółowy harmonogram zabawy opublikowany zostanie jutro na stronie wloclawek.pl w aktualnościach.
- Komunikat dla przedsiębiorców Referat Ewidencji Gospodarczej UM przypomina przedsiębiorcom posiadającym ważne zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, że z dniem 31 stycznia 2014 r. upływa termin złożenia pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w roku minionym oraz wniesienia opłaty za korzystanie z wymienionych zezwoleń w roku 2014. Niezłożenie oświadczenia lub niedokonanie opłaty w podanym terminie spowoduje wygaśnięcie posiadanego zezwolenia. Opłaty po terminie nie będą przyjmowane. Przedsiębiorca, którego zezwolenie wygasło z wymienionych przyczyn może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu. Przedmiotowe sprawy załatwia oraz wszelkich informacji udziela Referat Ewidencji Gospodarczej, Zielony Rynek 11/13, pokój 1, tel. 054 414-42-10. Opłaty można dokonać w kasach Urzędu lub na rachunek: Urząd Miasta Włocławek Nr 52102051700000110200090084 PK BP S.A O/Centrum Włocławek.
- „Eko-Inspiracja 2013”. Do 24 stycznia można zagłosować w internetowym rankingu na Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej, które znalazło się w tym ogólnopolskim plebiscycie Plebiscyt pod nazwą „Odpowiedzialnie z Naturą” organizowany jest przez redakcję miesięcznika „Ekologia i Rynek”. Jego celem jest zarekomendowanie szerokiej opinii publicznej przedsiębiorców, samorządy, organizacje i uczelnie oraz produkty, zaangażowane na rzecz ochrony środowiska naturalnego i koncepcji zrównoważonego rozwoju. Podmioty te mają posłużyć, jako „EKO INSPIRACJE”, czyli przykłady do naśladowania. Laureaci Plebiscytu wyłaniani będą w łącznie czterech oddzielnych kategoriach. Włocławska placówka znalazła się w Kategorii Partnerstwo, pośród 11 projektów z całej Polski, zaangażowanych w ochronę środowiska. Swoje wyróżnienia przyznają także internauci. Wręczenie nagród i dyplomów przyznanych Laureatom Plebiscytu nastąpi podczas uroczystej gali. Wówczas także wręczone zostaną nagrody dla internautów, głosujących na nominowanych. Głos na Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej można oddać na stronie: http://ekoinspiracja.ekorynek.com/
- Włocławskie szkoły organizują w placówkach imprezy, z których dochód zasili WOŚP III LO, które siedzibę ma obecnie przy ul. Leśnej, zachęca swoich uczniów do włączenia się do akcji zarówno dziś, jak i jutro. Dziś o godz. 9.50 w liceum odbędzie się specjalny koncert, a jutro o godz. 8.00 – kiermasz ciast. Gimnazjum nr 9 przy ul. Wojska Polskiego, zaprasza nie tylko uczniów, ale i rodziców dziś o godz.14.30 na „Szkolny Mam Talent”, który odbędzie się w sali gimnastycznej. Będzie także okazja nabyć prace wykonane przez uczniów oraz skosztować wypieków. Zespół Szkół Samochodowych przy ul. Leśnej w piątek 10 stycznia organizuje natomiast wśród uczniów licytacje na rzecz WOŚP. Na aukcji znajdzie się m.in. puchar dyrektora szkoły, zaproszenia na naukę jazdy konnej i trening speedballowy oraz śniadanie w 5b. Wszystkie w ten sposób uzyskane środki zostaną przekazane na rzecz 22 finału.
- Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna zachęca do udziału w kolejnej edycji „Szkoły dla Rodziców” Poradnia przy ul. Ogniowej informuje o organizacji kolejnej edycji „Szkoły dla Rodziców”. To 10 – tygodniowy cykl zajęć psychoedukacyjnych dla rodziców. Zainteresowani udziałem mogą się wybrać na pierwsze spotkanie, które odbędzie się 15 stycznia o godz. 17.00 w sali nr 15. Pytania można kierować telefonicznie pod nr tel. 54-232-59-18.