NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 08.11.2018

Włocławek, dn. 8 listopada 2018 r.

  • Miejskie obchody Święta Niepodległości Włocławskie uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się już w sobotę 10 listopada.

    Tego dnia o godz. 19.00 w Muzeum Diecezjalnym nastąpi otwarcie wystawy „Za Ojczyznę Wolną i za Cara Imperatora módlmy się …”. Dzieje diecezji włocławskiej w latach niewoli narodowej. Następnie, o godz. 20.00 zabrzmi koncert fortepianowy „Polska Chopina” w wykonaniu Jana Przepałkowskiego.

    O godz. 21.00 w Bazylice Katedralnej rozpocznie się Apel Jasnogórski.

    11 listopada o godz. 8.00 rano delegacja władz samorządowych oraz przedstawicieli Rady Miasta uda się pod pomniki, gdzie nastąpi złożenie wiązanek.

    Według ustalonego harmonogramu, będą to:

    – Tablica poświęcona Marszałkowi J. Piłsudskiemu (Bulwary)

    – Pomnik Obrońców Wisły 1920r. (Zawiśle)

    – Krzyż ks. Jerzego Popiełuszki (Tama na Wiśle)

    – Pomnik Bezimiennych Żołnierzy (Cmentarz Komunalny)

    – Grób prezydenta miasta Witolda Mystkowskiego (Cmentarz Komunalny)

    – Pomnik Powstania Styczniowego i pamięci  płk. Bechiego (Chopina)

    – Obelisk Pamięci Poległych w latach 1830-1863 (Falbanka).

    O godz. 10.00 u stóp Pomnika Żołnierza Polskiego na placu Wolności, koncertem Chóru „Canto” rozpoczną się główne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, z udziałem: delegacji władz miasta, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, kompanii honorowych wraz z pocztami sztandarowymi Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, pocztów sztandarowych Komendy Miejskiej Policji, Zakładu Karnego, Nadleśnictwa Włocławek, organizacji kombatanckich, organizacji  społecznych, szkół, przedstawicieli władz samorządowych, zaproszonych gości, harcerzy, mieszkańców Włocławka.

    Okolicznościowe wystąpienie wygłosi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

    W uroczystości weźmie udział orkiestra Zespołu Szkół Samochodowych.

    Po uroczystości na placu Wolności, uczestnicy wraz ze 100-metrową flagą państwową przejdą na plac przed Bazyliką Katedralną. O godz. 11.00 w katedrze rozpocznie się koncert Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego. O godz. 12.00 nastąpi celebra Mszy świętej za Ojczyznę pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Wiesława A. Meringa.

    O godz. 18.00 w Centrum Kultury Browar B. rozpocznie się Koncert Galowy Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Ojczyźnianej.

  • Festiwal Zawodów w Urzędzie Miasta Dziś o godz. 9.00 w Sali nr 4 ratusza przy zielonym Rynku 11/13 rozpocznie się Festiwal Zawodów organizopwany6 przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku oraz Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.

    Wydarzenie jest częścią Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych. Swoją ofertę zaprezentują szkoły kształcące w zawodach z terenu miasta Włocławek.

  • Zapraszamy do udziału w Grze Miejskiej, trwa nabór zgłoszeń Tematem przewodnim Gry Miejskiej, zatytułowanej „Ulicami Śródmieścia”, jest przybliżenie mieszkańcom rewitalizowanego obszaru miasta – jego historii i stanu obecnego.

    Do udziału w Grze Miejskiej może zakwalifikować się 10 zespołów 3 – osobowych. Udział jest bezpłatny, a na trzy najlepsze ekipy czekają bony podarunkowe.

    Gra odbędzie się w sobotę 17 listopada. Rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa cztery godziny.

    Zgłoszenia można nadsyłać do 13 listopada włącznie, tylko w drodze elektronicznej poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny m.in. na stronie: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/news,_listopada_rezerwujcie_czas_na_gre_miejska_,355.html

  • Artystycznie o „barwach Ojczyzny” Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Arentowicza w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza dziś na montaż słowno – muzyczny „Barwy mojej Ojczyzny” , przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 14.

    W programie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

    Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.30 w Sali Kameralnej biblioteki przy ul. Warszawskiej. Wstęp wolny.

  • Wieczór z pieśniami patriotycznymi Dziś o godz. 16.00 w Zespole Szkół Samochodowych odbędzie się „Wieczór z Ojczyzną”.

    Społeczność szkoły chce w ten sposób upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowany zostanie program artystyczny i koncert pieśni o tematyce patriotycznej.

    Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki zapraszają wszystkich chcących wspólnie świętować tę ważną rocznicę.

  • SP 18 uczci niepodległość Dziś o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Hutniczej rozpocznie się artystyczny wieczór – inscenizacja o tematyce niepodległościowej, przygotowana przez uczniów i nauczycieli.
  • Wernisaż wystawy grafik Marca Chagalla Dziś o godz. 18.00 w Browarze B. czeka niezwykłe wydarzenie artystyczne. Będzie to wernisaż wystawy grafik Marca Chagalla, zatytułowanej: „Grafika jak poezja”.

    Prezentowane w Galerii Sztuki „Antresola” grafiki to 50 kolorowych litografii należących głównie do cyklu VERVE, który ma swój początek w latach 50-tych XX wieku i powstał na potrzeby wydawnictwa artystyczno-literackiego.

    Chagall powiedział kiedyś: „Nasz cały świat wewnętrzny jest rzeczywistością – może nawet bardziej rzeczywistą niż świat, który widzimy”. Na tym polega właśnie unikalność stworzonych przez genialnego artystę grafik.

    Wystawa potrwa do 9 grudnia 2018 r.

    Pełna informacja na ten temat: https://ckbrowarb.pl/marc-chagall-grafika-jak-poezja/

  • RPO na innowacje w przedsiębiorstwach 26 listopada ruszą konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w których mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z regionu będą mogły uzyskać środki na innowacje.

    Konkursy będą przebiegać jednocześnie dla przedsiębiorstw przemysłowych i usługowych. Dla tych pierwszych do podziału jest 52,5 mln złotych, dla drugich 17,5 mln złotych. Każda z wyłonionych w konkursach firm może otrzymać tzw. dotację zwrotną w wysokości do 500 tys. złotych. Mimo takiej nazwy środków nie zawsze będzie trzeba zwracać. Najlepiej ocenieni wnioskodawcy podpiszą umowę, w której określone będą dwa wskaźniki: pierwszy dotyczący nowych miejsc pracy, drugi odnoszący się do stosunku przychodów ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/usług do wartości wnioskowanego wsparcia. Jeśli po zakończeniu projektu oba wskaźniki zostaną spełnione, firma zachowuje całą dotację.

    Pierwszym etapem konkursów będzie preselekcja, podczas której zostanie stworzony wstępny ranking najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, które będą mogły ubiegać się o dotację. Każdy przedsiębiorca będzie mógł złożyć tylko jeden wniosek. Przyznane środki będzie można przeznaczyć zarówno na zakup rzeczowych aktywów trwałych, np. maszyn, jak i zakupów wartości niematerialnych i prawnych, np. licencja na oprogramowanie. Z tym, że wszystkie wydatki muszą wiązać się z planowaną dywersyfikacją lub zmianą modelu produkcji, lub świadczenia usług. Ważnym jest, że planowane procesy, produkty lub usługi muszą być innowacyjne co najmniej w skali całego województwa.

    Pełna informacja na ten temat: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/33466-rpo-na-innowacje-w-przedsiebiorstwach

  • Dzieci z SP 20 spotkają robota Kodeusza i nauczą się programowania Szkoła Podstawowa nr 20 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 we Włocławku przystąpiła do Projektu „Technologie z klasą 1-3” organizowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci z siedzibą w Krakowie, a rekomendowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które objęło go patronatem honorowym.

    „Technologie z klasą” to program wprowadzający tematykę nowoczesnych technologii w klasach na pierwszym etapie edukacyjnym. W jego skład wchodzi cykl kilku scenariuszy lekcji dotyczący nowych technologii i bezpieczeństwa w sieci, a także zestaw edukacyjny do nauki programowania „Zaprogramowani na przygodę”.

    Głównym bohaterem zestawu jest robot Kodeusz, którego statek kosmiczny rozbija się na nieznanej planecie. W trakcie kolejnych lekcji robot będzie prosił dzieci o pomoc w naprawie pojazdu. Każde zadanie będzie wymagało zdobycia programistycznej wiedzy. Wciągająca fabuła, sympatyczny i zabawny Kodeusz, a także ciekawe zadania z pewnością zachęcą dzieci do nauki programowania.

    Biorąc udział w projekcie szkoła liczy na to, że: uczniowie rozwiną jeszcze bardziej kompetencje społeczne, a także umiejętność logicznego myślenia, analizowania i rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych.

    Informacja na ten temat, wraz z fotogalerią: http://www.sp20.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1147:projekt-technologie-z-klasa&catid=93&Itemid=464

  • MOPR promuje działania Klubu Wolontariatu Spotkanie promujące działania Klubu Wolontariatu MOPR i Organizatorów Społeczności Lokalnej odbyło się w Zespole Szkół Samochodowych i wpisało się w cykl zajęć realizowanego w szkole Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

    Młodzież z klas o profilu psychologiczno-pedagogicznym zapoznana została z propozycjami wolontariatu na rzecz dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Uczniom ukazana została również możliwość włączenia się w pracę przy projektach realizowanych metodą OSL. W trakcie zajęć przedstawiono korzyści płynące z zaangażowania się w wolontariat oraz postawy, które cechować powinny wolontariusza. Zajęcia miały charakter interakcyjny. Licealiści podzielili się również swoimi dotychczasowymi doświadczeniami w obszarze wolontariatu.

    Pełna informacja na ten temat, wraz z fotogalerią ze spotkania: http://mopr.wloclawek.pl/?cid=2060

  • Poplenerowa ekspozycja prac artystów z „Wło-Artu” Dziś o godz. 17.00 w bibliotece przy ul. Warszawskiej nastąpi otwarcie poplenerowej wystawy prac Regionalnego Stowarzyszenia Artystów „Wło- Art”.

    Na wystawie zaprezentowane będą prace malarskie i rzeźbiarskie wykonane przez członków stowarzyszenia podczas pleneru w Gołaszewie.

    Wstęp wolny.