NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 07.11.2018

Włocławek, dn. 7 listopada 2018 r.

  • Miejskie obchody Święta Niepodległości. Konferencja prasowa Dziś godz. 10.30 w sali 302 ratusza przy Zielonym Rynku 11/13 rozpocznie się konferencja prasowa, na którą serdecznie zapraszamy przedstawicieli redakcji.

    Tematem konferencji będzie harmonogram miejskich uroczystości organizowanych z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

  • Kujawsko-pomorski bieg ultramaratoński zagości we Włocławku Jednym z przystanków 500-kilometrowego biegu zorganizowanego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie Włocławek.

    Dziś około godz. 16.00 ultramaratończyk Andrzej Urbaniak dotrze na plac Wolności i zostanie obdarowany pamiątkami z Włocławka. Wtedy również przedstawiciele redakcji będą mieli możliwość odbycia krótkiej rozmowy z Andrzejem Urbaniakiem.

    Z naszego miasta w dalszą trasę biegacz wystartuje 8 listopada o godz. 8.00 z placu Wolności.

  • Dziś wernisaż plenerowej wystawy poświęconej niepodległości W związku z uroczystymi obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dziś o godz. 12.00 na placu Wolności odbędzie się otwarcie wystawy, zatytułowanej: „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920”.

    Ekspozycja będzie dostępna do 21 listopada br.

    Na wystawę zapraszają: Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. zw. dr hab. Mirosław Golon oraz Prezydent Włocławka dr Marek Wojtkowski.

    Więcej na temat wystawy: https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/60475,Na-Pomorzu-i-Kujawach-swietujemy-100-rocznice-odzyskania-przez-Polske-niepodlegl.html

  • Zapraszamy do udziału w Grze Miejskiej, już 17 listopada! Tematem przewodnim Gry Miejskiej, zatytułowanej „Ulicami Śródmieścia”, jest przybliżenie mieszkańcom rewitalizowanego obszaru miasta – jego historii i stanu obecnego.

    Do udziału w Grze Miejskiej może zakwalifikować się 10 zespołów 3 – osobowych. Udział jest bezpłatny, a na trzy najlepsze ekipy czekają bony podarunkowe.

    Gra odbędzie się w sobotę 17 listopada. Rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa cztery godziny.

    Zgłoszenia można nadsyłać do 13 listopada włącznie, tylko w drodze elektronicznej poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny m.in. na stronie: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/news,_listopada_rezerwujcie_czas_na_gre_miejska_,355.html

  • Młodzi tworzą w stylu Zagajewskiego. Do grudnia można oglądać wystawę pokonkursową Zapraszamy do Centrum Kultury Browar B., gdzie do 1 grudnia można oglądać wystawę i specjalną gabloty z nagrodzonymi pracami z dziesięciu edycji Konkursu rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego.

    We wszystkich edycjach Konkursu wzięło udział ponad 800 uczestników ze 150 szkół podstawowych, gimnazjów, średnich – w tym liceów plastycznych, a także domów kultury i placówek edukacyjno-artystycznych z 28 miast w Polsce.

    Na wystawie można zobaczyć także najlepsze projekty pomnika upamiętniającego włocławskiego artystę Stanisława Zagajewskiego. Uczestnikami konkursu byli uczniowie i studenci szkół plastycznych.

    Wstęp wolny.

    Pełna informacja na ten temat: https://ckbrowarb.pl/otwarcie-wystawy-pokonkursowej-pt-x-konkursow-im-stanislawa-zagajewskiego-2009-2018/

  • Uczniowie pobiegną z okazji 100-lecia niepodległości W szkole Podstawowej nr 20 trwa akcja pod hasłem: „100 Testów Coopera na 100 lat odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Organizatorem we Włocławku jest UKS „Południe”. Akcja potrwa do czwartku 8.11.2018r.

    Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii Stanów Zjednoczonych w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

    Koordynatorem akcji jest Akademicki Związek Sportowy Warszawa.

  • Turniej bokserski o Puchar Prezydenta Włocławka 10 listopada o godz. 15.00 w Hali OSiR rozpocznie się Turniej Bokserski o Puchar Prezydenta Miasta Włocławek.

    Hasła towarzyszące zawodom to: „64 lata tradycji WKB Start” oraz „Szukamy olimpijczyków Tokio 2020”.

    Wstęp na turniej jest wolny.

  • MZOZ zachęca do skorzystania z bezpłatnych szczepień Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej zaprasza na nieodpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom realizowane w ramach programu profilaktyki przeciwko zakażeniom pneumokokowym wśród dzieci. Program skierowany jest do dzieci w wieku od 24 do 36 miesiąca życia oraz wszystkich dzieci urodzonych w 2015 roku, które wcześniej nie były szczepione przeciw pneumokokom i są zameldowane na terenie miasta Włocławek.

    Szczepienia wykonywane są od czerwca do 16 listopada 2018 roku w Przychodniach Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włocławku. Adresy placówek dostępne są na stronie www.mzoz.pl/poz zakładka Przychodnie.

    Projekt finansowany jest z budżetu samorządu województwa kujawsko- pomorskiego oraz Gminy Miasta Włocławek.

    Więcej informacji o pneumokokach znajduje się na stronie: www.szczepimy.com.pl

    Szczegółowych informacji udziela sekretariat MZOZ-u tel. (54) 231 10 33.

  • Teleopieka domowa. Korzystają także włocławianie Marszałkowski system opiekuńczo-ratunkowy składa się z nadajników/odbiorników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu (np. upadku) oraz centrum operacyjnego, w którym odbierane są sygnały alarmowe od podopiecznych 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Gromadzone przez system dane medyczne o podopiecznych – informacje o przebytych i przewlekłych chorobach oraz przyjmowanych lekach – mogą być pomocne lekarzom i ratownikom, niosącym im pomoc w sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia.

    Pierwszym, pilotażowym etapem programu objęto 55 starszych osób w całym regionie. W styczniu grupa ta powiększy się o kolejnych 150 osób. Seniorzy otrzymają nowszy model bransoletek, który umożliwia też kontakt głosowy ze wskazaną osobą, np. członkiem rodziny, za pomocą jednego przycisku.

    Urząd Marszałkowski zapowiada, że duży program teleopiekuńczy zostanie uruchomiony wiosną. Głównym założeniem programu jest objęcie nim praktycznie wszystkich potrzebujących. W partnerstwie z gminami, kierując się kluczem proporcjonalności (w odniesieniu do liczby mieszkańców) zostanie rozdysponowanych 3000 bransoletek.

    Pełna informacja na ten temat: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/33302-teleopieka-juz-wkrotce-dla-wszystkich-potrzebujacych

  • Włocławianka laureatką wojewódzkiego konkursu W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zorganizowała konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży województwa kujawsko-pomorskiego, zatytułowany: „Niepodległa-Nieodległa”.

    W sumie do galerii nadesłano kilkaset prac, na wystawie pokonkursowej można oglądać siedemdziesiąt osiem z nich.

    W gronie laureatów jest Zofia Małkiewicz, lat 9, ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku. Uczennica z Włocławka otrzymała jedno z dwunastu wyróżnień.

    Pełna informacja na ten temat: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/33464-niepodlegla-oczami-dzieci-i-mlodziezy

  • Zapomniane miejsca. Konkurs Fundacji Ari Ari Konkurs pt. „Zapomniane miejsca na terenie Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej” ma charakter dokumentalno-historyczno-medialny i jest adresowany do dwóch grup wiekowych: dzieci w wieku 11-16 lat i młodzieży w wieku 16-20 lat.

    Zadanie konkursowe polega na zarejestrowaniu wybraną metodą (fotoreportaż, film, prezentacja multimedialna, grafika, komiks) historii mało znanego obiektu związanego z przemianami gospodarczymi XIX i XX wieku, znajdującego się w okolicy. Najlepsze prace zostaną nagrodzone – oceniany będzie m.in. pomysł, sposób prezentacji. Wśród nagród znajduje się dyktafon, aparat fotograficzny i bilety do kina.

    Celem jest stworzenie mapy ciekawych opowieści, pokazujących fascynującą i zupełnie nieznaną historię przemian gospodarczych i związanych z nimi historii mieszkańców Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.

    Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 12 listopada 2018.

    Więcej na ten temat: https://www.facebook.com/events/1914316078661377/